Wybory prezydenckie

12 lipca 2020 r.
7:35

Wybory prezydenckie 2020 - druga tura. Najważniejsze wiadomości

Autor: Zdjęcie autora pab agdy kyku rs eb ask
Głosowanie w komisji przy ul. Wróblej w Lublinie
Głosowanie w komisji przy ul. Wróblej w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Dziś druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7, a potrwa do 21.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 19:42

Lubelskie: Już nie Godziszów. O godz. 17 frekwencja była wyższa w dwóch innych gminach

Godz. 19:22

Wybory. 10 zł, piwo, hot dog i pół litra wódki za głos na konkretnego kandydata

Godz. 19:09

Pod adresem Judyma 2a w Lublinie mieszczą się aż trzy komisje wyborze o numerach 40, 41 i 42.

Frekwencja na godzinę 17.

  • Komisja nr 40 - 66 proc.
  • Komisja nr 41 - 60,5 proc.
  • Komisja nr 42 - 52 proc.

Kolejek nie ma, ale właśnie zaczyna się większy ruch.

Komisja przy ul. Judyma w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 18:57

– Będzie rekord. Nie ma czasu, ani na kawę, ani na papierosa. Wszyscy członkowie komisji mają ręce pełne roboty – ocenia Paweł Sosiński, zastępca przewodniczącego Obwodowej Komisji nr 1 w Okunince w powiecie włodawskim.

Z plaży prosto na wybory. Kolejki głosujących w Okunince nad jeziorem Białym

Godz. 18:33

PKW: Frekwencja w Polsce na godz. 17 - 52,1 %

Województwa z najwyższą frekwencją:

mazowieckie 55,55 %

małopolskie 54,58 %

łódzkie 52,96 %

Województwa z najniższą frekwencją:

opolskie 46,2 %

warmińsko 48,65 %

lubuskie 49,91 %

Konferencja prasowa PKW o godz. 18.30

Godz. 18:05

Komisje przy ul. Roztocze w Lublinie. Na godz. 17:00 frekwencja w komisji 74 wyniosła 54 proc. W komisji nr 75 - 60,5 proc.

Komisja przy ul. Roztocze w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 17:04

W komisji przy ul. Wróblej w Lublinie również bez kolejek. Frekwencja przekroczyła już 52 procent.

Godz. 16:56

W komisji obwodowej w Okunince w powiecie włodawskim powtórzyła się historia z pierwszej tury. Wiele osób głosuje tam na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania spędzając weekend nad jeziorem Białym, dlatego ok. godz. 12.30 członkowie komisji poprosili o uruchomienie tzw. rezerwy w związku z wykorzystaniem 80 proc. kart do głosowania, jakie były do dyspozycji. Dla porównania, dwa tygodnie temu taki wniosek złożono ok. godz. 15.30.

– Nie wykluczamy, że dziś będzie tam trzeba tam wysłać jeszcze jeden pakiet kart – mówi Marta Krasa-Burak, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie.

Godz. 16:50

– Wszystko jeszcze przed nami – mówi Arkadiusz Czarnecki, przewodniczący Komisji Wyborczej nr 7 w Rejowcu. – Poprzednio najwięcej osób głosowało po godz. 18. Teraz nie ma kolejek, ale głosujący przychodzą mniej więcej w równych, kilkuminutowych odstępach.

W komisji nr 7 jest uprawnionych do głosowania 791 osób, do godziny 12.00 oddały w niej głosy 134 osoby. – To frekwencja podobna jak przed dwoma tygodniami – podsumowuje przewodniczący Czarnecki.

Rejowiec (fot. Wojciech Zakrzewski)

Godz. 16:39

– Na godz 12 mieliśmy frekwencję na poziomie ok. 20 procent, teraz ok. 50 proc. – usłyszeliśmy w OKW w Szkole Podstawowej w Ciecierzynie k. Lublina. – Frekwencja jest podobna jak podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Jak przyznają członkowie komisji najwięcej osób przychodziło głosować po mszach, od godz. 10 do 13, ale też po południu, ok. godz. 15. – Wtedy też było większe zainteresowanie - słyszymy od członków OKW nr 1 w Ciecierzynie.

Tłumów nie ma. Ludzie są w lokalu cały czas, ale przychodzą pojedynczo lub po kilka osób. – Wyborcy są bardzo zdyscyplinowani. Zachowują odstępy między sobą – mówią członkowie komisji.

Głosowanie w Ciecierzynie (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Godz. 16:28

W komisji przy ul. Wróblej w Lublinie głosowanie odbywa się na bieżąco. Kolejek nie ma. Do południa zagłosowało 810 z ponad 2700 uprawionych.

(fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 16:10

Odwiedziliśmy z aparatem komisje wyborcze w kilku miejscowościach z powiatu lubelskiego: Wojciechowie, Palikijach Pierwszych, Konopnicy, Motyczu i Łubkach.

Druga tura wyborów prezydenckich w powiecie lubelskim

Godz. 15:24

W których miastach i gminach zagłosowało najwięcej osób? Szczegółowa frekwencja w woj. lubelskim.

Godz. 15:19

Podlubelska Kalinówka. Tutaj po godzinie 14 można było głosować bez żadnych problemów. Nie było kolejek.

Komisja znajduje się w budynku miejscowej szkoły, w sali gimnastycznej. Wchodzi się do niej jednymi drzwiami, a wychodzi innymi.

Do godziny 12 w tej komisji zagłosowało 698 osób na 2414 wyborców.

Jacek Smagała, przewodniczący komisji mówił, że głosowanie odbywa się bez problemów: - Tylko jedna osoba zapytała, czemu karta do głosowania ma obcięty róg. Wyjaśniliśmy, że to ułatwia wrzucenie karty do urny.

Godz. 14:45

Głosowanie w lokalu przy ul. Grażyny w Lublinie.

(fot. Jacek Szydłowski)

14:35

Co czwarty mieszkaniec powiatu puławskiego oddał już głos w II turze wyborów prezydenckich. Frekwencja do godz. 12 wyniosła 25,70 proc. Najwyższa była w gminie Kazimierz Dolny, mieście Puławy oraz gminie Janowiec. Najniższa - w gminie Markuszów.

14:30

23,39 proc. wyniosła do godz. 12 frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w Lubelskiem. Wśród szesnastu województw to czwarty wynik od końca.

14:06

Do godz. 12 w całym kraju zagłosowało 24,73 proc. uprawnionych do głosowania – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja jest nieco wyższa niż dwa tygodnie temu, gdy do południa wynosiła 24,08 proc.

13:45

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina:

13:38

PKW: Do godz. 12 w całym kraju głosy oddało 24,73 proc. uprawnionych. Dwa tygodnie temu o tej porze frekwencja była nieco niższa i wynosiła 24,08 proc.

13:35

Spory ruch panuje w komisji wyborczej w Motyczu w gminie Konopnica. W pierwszej turze ta gmina mogła pochwalić się najwyższą frekwencją w powiecie lubelskim.

13:22

Kartę do głosowania z plamą uniemożliwiającą oddanie głosu na jednego z kandydatów miał otrzymać wyborca głosujący w lokalu przy ul. Pana Wołodyjowskiego w Lublinie. O sprawie została poinformowana Miejska Komisja Wyborcza.

12:38

W drugiej turze wyborów prezydenckich do godz. 11 kolejek przed puławskimi lokalami nie było. Głosowanie odbywa się płynnie. Frekwencja jest zauważalnie niższa, niż dwa tygodnie temu.

12:29

Pracy Obwodowych Komisji Wyborczych w całej Polsce przygląda się niemal 250 przeszkolonych obserwatorów. Na bieżąco przekazują meldunki ze swojej obserwacji do sztabu misji obserwacyjnej. Taka obserwacja potrwa do zakończenia procesu liczenia głosów.

11:54

Przy ul. Radzyńskiej działają trzy komisje wyborcze. W Zespole Szkół nr 1 dwie: nr 120 i 121. W obu głosowanie odbywa się na bieżąco. - Specjalnie wybrałem taka godzinę głosowania. W pierwszej turze czekałem blisko godzinę, bo przyszedłem po mszy, a wtedy kolejka była bardzo długa - mówi pan Sebastian.

W trzeciej komisji (nr 119) mieszczącej się w Przedszkolu nr 58 na zagłosowanie trzeba czekać ok. 10-15 minut. - Wszystko przebiega bardzo sprawnie - mówi Pani Maria. - Nikt nie narzeka, bo to głosowanie jest przecież bardzo ważne. Według mnie, to najważniejsze wybory od ponad 20 lat - dodaje.

(fot. ask)

11:39

Do komisji przy Al. Spółdzielczości Pracy ustawia się kolejka osób, które chcą oddać głos w wyborach.

(fot. Maciej Kaczanowski)

11:18

W komisji obwodowej nr 13 przy ulicy Brzeskiej w Białej Podlaskiej po godz. 10 nie było dużych kolejek, członkowie komisji pilnują, aby wyborcy zachowali dystans. - Najwięcej ludzi przyjdzie po mszach - komentuje członek komisji.

(fot. eb)

11:06

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała dzisiaj o godz. 10, na pierwszej konferencji prasowej, że doszło do 253 przypadków naruszenia ciszy wyborczej.

10:30

Bez kolejek w Komisji Wyborczej w Szkole Podstawowej nr 11 w Puławach. Dotychczas wydano tutaj ok. 400 z ponad 1900 kart do głosowania. Frekwencja do godz. 10:30 jest wyraźnie niższa, niż dwa tygodnie temu.

(fot. rs)

10:02

Od rozpoczęcia ciszy wyborczej do godz. 5 rano w niedzielę odnotowano 253 incydenty łamania ciszy wyborczej w kraju - 230 z nich to wykroczenia, a pozostałe to przestępstwa.

- Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych wpisów - powiedział w niedzielę podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji, cytowany przez Polsat News.

9:30

W komisji w SP 16 głosowanie również odbywa się na bieżąco. To komisja przeniesiona z lokalu przy ul. Harnasie, gdzie dwa tygodnie temu tworzyły się ogromne kolejki. Tym razem przed godziną 9 nie trzeba było czekać.

9:23

W komisji przy ul. Zakopiańskiej w Lublinie nie ma kolejek, a głosowanie odbywa się na bieżąco.

- Tym razem głosujący przychodzą w większych odstępach czasu i dlatego nie trzeba czekać. Ale mam wrażenie, że frekwencja jak na razie jest podobna jak w pierwszej turze - mówi Magdalena Skowrońska, przewodnicząca OKW nr 106.

(fot. pab)

8:27

W piątek szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że liczba osób uprawnionych do głosowania wynosi 29 937 795, w tym 519 431 wyborców głosujących za granicą. W porównaniu do pierwszej tury do głosowania za granicą zgłosiło się 150 tys. osób więcej. (PAP)

8:24

Wybory przebiegają spokojnie - przekazała PAP w niedzielę rano przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Na pierwszej, o godz. 10, PKW poinformuje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. Następnie o godz. 13.30 i 18.30 PKW będzie informować o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania. Na ostatniej konferencji o godz. 22 PKW przekaże informacje o zakończeniu głosowania. (PAP)

8:00

Jak usłyszeliśmy, w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu, głosowanie w naszym województwie rozpoczęło się bez zakłóceń. Wszystkie komisje wyborcze zostały otwarte o godz. 7. Na razie nie zgłoszono żadnych incydentów i nieprawidłowości.

7:40

W komisji przy ulicy Daszyńskiego w Lublinie od samego otwarcia ustawiła się kolejka do głosowania. Teraz nadal jest ogonek na około 8-10 osób. Dwie panie stojące w kolejce mówią, że głosują a zaraz potem biegną do pracy.

***

W niedzielę o godzinie 7 zostały otwarte komisje wyborcze.

Głosowanie w wyborach prezydenckich ze względu na epidemię koronawirusa odbywa się w zmienionych warunkach. Żeby zagłosować trzeba mieć założoną maseczkę, a po wejściu do komisji zdezynfekować ręce. Można mieć ze sobą własny długopis. 

Poza tym PKW informuje, że ze względu na epidemię i wprowadzone zmiany w prawie, obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę: osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont
tylko u nas
galeria

„Płacimy podatki, a żyjemy jak w zapomnianej dzielnicy”. Mieszkańcy Janowskiej walczą o remont

Mieszkańcy ulicy Janowskiej od lat bezskutecznie domagają się remontu zniszczonej drogi, oświetlenia i uporządkowania terenu. Po pracach kanalizacyjnych ulica zamieniła się w dziurawe pobojowisko, a MPWiK odmówił naprawy – twierdzą. – Jest ciemno, niebezpiecznie i brudno. To nie jest życie, tylko walka o przetrwanie – mówią. Teraz szykują wniosek do budżetu obywatelskiego, bo na pomoc miasta przestali liczyć.

Star Trek: Nieznane nowe światy
film

Star Trek: Nieznane nowe światy: Zwiastun trzeciego sezonu już jest (wideo)

Tuż przed Dniem Pierwszego Kontaktu pojawił się zwiastun trzeciego sezonu serialu Star Trek: Nieznane nowe światy. Premiera jeszcze w tym roku.

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Tragedia na lubelskim osiedlu. Nie żyje mężczyzna

Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek rano na lubelskim osiedlu. Na miejscu pracuje policja pod nadzorem prokuratora.

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium