W środę 21 listopada o godz. 11 rozpocznie się pierwsza sesja sejmiku województwa lubelskiego w nowym składzie. Podczas obrad zostaną obsadzone najważniejsze stanowiska w wojewódzkim samorządzie.
Inauguracyjne posiedzenie zwołuje komisarz wyborczy. Musi się ono odbyć w ciągu siedmiu dni od zakończenia dotychczasowej kadencji, która upływa 16 listopada.
– Planuję zwołać sejmik na 21 listopada. Jeszcze nie podpisałem postanowienia w tej sprawie, ale to kwestia czasu. Trwają konsultacje z urzędem marszałkowskim dotyczące sali, w której odbędą się obrady – powiedział nam w poniedziałek rano Marcin Chałupka, komisarz wyborczy w Lublinie I.
Sesję rozpocznie przewodniczący senior, czyli najstarszy z radnych. W tej kadencji będzie nim 69-letni Zdzisław Podkański (PiS). Następnie zostanie wybrany skład prezydium sejmiku, a potem zapadną decyzje dotyczące podziału stanowisk we władzach województwa: marszałka, wicemarszałków oraz członków zarządu.
Wybory samorządowe w regionie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W 33-osobowym sejmiku partia rządząca ma 18 radnych, co oznacza bezwzględną większość i zdolność do samodzielnego rządzenia. Po siedmiu przedstawicieli mają dotychczasowi koalicjanci: Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna). Jeden mandat przypadł Sojuszowi Lewicy Demokratycznej.
Wśród kandydatów na marszałka województwa wymieniani są m.in.: wiceministrowie Krzysztof Michałkiewicz, Artur Soboń i Jarosław Stawiarski, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, a w ostatnich dniach zaczęto coraz głośniej mówić o kandydaturze posła Sylwestra Tułajewa, który przegrał wybory na prezydenta Lublina z Krzysztofem Żukiem.
W kuluarach mówi się, że decyzje mogą zapaść w najbliższych dniach, a wpływ na nie mogą mieć także rozstrzygnięcia wyborcze II tury. Wczoraj na giełdzie pojawiło się nazwisko Dariusza Stefaniuka, ustępującego prezydenta Białej Podlaskiej.
– Warto go zagospodarować i wykorzystać jego doświadczenie. Jeśli nie jako marszałka, to na innym stanowisku w zarządzie województwa – usłyszeliśmy od jednego z działaczy PiS.
W składzie zarządu mogą też znaleźć się dwaj radni: bliski współpracownik Beaty Mazurek - Zdzisław Szwed z Chełma oraz związany z koalicyjnym Porozumieniem Jarosława Gowina Zbigniew Wojciechowski.