Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 marca 2023 r.
9:05

Ludzie nie chcą masztu telefonii komórkowej za oknami. 50-metrowa wieża na osiedlu domków

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc rs
0 A A
(fot. Archiwum)

Kategoryczne „nie” budowie wieży telefonii komórkowej przy ul. Braterstwa Broni powiedzieli mieszkańcy, a także radni Zamościa. Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na budowę jeszcze trwa, ale inwestor już złożył kolejny wniosek. Teraz stara się o zgodę na postawienie wieży w innej części miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o pozwolenie na budowę na 10-arowej, prywatnej działce przy ul. Braterstwa Broni spółka Towerlink Poland z Warszawy złożyła na początku lutego. Jak się okazuje, już nie pierwszy raz.

– W zeszłym roku wydana została w tej sprawie decyzja odmowna. Inwestor ją zaskarżył, a służby wojewody uchyliły – mówi Jan Wojciech Matwiejczuk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamość, wieloletni radny osiedla Karolówka, w obrębie którego znajduje się ul. Braterstwa Broni.

Gdy informacja o drugim podejściu do budowy wieży trafiła do okolicznych mieszkańców, zaczęli protestować. Do RM wysłali petycję, a radni ich obawy i zastrzeżenia poparli, przyjmując na ostatniej, lutowej sesji stanowisko w tej sprawie, które już zostało do wojewody wysłane.

Wieża na osiedlu? Wykluczone

Ostro sprzeciwili się budowaniu 50-metrowej wieży telekomunikacyjnej na osiedlu domków jednorodzinnych, na dodatek w miejscu, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tylko taką zabudowę. W swojej uchwale radni wytknęli, że inwestor nie konsultował pomysłu ani z mieszkańcami, ani właścicielami sąsiednich niezabudowanych działek, ani zarządem osiedla. Podkreślali również, że nie przedstawiono żadnych badań, ekspertyz i pomiarów wskazujących, jaki wpływ taka inwestycja mogłaby mieć na zdrowie i życie ludzi. Radni wskazali ponadto, iż dopuszczenie do budowy wieży doprowadzi do spadku wartości nieruchomości znajdujących się w pobliżu. Działka, na której stołeczna spółka planowała wieżę sąsiaduje m.in. z terenami należącymi do samorządu.

– Tu nie chodzi o sprzeciw dla samego sprzeciwu, ale po prostu ta lokalizacja nie jest dobra, na pewno można znaleźć lepsze – przekonuje Matwiejczuk.

Podobnego zdania jest radna Agnieszka Klimczuk, która również, jak zresztą niemal wszyscy radni, wyraziła swój sprzeciw wobec inwestycji na Karolówce. – Choć jednocześnie uważam, że trzeba iść z duchem czasu i mieć świadomość, że nowych technologii nie da się zatrzymać. Poza tym, zlokalizowanie takiej budowli w obrębie Zamościa dałoby niemałe wpływy do budżetu z podatków – argumentuje.

Jest drugi wniosek

Okazuje się, że Towerlink Poland o pozwolenie na swoją inwestycję stara się też w innym miejscu. Na początku tygodnia w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Zamość ukazało się obwieszczenie, o tym, że Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę wieży radiotelekomunikacyjnej przy ul. Generała Stanisława Maczka. Wniosek w tej sprawie wpłynął do magistratu 9 marca.

W tym przypadku chodzi o działkę o pow. ponad 2 tys. m. kw należącą do Miejskiego Zakładu Komunikacji, na której plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje m.in. bazy transportu i zajezdnie, stacje obsługi, parkingi i garaże. Ustaliliśmy, że umowa na dzierżawę tego gruntu została podpisana jeszcze latem zeszłego roku na długi okres, bo aż do końca stycznia 2032 z możliwością samoistnego przedłużenia w przypadku braku wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron.

Miejska spółka mogłaby na tym nieźle zarobić. – Kwota czynszu dzierżawy to ponad 2 tys. zł netto miesięcznie waloryzowana corocznie począwszy od 2023 r. o wskaźnik wzrostu cen, towarów i usług konsumpcyjnych za poprzedni rok, publikowany przez prezesa GUS – informuje Krzysztof Szmit, prezes zamojskiego MZK.

Dodaje również, że dzierżawca zobowiązał się nieodpłatnie udostępnić linię światłowodową, która miałaby być podłączona do biurowca MZK. Co jednak ważne, w umowie z zastrzeżono, że pieniądze zaczną do miejskiej spółki zaczną płynąć dopiero wówczas, gdy inwestor otrzyma pozwolenie na budowę i rozpocznie inwestycję.

Póki co ani w przypadku ul. Braterstwa Broni, ani ul. Gen. Maczka postępowanie administracyjne się nie zakończyło. W obwieszczeniu dotyczącym drugiej lokalizacji czytamy, że osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne, ktróe są stronami w sprawie mogą w wydziale budownictwa zapoznać się z „projektowanym przebiegiem inwestycji” i ewentualnie wnieść do niej swoje zastrzeżenia. Mają na to 14 dni od ukazania się ogłoszenia. Zostało opublikowane 13 marca.

Chcieliśmy z kimś w Towerlink Poland porozmawiać o planach inwestycyjnych spółki w Zamościu. Dodzwonić się nie udało. Wysłaliśmy pytania mailem. W przesłanej nam odpowiedzi czytamy, że pełnomocnik firmy i projektanci są w stałym kontakcie z UM Zamość, ale "finalne decyzje w sprawie wyboru lokalizacji nie zostały jeszcze podjęte". 

Zapewniono również, że Towerlink Poland jako firma zajmująca się budową i zarządzaniem infrastrukturą telekomunikacyjną rozmieszcza obiekty w obszarach, na których nie ma zasięgu telefonii komórkowej lub gdzie zasięg ten musi zostać wzmocniony.

"Robimy to w porozumieniu z operatorami telefonii komórkowej i lokalnymi władzami, aby ułatwić mieszkańcom i firmom dostęp do lepszej łączności. Rozwój usług cyfrowych w ostatnich latach spowodował zwiększone zapotrzebowanie na transmisje danych, dlatego popyt na dostęp do szybkiego internetu wymusza zagęszczanie sieci" – brzmi komunikat.

Nikt nic nie wiedział

Przypomnijmy, że z powodu podobnej inwestycji tej samej spółki z Warszawy rozgoryczeni są mieszkańcy jednego z osiedli w Puławach. Pisaliśmy na ten temat niedawno. Puławianie o tym, że wieża telefonii komórkowej powstaje w bliskim sąsiedztwie ich domów, również na prywatnej, dzierżawionej działce, dowiedzieli się dopiero, gdy prace przy budowie ruszyły. O planach inwestora nie byli informowani przed wydaniem pozwolenia na budowę. Pisma z żądaniami wstrzymania inwestycji wysłali więc do starostwa i Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie. Czekają na ich rozpatrzenie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium