Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 sierpnia 2022 r.
9:30

Zabraknie bąbelków do wody i piwa? Problem jest spory, panika jeszcze większa

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Browary zastanawiają się, na jak długo wystarczą im zapasy dwutlenku węgla. Podobne obawy mają producenci wód mineralnych, wędlin i mleczarnie. Wszystko dlatego, że czołowi wytwórcy CO2 radykalnie ograniczyli jego produkcję. Rząd zapowiada interwencję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest bardzo nerwowo. Od rana miałem już blisko 50 telefonów – mówi przedstawiciel firmy handlującej dwutlenkiem węgla (CO2), z którego powstają bąbelki w piwie.

Nerwowo zrobiło się wtedy, gdy jedna z dużych firm piwowarskich (Carlsberg Polska) ogłosiła, że wstrzymuje produkcję piwa z powodu niedoboru CO2.

Dwutlenek węgla jest wytwarzany głównie jako produkt uboczny przy produkcji nawozów i amoniaku. Kilka dni temu wytwórcy nawozów ograniczyli swoją produkcję z powodu wysokich cen gazu ziemnego, więc siłą rzeczy radykalnie zmalała też produkcja CO2.

– Utrzymujemy obecnie 30 proc. wolumenu znamionowej produkcji dwutlenku węgla – tłumaczy Paweł Wójcik, rzecznik prasowy Grupy Azoty „Puławy”.

– Takiej sytuacji nie było jeszcze nigdy. Owszem, były przestoje techniczne, ale zawsze wtedy gazy produkował drugi z wytwórców – tłumaczy lubelski dystrybutor gazów.

– Niektórzy wpadają w panikę. Jeden z klientów, który normalnie bierze dwie butle, teraz zamówił 60, bo chce mieć zapas. Dzwoni gastronomia, zakłady przetwórstwa mięsnego czy placówki medyczne, które potrzebują dwutlenku węgla chociażby do krioterapii – przyznaje nasz rozmówca, który stara się uspokajać klientów. – Tłumaczę, że jak wszyscy zaczną kupować na zapas, to zaburzy to normalny łańcuch dostaw. Proszę, by zachować spokój i czekać na reakcję rządu.

– Ograniczenia w dostawie dwutlenku węgla niosą za sobą poważne ryzyko wstrzymania lub drastycznego ograniczenia w dostępie do mineralnych wód gazowanych i lekko gazowanych – przyznaje Sylwia Mikiel z biura prasowego Nałęczowa Zdroju, spółki produkującej Cisowiankę.

Problem mogą mieć też producenci mrożonek, które transportuje się najczęściej na tzw. suchym lodzie, czyli zestalonym dwutlenku węgla. CO2 jest też używany też w przemyśle mięsnym i to właśnie firmy z tej branży najgłośniej biją na alarm, w tym duże ubojnie i zakłady, które zużywają duże ilości CO2 do próżniowego pakowania wędlin.

– Problem w branży mięsnej rzeczywiście jest, odczuwają go duże firmy – mówi Monika Karwicka, współwłaścicielka Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” z podlubelskiego Nasutowa. I chociaż ten zakład nie używa CO2, to Karwicka nie ma złudzeń, że problemy nie ominą także mniejszych producentów. – Jesteśmy od siebie współzależni. To jedna branża, jeden sektor. Jeśli duże zakłady staną, to małe tego nie udźwigną.

Związek producentów branżowych „Polskie Mięso” już alarmuje, że za kilka dni, gdy skończą się zapasy CO2, stanie ubój trzody i drobiu.

Niepewność dopadła również browary.

– Od naszego dostawcy dostaliśmy zawiadomienie o wystąpieniu tzw. siły wyższej i krytycznych niedoborów ciekłego dwutlenku węgla. W praktyce może to oznaczać zmniejszenie produkcji, może nawet jej wstrzymanie. Decyzję podejmiemy w ciągu kilku dni – mówi nam Joanna Jagiełło-Hulaniecka, współwłaścicielka browaru Jagiełło z Pokrówki pod Chełmem. Szacuje, że zapas CO2 wystarczy browarowi do połowy września.

Większe zapasy, nawet na trzy miesiące, ma za to Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach. – Więc na razie nie jest to dla nas problemem – mówi Mirosław Domański, prezes piaseckiej OSM. – Problem mają zakłady, które dużo pakują próżniowo. U nas to taka trochę uboczna produkcja, więc nasza spółdzielnia może normalnie pracować.

Zamieszanie wokół dwutlenku węgla ma też inne konsekwencje. Klienci nie zaczęli, co prawda, rozchwytywać piwa ze sklepowych półek, ale browary już widzą większy ruch w interesie. – Hurtownie robią większe zakupy, bo przeczuwają problemy z dostępnością naszych produktów – przyznaje Jagiełło-Hulaniecka.

Rząd zapowiada już interwencję na rynku, która przekonać państwowe gazownictwo do tego, by kluczowym firmom chemicznym sprzedawało gaz ziemny po preferencyjnej cenie. Optuje za tym Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina.

Problem w tym, że cena gazu na europejskim rynku przekroczyła już 300 euro za MWh i nadal rośnie. Branża chemiczna obawia się, że samo ścięcie marży przez państwowego dostawcę gazu, choć przez nią oczekiwane, może nie przynieść wielkich efektów. A to od nich zależy, czy zwiększona zostanie produkcja nawozów, a wraz z nią dwutlenku węgla do wód, piw i pakowania jogurtów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium