W dzień jest jeszcze na plusie, ale bywało, że nocami temperatury spadały poniżej zera. Dlatego władze Zamościa apelują do mieszkańców o zwracanie uwagi na osoby, które w okresie jesienno-zimowym mogą potrzebować pomocy. My sprawdzamy, co miasto robi dla bezdomnych, samotnych i starszych osób.
Z danych Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu wynika, że w mieście przebywa ok. 45 osób bezdomnych. Spośród nich 26 już skierowano do schroniska im. Brata Alberta (są tam 33 miejsca), gdzie mają zapewnione noclegi, wyżywienie i środki czystości oraz wsparcie pracownika socjalnego. MCPR ma też podpisaną umowę z podobną placówką prowadzoną przez Stowarzyszenie Monar w Chełmie, która w razie potrzeby przyjmie kolejnych 10 bezdomnych z Zamościa.
Jesień i nadchodząca zima to czas, w którym również ludzie starsi, samotni, schorowani, a także np. ubogie rodziny z dziećmi mogą potrzebować szczególnego wsparcia. Jaką pomoc im oferuje miasto? W hostelu Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Kilińskiego 32, w razie potrzeby, może zamieszkać 6 kobiet i matek z dziećmi.
– Wszystkie osoby potrzebujące wsparcia w okresie zimy mogą skorzystać z gorącego posiłku wydawanego w punkcie przy ul. Orlicz-Dreszera 2, od poniedziałku do piątku w godz. 12-14 – informuje Magdalena Muszyńska, zastępca kierownika działu pomocy środowiskowej MCPR. Dodaje, że w 2021 roku z obiadów skorzystało 99 osób, dla 52 posiłki były dostarczane do domu.
Wsparciem dla potrzebujących jest również pomoc świadczona przez opiekunki PCK. – Mogą z niej skorzystać również osoby, które w pozostałe miesiące roku nie wymagają tej formy wsparcia, ale w okresie zimowym jest im ona potrzebna – zapewnia Muszyńska.
Podkreśla również, że MCPR współpracuje m.in. z zarządami osiedli, policją, strażą miejską, pogotowiem ratunkowym, służbą zdrowia, organizacjami pozarządowymi, osobami prywatnymi oraz wolontariuszami. Organizowane są specjalne patrole, które monitorują miasto poszukując osób bezdomnych, narażonych na zamarznięcie, a ponadto pracownicy MCPR częściej odwiedzają swoich podopiecznych.
W tym roku trzeba też było uważniej, niż w latach poprzednich zająć się kwestią opału na zimę. – W wyniku rozmów zdiagnozowano, że 50 osób objętych pomocą MCPR wyraża wolę zakupu węgla od samorządu w łącznej ilości 55 ton – informuje Magdalena Muszyńska. Dodaje również, że pracownicy socjalni dopilnowują, aby wszyscy uprawnieni podopieczni, złożyli wnioski o dodatek węglowy, a w razie potrzeby służą pomocą przy wypełnianiu dokumentów.
Ale pomóc potrzebującym może każdy, kto wie o osobie wymagającej wsparcia. W takiej sytuacji można telefonować przede wszystkim do MCPR (od poniedziałku do piątku): 84 677 56 30 (sekretariat) i 84 677 56 47 (zespół ds. pierwszego kontaktu), a wieczorami i w weekendy do Straży Miejskiej : 84 639 93 41 lub 986 (bezpłatny alarmowy), Komendy Miejskiej Policji: 84 677 14 17 lub 997. Interwencyjny telefon, pod którym można uzyskać informacje o adresach placówek udzielających pomocy osobom bezdomnym na terenie województwa działa też w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim: 987.