Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 października 2021 r.
9:07

500+ to za mało. W Zamościu nie ma komu leczyć dzieci

Zamojski Szpital Niepubliczny
Zamojski Szpital Niepubliczny (fot. Kazimierz Chmiel/archiwum)

Rodzice opisują podróże z chorymi dziećmi z Zamościa do Biłgoraja albo Lublina. Jak szukali pomocy dla kaszlących i gorączkujących maluchów, których stan się pogarszał. W Zamościu brak oddziału pediatrycznego zbiega się z falą jesiennych infekcji u najmłodszych. Mieszkańcy się buntują, mają dość takiej sytuacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamojski Szpital Niepubliczny zawiesił działalność oddziału pediatrii i leczenie małych pacjentów od lipca. Planowano, że 1 października to się zmieni, ale już wiadomo, że przynajmniej do końca roku dzieci z Zamościa i powiatu muszą liczyć na pomoc w innych miastach. Po 1 stycznia pediatrii grozi formalna likwidacja.

Emerytury, inne plany

– Może w listopadzie albo grudniu coś się wyjaśni. Ale nawet likwidacja oddziału daje możliwość przywrócenia jego funkcjonowania. Szukaliśmy lekarzy z Ukrainy, wynajęliśmy firmę headhunterską, chyba cała Polska wie, że szukamy pediatrów, bo robimy to od marca. Nikt się nie chce zdecydować na funkcję ordynatora, żeby stworzył oddział. Nie chodzi o finanse. Nikt nie powiedział: nie przyjdę do pracy, za mało płacicie. W ofercie jest nawet opłacenie mieszkania – tłumaczy Mariusz Paszko, prezes zamojskiego szpitala.

Do takiej sytuacji doszło, bo dwie osoby poszły na emeryturę. Jedyny specjalista, który został na oddziale nie chciał przyjąć funkcji ordynatora i rozstał się ze szpitalem. Z rezydentami też był problem.

Tymczasem mieszkańcy mają dosyć strachu, że gdy coś złego stanie się dziecku, zostaną bez pomocy.

Informuję, że sprawa poważna

Na profilu prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka (Zamojski Szpital Niepubliczny jest jednoosobową spółką miasta) w mediach społecznościowych trwa wymiana komentarzy. Rodzice opisują podróże do Biłgoraja z 7-tygodniowym dzieckiem z podejrzeniem zapalenia płuc czy konieczność szukania pomocy w Tomaszowie Lubelskim z dwójką chorych maluchów.

Podobna porcja wpisów jest na profilu radnego Rafała Zwolaka, który sytuacją w Zamościu zainteresował ministerstwo.

– Prezydent miasta wraz z prezesem szpitala miejskiego obiecywali mieszkańcom, że we wrześniu oddział będzie przywrócony. Tak się nie stało. W mojej ocenie, jak i ocenie wielu mieszkańców, brak oddziału pediatrycznego w Zamościu bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu dzieci. Uderzył aktualnie wirus SRV, poza brakiem oddziału dziecięcego w 60-tysięcznym mieście stan na dziś, to brak miejsc w woj. lubelskim na oddziałach, tymczasem coraz więcej dzieci ma ostre objawy wirusa. Informuję państwa, że sprawa jest bardzo poważna – czytamy w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Krzywa spada

– Sądząc po ilości telefonów jakie odbieram, jest duże zainteresowanie wizytą u pediatry. To skandal, że w Zamościu dzieci wymagające opieki szpitalnej są jej pozbawione. Zwłaszcza, że placówki w Biłgoraju, Hrubieszowie czy Tomaszowie Lubelskim nie dysponują miejscami. Sytuację pogarsza fakt sezonowych infekcji na jakie dzieci, które wróciły po wakacjach do żłobków i przedszkoli, masowo zapadają. W istotnej części wymagają hospitalizacji a nie ma ich gdzie położyć – mówi lek. med. Hanna Orjanik, specjalista chorób dziecięcych i specjalista neonatolog. Kieruje oddziałem neonatologii w „papieskim” szpitalu ale numer do niej łatwo można znaleźć szukając zamojskiego pediatry.

– Pracuję od 38 lat, bardzo długo obserwuję środowisko. Przypominam sobie w wykres obrazujący liczbę miejsc specjalizacyjnych, która od 2000 roku systematycznie spada. Kiedy zaczynałam pracę, dla pediatrów takich miejsc w Polsce było dużo ponad 600. Teraz jest ich zaledwie 200. Dziura pokoleniowa wśród pediatrów to efekt ministerialnych decyzji sprzed wielu lat. Zwłaszcza, że zainteresowanie młodych ludzi pediatrią jest małe. Pediatrzy są niedocenieni finansowo, a dziś młodzi ludzie inaczej dokonują wyborów życiowych. Dbanie o dzieci to nie tylko 500+, bo pomagać trzeba ale pomagać mądrze. Zadbać, by dzieci miały należytą opiekę medyczną, dostęp do badań profilaktycznych. W to trzeba zainwestować – dodaje ordynator, która dokładnie za tydzień przechodzi na emeryturę. – Myślę o dalszej pracy jako pediatra, już poza szpitalem, ale nie wypełnię luki po zawieszonym oddziale pediatrycznym – ironizuje.

Chore dzieci z Zamościa trafiają między innymi do Hrubieszowa.

Łóżka i dostawki

– Wszystkie łóżka mamy zajęte. Z Zamościa w ostatnim miesiącu leczyło się w Szpitalu w Hrubieszowie około 20 małych pacjentów. Mamy zarejestrowanych 20 łóżek na oddziale pediatrii ale jeśli trzeba, przyjmujemy również na tak zwanych dostawkach. Nikomu nie odmawiamy pomocy – mówi Alicja Jarosińska, p.o. dyrektora naczelnego SPZOZ w Hrubieszowie.

Na oddziale pediatrii zatrudnionych jest tu dwóch lekarzy specjalistów, a na oddziale noworodkowym jeden lekarz neonatolog. Dyżury poza ordynacją dzienną są pełnione również przez lekarzy specjalistów pediatrii.

– Oczywiście bardzo chętnie zatrudnilibyśmy lekarzy specjalistów pediatrii lub neonatologii lecz zdaję sobie sprawę, że tych specjalistów brakuje na rynku pracy. Na tę chwilę nie ma zagrożenia funkcjonowania oddziału pediatrii – dodaje dyrektor Jarosińska, która tłumaczy, że w okresie jesienno-zimowym, w jakim jesteśmy obecnie, hrubieszowska placówka odczuwa brak oddziału pediatrii w Zamościu. – Jednak mimo nawału pracy staramy się aby żadne dziecko nie zostało bez potrzebnej pomocy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium