Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Alarm 24 Artykuły

23 lutego 2025 r.
14:30

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

(fot. DW)

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na razie w lesie Rejkowizna, na granicy Świdnika i Lublina, nie będzie prowadzona duża wycinka drzew. Powstanie za to zespół konsultacyjny, którego celem będzie zmiana przeznaczenia lasu.

 Od dłuższego czasu w Świdniku jest to jeden z wiodących tematów. Wycinka drzew w lesie Rejkowizna bulwersuje mieszkańców. Zwłaszcza tych, którzy mieszkają w bliskim sąsiedztwie tego leśnego kompleksu. Ale nie tylko.

– Serce mi się krajało, jak widziałem na jaką skalę prowadzona jest ta wycinka – mówi jeden z mieszkańców. – Rozumiem, że można wycinać jakieś chore, połamane, przechylone drzewa, ale nie w takich rozmiarach jak teraz.

Takich głosów w obronie lasu było o wiele więcej. Na stronie facebookowej powstała nawet specjalna grupa „Ratujmy nasz las”. Liczy około czterystu osób. Dopięli swego.

W tym tygodniu w świdnickim urzędzie miasta doszło do spotkania mieszkańców z przedstawicielami świdnickiego nadleśnictwa. Chętnych było tylu, że zabrakło miejsc siedzących. Spotkanie w internecie oglądała ponad setka internautów. 

Już wcześniej pojawiła się szansa, żeby 269 hektarów lasu Rejkowizna (taki wynosi jego obszar) pozostawić bez dużej wycinki.  Byłoby to możliwe dzięki zmianie statusu jego przeznaczenia. Zamiast funkcji gospodarczej – bo taki teraz pełni, zmiana na „ważny społecznie” okazałaby się dla niego zbawienna.

I jest to wciąż możliwe. Ten pomysł popiera też miasto.

– Państwo leśnicy widzą determinację zgromadzonych świdniczan i ich jedność w dążeniu do oszczędzenia lasu Rejkowizna, który – jak wszystko w granicach miasta – należy tak naprawdę do mieszkańców Świdnika. Musimy dzisiaj znaleźć kompromis, bo wszyscy widzimy, jaka jest wola społeczna. Podczas najbliższej sesji rady miasta zaproponuję uchwalenie wniosku o zmianę kwalifikacji przeznaczenia lasu – mówił na zebraniu Marcin Dmowski, burmistrz Świdnika.

Do jesieni ma powstać również Zespół Lokalnej Współpracy, który może spowodować modyfikację realizacji Planu Urządzenia Lasu. Taka jest droga prawna.

Zespół będzie liczyć maksymalnie 20 osób. W jego składzie znajdą się m.in. mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele Lasów Państwowych. Ich głównym celem będzie modyfikacja Planu Urządzenia Lasu. 

Co taka zmiana planu dotyczącego Rejkowizy mogłaby oznaczać w praktyce? Także wycinkę i ingerencję leśników, ale zmodyfikowaną z uwagi np. na przyjazność dla drzewostanu, użytkowanie społeczne czy też wpływ na krajobraz.

Mieszkańcy podkreślają, że las od zawsze był i jest jednym z ulubionych miejsc do spacerów i rekreacji. I chcą, żeby taki pozostał.

Leśnicy podczas spotkania podkreślali, że cztery lata temu zasoby drewna w Rejkowiznie wynosiły rekordowe 87 tys. m sześc. przy rocznym przyroście prawie 1,4 tys. m sześc. Według danych świdnickiego nadleśnictwa, wycinką w 2024 roku objęto 1,3 proc. lasu, a w 2025 roku planowane było usunięcie 1,15 proc.

Rozpoczęta wycinka i tak potrwa do końca lutego. Jak zapewniają leśnicy wytną jedynie jeszcze kilkanaście drzew, które mogą „zagrażać”.  W marcu wycinka i tak nie mogłaby się odbywać, bo zabraniają jej przepisy ogólne.

Na początku marca na stronie Nadleśnictwa Świdnik ma ukazać się ogłoszenie w sprawie powołania Zespołu Lokalnej Współpracy. Jego decyzje zatwierdzi, bądź nie, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik. Organem odwoławczym jest dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a w kolejnej instancji Minister Środowiska.

 

 

 

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Ponad tysiąc zawodników reprezentujących 35 krajów ma wziąć udział w tegorocznych mistrzostwach świata w karate tradycyjnym. Impreza w dniach 8-11 maja będzie rozgrywana w Puławach.

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

19-latek poszukiwany trzema listami gończymi oraz zarządzeniem sądu za przestępstwa narkotykowe oraz kradzież. A teraz jeszcze dostał mandat.

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Dwie osoby zostały ranne w wypadku w miejscowości Krasne po zderzeniu czterech aut. Droga krajowa nr 17 ma być zablokowana do godziny 18.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!