Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

11 sierpnia 2020 r.
18:40

Wycinka 100-letniego pomnika przyrody. „Mnie tego drzewa jest szkoda najbardziej"

15 1 A A

Wszystko było zgodnie z prawem, ale „złość i zażenowanie" pozostały. Jedna z mieszkanek gminy Wojciechów powiadomiła nas o piątkowej wycince ponad 100-letniego dębu, który był pomnikiem przyrody. Dyrektor szkoły w Łubkach wyjaśnia, dlaczego była to konieczność

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„W piątek, w miejscowości Łubki, gmina Wojciechów został ścięty dąb – pomnik przyrody (na drzewie znajdowała się tabliczka). Pozwolenie na ścięcie było wydane, jednak dużo osób i mieszkańców nie ukrywa złości i zażenowania takim działaniem władz" – napisała do nas jedna z naszych Czytelniczek, która chce pozostać anonimowa.

"To piękne i majestatyczne drzewo znajduje się, a raczej już znajdowało w otoczeniu drugiego sąsiedniego dębu - również pomnika przyrody oraz kościoła parafialnego i zabytkowego dworku obecna szkoła podstawowa." - dodaje.

Rzeczywiście uchwałę w sprawie zniesienia pomnika przyrody 23 stycznia tego roku podjęła Rada Gminy Wojciechów.

Pozbawiony tego ochronnego statusu został dąb szypułkowy (o obwodzie pnia 560 cm mierzonym na wysokości 1,3 m) rosnącym na działce na terenie zabytkowego zespołu dworsko-pałacowego w Łubkach.

Stało się tak na wniosek dyrektora Szkoły Podstawowej w Łubkach.

– Podstawą do zniesienia formy ochrony przyrody jest utrata wartości przyrodniczych i krajobrazowych zgodnie z ekspertyzą dendrologiczną przeprowadzoną w sierpniu 2016 r. – referowała radnym urzędniczka z gminy. – Drzewo nr inwentarski 27 znajduje się w najgorszej kondycji, jeśli chodzi o wytrzymałość mechaniczną pnia, co kwalifikuje ten egzemplarz do zdjęcia z rejestru pomnika przyrody i natychmiastowego usunięcia z terenu szkoły ze względu bezpieczeństwa - przekonywała.

– Mieszkańcom jest szkoda, ale proszę mi wierzyć, że mi tego drzewa jest szkoda najbardziej – nie kryje Leszek Samcik, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Łubkach, który przypomina nam archiwalnym artykuł (z 1997 r.) zamieszczonym na łamach Dziennika Wschodniego, w którym opisywaliśmy „dobrych opiekunów drzew”.

– Ja byłem w gronie tych osób. Zabiegałem o to, aby rosnące na terenie parku dęby stały się pomnikami przyrody, bo kocham przyrodę. Naprawdę staramy się dbać o wszystkie rosnące w parku drzewa, ale nie mieliśmy wyjścia - dodaje.

Na zły stan przeszło 100-letniego dębu wskazywała ekspertyza dendrologiczna.

– Badanie wykonane przez pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wykazała, że pień drzewa jest bardzo osłabiony i że drzewo kwalifikuje się do wycięcia – mówi dyrektor Leszek Samcik, który zaznacza, że wszystko zostało uzgodnione z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

– Jeśli byłby tylko cień nadziei, że sytuacja może się poprawić, to na pewno broniłbym przed wycinką tego drzewa do samego końca. Nie miałem jednak wyboru. Bezpieczeństwo uczniów, ale też zabytkowego budynku szkoły, w którym uczą się dzieci, bo istniało też zagrożenie, że drzewo spadnie na szkołę, były w tej sytuacji najważniejsze - tłumaczy Samcik.

Dyrektor podstawówki zapowiada, że w październiku zostanie posadzony nowy dąb w parku.

Wycinka drzew objętych ochroną pomnikową

W 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie uzgadniała wycinkę 74 drzew objętych ochroną pomnikową, w bieżących roku – 14.

– Należy pamiętać o tym, że drzewa będące pomnikami przyrody, mimo że wyglądają majestatycznie, mogą stanowić różnego rodzaju zagrożenie, w tym przede wszystkim mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi, bo np. mogą spaść na człowieka, samochód czy budynek, w którym przebywają ludzie – podkreśla Paweł Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ w Lublinie. – Takie drzewa mogą powodować też uszkodzenia drogi, bo w przeszłości ktoś je niewłaściwie posadził. Mieliśmy też zgłaszane przypadki dotyczące drzew rosnących na cmentarzach i tego, że ich korzenie niszczą grobowce. Pośrednio takie drzewo może zagrażać również osobom odwiedzającym groby. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium