Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2023 r.
12:34

Uprzejmie donoszę. Kierowcy coraz częściej nagrywają piratów drogowych

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Co roku w Polsce sprzedaje się kilkaset tysięcy sztuk kamer samochodowych
Co roku w Polsce sprzedaje się kilkaset tysięcy sztuk kamer samochodowych (fot. archiwum)

Wzrasta liczba filmów z zarejestrowanymi wykroczeniami drogowymi, przesyłanych na policyjną skrzynkę „Stop Agresji”. Nierzadko są to filmy akcji, z ostrymi „dialogami”. Policja zachęca do przesyłania zarejestrowanych wykroczeń, aby zwiększać bezpieczeństwo na drogach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 2021 roku kierowcy przesłali na lubelską skrzynkę 415 zgłoszeń video, a w roku 2022 było już ich 456. – Z roku na rok obserwujemy większe zainteresowanie tym przedsięwzięciem – mówi mł. asp. Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Cel policyjnej akcji jest jasny. – To eliminacja z ruchu drogowego kierowców, którzy popełnili rażące wykroczenie drogowe, stworzyli niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci nie mają możliwości być „wszędzie” – dodaje policjantka.

Kierowcy z naszego województwa zazwyczaj podsyłają nagrania dotyczące nieprawidłowego wyprzedzania w rejonach przejść dla pieszych, przekraczania linii P4 (podwójna linia ciągła) na skrzyżowaniach, czy w miejscach oznaczonych „zakazem wyprzedzania” lub też na tzw. "trzeciego". – Często też otrzymujemy filmy z niebezpieczną, gwałtowną zmianą pasa ruchu, zajeżdżaniem drogi, niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu czy ignorowaniem znaku B20 – STOP – przyznaje mł. asp. Renata Szpakowska.

Nie brakuje też filmów „akcji”, czyli zarejestrowanych „pyskówek” pomiędzy kierowcami, po tym jak łamiącemu przepisy ruchu drogowego zostaje zwrócona uwaga. Zdarzają się też nagrania, gdzie dochodzi do kumulacji kilku wykroczeń z serii tych najwyżej punktowanych. Przeważnie kończy się to rozstaniem z prawem jazdy i dalszymi komplikacjami.

Przypomnijmy, że po przekroczeniu limitu 24 punktów kierowca zostanie skierowany na badanie psychologiczne oraz ponowny egzamin sprawdzający kwalifikacje. Najpierw trzeba zaliczyć część teoretyczną, później praktyczną.

Jak przesłać nagranie

Ceny kamerek samochodowych zaczynają się już od 140 złotych. Nawet te najtańsze urządzenia nagrywają filmy w dobrej jakości. Na bardziej zaawansowany sprzęt trzeba przeznaczyć 500-600 złotych.

Wysyłając nagranie na skrzynkę „Stop Agresji” należy pamiętać o kilku zasadach. Nagranie trzeba wysłać zgodnie z miejscem popełnienia czynu, czyli do odpowiedniej komendy. Na stronie internetowej policji można znaleźć adresy e-mail przypisane do konkretnego województwa. To przyczyni się do szybszej reakcji na zdarzenie.

W celu umożliwienia policjantom skutecznego ścigania sprawców wykroczeń  do nagrania dołączyć należy kilka informacji, czyli datę, godzinę i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi lub nazwa ulicy), dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka), dane zgłaszającego (imię i nazwisko, adres do korespondencji, tel. kontaktowy).

Co dzieje się z nagraniem, gdy trafi na skrzynkę „Stop Agresji’?

– Nagrania są przekazywane terenowo, na przykład, w Lublinie do Wydziału Przestępstw i Wykroczeń w Ruchu Drogowym. Policjanci ustalają, kto jest właścicielem pojazdu, kto był sprawcą wykroczenia i wobec tej osoby są stosowane środki przewidziane prawem – wyjaśnia mł. asp. Renata Szpakowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji. 

– Zachęcamy do korzystania z tej skrzynki, bezpieczeństwo na drogach w dużej mierzy zależy od nas samych, od naszej świadomości zagrożeń. I jeśli w ten sposób udało nam się zapobiec chociażby jednej tragedii na drodze to warto – kończy policjantka.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty