To gratka nie tylko dla miłośników kolarstwa, ale również historii sportu. Scenariusz ekspozycji został oparty o diariusz rowerowej podróży, jaką latem 1897 r. odbył v-prezes Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów Antoni Klemens Fertner (1849 – 1915) wraz ze swoim 14 - letnim synem, Stasiem.
Bohaterzy zachowanej w rękopisie relacji z rozpoczętej w Warszawie peregrynacji dotarli m.in. do Lublina i Puław. Staś opisywał odwiedzane miejsca i stąd w opisie podróży pojawiają się ciekawe wątki lubelskie.
Wystawę uzupełniają inne akcenty lubelskie nawiązujące do dwóch wcześniejszych ekspozycji przygotowanych przez Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu, a poświęconych początkom kolarstwa w Lublinie oraz międzywojennym Biegom Dookoła Polski, które związane były z Lublinem.
Przypomnijmy, ze chociażby inauguracyjny etap pierwszego Biegu Dookoła Polski (późniejszy Tour de Pologne) kończył się finiszem w Lublinie. Najlepszy był wówczas Eugeniusz Michalak, który pasję kolarską łączył z łyżwiarstwem szybkim, gdzie również był wybitnym zawodnikiem.
– Tradycje kolarstwa lubelskiego są bardzo długie. Mieliśmy przecież w Lublinie wytwórnie rowerowe. Cieszymy się, że to właśnie UMCS jest gospodarzem tej wystawy. W naszej ofercie dla studentów mamy przecież kierunek Turystyka Historyczna – mówi prof. Dariusz Słapek, Dyrektor Instytutu Historii UMCS, ale również wybitny specjalista od historii sportu i członek Polskiej Akademii Olimpijskiej.
Organizatorami wystawy „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego” są Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu przy Instytucie Historii UMCS oraz Muzeum UMCS w Lublinie. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w holu przed wejściem głównym do Nowej Humanistyki UMCS (Plac M. Curie - Skłodowskiej 4a) dzisiaj o godz. 11.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Dodatkową atrakcją dzisiejszej uroczystości będzie możliwość obejrzenia oryginalnego bicykla należącego do Łukasza Śmiecha, wielkiego miłośnika kolarstwa.