Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 czerwca 2022 r.
18:31

Zamość walczy o inwestycję za 120 milionów złotych. Chodzi o 3 tysiące miejsc pracy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji. Jedna z nich to Mokre w gm. Zamość. Jeśli miejscowi, m.in. samorządy zdołają spełnić oczekiwania inwestora, to właśnie tutaj ma szanse powstać Centrum Modernizacji Śmigłowców – inwestycja wartości ok. 120 mln złotych, zapewniająca pracę nawet 3 tys. osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja co do wyboru miejsca uruchomienia firmy ma zapaść do końca lipca. Poza lotniskiem w Mokrem pod uwagę brane są podobne, ale m.in. wojskowe obiekty w Wielkopolsce i na Pomorzu oraz w województwach zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. – Zobaczymy, gdzie zaoferowane zostaną najlepsze warunki dla naszej inwestycji – mówi Wojciech Maślany, prezes DM-MSB Sp. z o.o. Centrum Modernizacji Śmigłowców.

Ta warszawska firma jest jedynym przedstawicielem na Polskę MotorSich Ukrain z Zaporoża. – To jeden z największych na świecie producent silników lotniczych i części m.in. do wszystkich typów samolotów Antonow, a także dośmigłowców typu Mi, wykorzystywanych m.in. przez polskie wojsko czy LPR – tłumaczy Maślany.

Skąd pomysł, by w ogóle rozważać jako lokalizację Mokre? Otóż prezes DM-MSB dobrze zna to miejsce, bo pochodzi z pobliskiej wsi Płoskie. Ale zapewnia, że nie sentymenty będą miały decydujący wpływ na wybór miejsca inwestycji.

– Oczekujemy przekazania nam na własność 4-5-hektarowej działki, ale też niezbędnej infrastruktury, m.in. dróg dojazdowych oraz preferencji podatkowych. Zobaczymy, na ile atrakcyjną propozycję otrzymamy z województwa lubelskiego – zastrzega Maślany.

Gra wydaje się być warta świeczki, bo szacowany koszt inwestycji to ok. 120 mln zł (tyle trzeba na postawienia hangaru, hali produkcyjnej i wyposażenia). Docelowo w CMS pracę mogłoby znaleźć aż 3 tysiące osób.

– Ale w pierwszym okresie ok. 400 wysokiej klasy specjalistów, z których ok. 80 procent stanowiliby pracownicy z fabryki MotorSich Ukrain – zdradza Wojciech Maślany. Mówi, że w przyszłości CMS współpracowałoby z wieloma miejscowymi podmiotami, także szkołami zawodowymi kształcącymi specjalistów do pracy w centrum.

W środę po południu szef DM-MSB wraz ze swoimi współpracownikami prezentował w Mokrem pierwszy zmodernizowany w Polsce śmigłowiec Mi-2 w wersji MSB-2. Maszynę oglądali m.in. samorządowcy. Są pełni entuzjazmu dla inwestycji.

– Moje wizje i marzenia zaczynają się spełniać. Zawsze chciałem, by właśnie tego rodzaju duża firma znalazła u nas swoje miejsce i właśnie tutaj, w Mokrem – mówi starosta zamojski Stanisław Grześko. Zapowiada, że jeśli będzie trzeba, przekaże wystarczające grunty. Inwestor oczekuje jednak nie tylko ogromnej działki, ale również pasa startowego, którego w Mokrem nie ma. Ale i w tym samorządowiec nie widzi problemu. – Pas powstanie w przyszłym roku. Mamy na to pieniądze – zapewnia Grześko.

A co z ulgami podatkowymi? To już kwestia decyzji samorządu gminy Zamość. Wójta na środowym spotkaniu na lotnisku nie było. Był za to prezydent Zamościa. – Jestem dobrej myśli. Z całą pewnością będziemy starania o tę inwestycję wspierać. Już dawno zadeklarowaliśmy starostwu pomoc w budowie pasa i się z tego nie wycofujemy. Bo to szansa również na rozwój miasta – mówi Andrzej Wnuk. Przyznaje jednak, że tak duża inwestycja wymagać będzie zaangażowania nie tylko strony samorządowej, ale i rządowej. – Dołożymy wszelkich starań, aby takie wsparcie uzyskać – obiecuje prezydent Zamościa.

Kto byłby odbiorcą modernizowanych pod Zamościem śmigłowców? O to Wojciech Maślany się nie martwi. – Współpracujemy z ukraińską firmą od kilku lat. Mamy kontrahentów i w Ameryce Południowej, i w Europie, właściwie na całym świecie. Nasze śmigłowce są wykorzystywane również w trwających właśnie na Ukrainie działaniach bojowych – mówi prezes.

Przyznaje, że to właśnie obecna sytuacja na Wschodzie przyspieszyła decyzję o tym, by szukać nowej lokalizacji dla fabryki z Zaporoża. Dodaje, że jego firma gotowa jest też współpracować z polskimi władzami. Byłaby w stanie poddać modernizacji kilkadziesiąt śmigłowców już wycofany z użytkowania w armii.

– Maszyny po gruntownej odnowie są na równie wysokim, a może nawet wyższym poziomie niż nowe, a co najmniej dwukrotnie tańsze. Przekonali się o tym m.in. Litwini, dla których realizujemy zamówienia – zapewnia Maślany.

Zakłada, że moce przerobowe CMS to modernizacja 3 sztuk MSB 2 i trzech kolejnych MSB 8 miesięcznie. W ciągu roku, o ile zostałoby wybrane Mokre, mogłoby opuszczać hangar i halę produkcyjną na lotnisku pod Zamościem kilkadziesiąt statków powietrznych. Według Maślanego, od wbicia pierwszej łopaty na placu budowy, do finału inwestycji potrzeba 6 miesięcy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium