Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 czerwca 2022 r.
20:55

Czytelnicy w roli głównej. Zaczął się Zamojski Festiwal Książki

Autor: Zdjęcie autora ak
18 0 A A

Paweł Greszta czyta książki do śniadania, czyta w każdej wolnej chwili w ciągu dnia i oczywiście czyta wieczorem. Paweł jest jednym z wielu czytelników Książnicy Zamojskiej, ale jednym z nielicznych, wyróżnionych podczas gali Zamojskiego Festiwalu Książki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plenerowe imprezy mają to do siebie, że pogoda potrafi płatać organizatorom figla. Wtorek był w Zamościu pochmurny, a po południu bardzo wietrzny i deszczowy. Mimo tego wszystkie wydarzenia pierwszego dnia Zamojskiego Festiwalu Książki odbyły się zgodnie z planem.

Już przed południem na Rynku Wodnym otwarty został Kiermasz Książki Używanej. Po oficjalnym otwarciu odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań autorskich. Jego bohaterką była Ałbena Grabowska, autorka zekranizowanej sagi „Stulecie Winnych”, która z czytelnikami spotkała się pod hasłem „Z historią w tle”. Opowiadała o swojej twórczości i trochę o swoim życiu, a później z radością składała autografy i pozowała do zdjęć.

Na finał pierwszego dnia festiwalu, w którego organizacji Książnicę Zamojską wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, odbyła się gala. Była okazją do podziękowań tym, którzy bibliotekę wspierają najbardziej.

Medal Jubileuszowy odebrał zamościanin Krzysztof Gałaszkiewicz, radny wojewódzki i szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie. Jak podkreślano, bardzo pomagał książnicy w zeszłym roku, gdy obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia.

Posiadaczkami Karty Honorowego Czytelnika zostały: Katarzyna Pleskaczyńska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu i Agnieszka Chroń ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Nagrody „Złote obwoluty” trafiły zaś do SOSW, Jakuba Żygawskiego, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu oraz Marii Mołdoch, dyrektor SP nr 3.

Najważniejsze wyróżnienia odebrali jednak ci, bez których żadna biblioteka nie mogłaby istnieć, czyli czytelnicy. Dyplomy i talony na zakup książek odebrali ci najaktywniejsi. W tym roku takimi osobami okazali się: Elżbieta Osoba, Bronisław Orzeł, Jadwiga Wolańczyk, Małgorzata i Piotr Gresztowie z synami Pawłem, Kacprem i Karolem oraz Irena Pitura.

Jak podkreślał prowadzący galę Piotr Piela z Książnicy Zamojskiej, są to osoby, które nie tylko wypożyczają dużo książek, ale po prostu bardzo często w bibliotece i jej filiach bywają, „przychodzą, witają się, uśmiechają”. Dla bibliotekarzy to podobno bezcenne.

Nagrody wręczał wyróżnionym Piotr Bartnik, dyrektor Książnicy Zamojskiej, jego zastępczyni Halina Zielińska i m.in. Anna Maria Antos, wiceprezydent Zamościa. Wieczór uświetniał bard Jan Ciesielski.

Zamojski Festiwal Książki potrwa do piątku. W programie jeszcze wiele autorskich spotkań, prezentacji artystycznych i każdego dnia na Rynku Wodnym czynny będzie Kiermasz Książki Używanej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium