Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 października 2021 r.
9:07

500+ to za mało. W Zamościu nie ma komu leczyć dzieci

Zamojski Szpital Niepubliczny
Zamojski Szpital Niepubliczny (fot. Kazimierz Chmiel/archiwum)

Rodzice opisują podróże z chorymi dziećmi z Zamościa do Biłgoraja albo Lublina. Jak szukali pomocy dla kaszlących i gorączkujących maluchów, których stan się pogarszał. W Zamościu brak oddziału pediatrycznego zbiega się z falą jesiennych infekcji u najmłodszych. Mieszkańcy się buntują, mają dość takiej sytuacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamojski Szpital Niepubliczny zawiesił działalność oddziału pediatrii i leczenie małych pacjentów od lipca. Planowano, że 1 października to się zmieni, ale już wiadomo, że przynajmniej do końca roku dzieci z Zamościa i powiatu muszą liczyć na pomoc w innych miastach. Po 1 stycznia pediatrii grozi formalna likwidacja.

Emerytury, inne plany

– Może w listopadzie albo grudniu coś się wyjaśni. Ale nawet likwidacja oddziału daje możliwość przywrócenia jego funkcjonowania. Szukaliśmy lekarzy z Ukrainy, wynajęliśmy firmę headhunterską, chyba cała Polska wie, że szukamy pediatrów, bo robimy to od marca. Nikt się nie chce zdecydować na funkcję ordynatora, żeby stworzył oddział. Nie chodzi o finanse. Nikt nie powiedział: nie przyjdę do pracy, za mało płacicie. W ofercie jest nawet opłacenie mieszkania – tłumaczy Mariusz Paszko, prezes zamojskiego szpitala.

Do takiej sytuacji doszło, bo dwie osoby poszły na emeryturę. Jedyny specjalista, który został na oddziale nie chciał przyjąć funkcji ordynatora i rozstał się ze szpitalem. Z rezydentami też był problem.

Tymczasem mieszkańcy mają dosyć strachu, że gdy coś złego stanie się dziecku, zostaną bez pomocy.

Informuję, że sprawa poważna

Na profilu prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka (Zamojski Szpital Niepubliczny jest jednoosobową spółką miasta) w mediach społecznościowych trwa wymiana komentarzy. Rodzice opisują podróże do Biłgoraja z 7-tygodniowym dzieckiem z podejrzeniem zapalenia płuc czy konieczność szukania pomocy w Tomaszowie Lubelskim z dwójką chorych maluchów.

Podobna porcja wpisów jest na profilu radnego Rafała Zwolaka, który sytuacją w Zamościu zainteresował ministerstwo.

– Prezydent miasta wraz z prezesem szpitala miejskiego obiecywali mieszkańcom, że we wrześniu oddział będzie przywrócony. Tak się nie stało. W mojej ocenie, jak i ocenie wielu mieszkańców, brak oddziału pediatrycznego w Zamościu bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu dzieci. Uderzył aktualnie wirus SRV, poza brakiem oddziału dziecięcego w 60-tysięcznym mieście stan na dziś, to brak miejsc w woj. lubelskim na oddziałach, tymczasem coraz więcej dzieci ma ostre objawy wirusa. Informuję państwa, że sprawa jest bardzo poważna – czytamy w piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Krzywa spada

– Sądząc po ilości telefonów jakie odbieram, jest duże zainteresowanie wizytą u pediatry. To skandal, że w Zamościu dzieci wymagające opieki szpitalnej są jej pozbawione. Zwłaszcza, że placówki w Biłgoraju, Hrubieszowie czy Tomaszowie Lubelskim nie dysponują miejscami. Sytuację pogarsza fakt sezonowych infekcji na jakie dzieci, które wróciły po wakacjach do żłobków i przedszkoli, masowo zapadają. W istotnej części wymagają hospitalizacji a nie ma ich gdzie położyć – mówi lek. med. Hanna Orjanik, specjalista chorób dziecięcych i specjalista neonatolog. Kieruje oddziałem neonatologii w „papieskim” szpitalu ale numer do niej łatwo można znaleźć szukając zamojskiego pediatry.

– Pracuję od 38 lat, bardzo długo obserwuję środowisko. Przypominam sobie w wykres obrazujący liczbę miejsc specjalizacyjnych, która od 2000 roku systematycznie spada. Kiedy zaczynałam pracę, dla pediatrów takich miejsc w Polsce było dużo ponad 600. Teraz jest ich zaledwie 200. Dziura pokoleniowa wśród pediatrów to efekt ministerialnych decyzji sprzed wielu lat. Zwłaszcza, że zainteresowanie młodych ludzi pediatrią jest małe. Pediatrzy są niedocenieni finansowo, a dziś młodzi ludzie inaczej dokonują wyborów życiowych. Dbanie o dzieci to nie tylko 500+, bo pomagać trzeba ale pomagać mądrze. Zadbać, by dzieci miały należytą opiekę medyczną, dostęp do badań profilaktycznych. W to trzeba zainwestować – dodaje ordynator, która dokładnie za tydzień przechodzi na emeryturę. – Myślę o dalszej pracy jako pediatra, już poza szpitalem, ale nie wypełnię luki po zawieszonym oddziale pediatrycznym – ironizuje.

Chore dzieci z Zamościa trafiają między innymi do Hrubieszowa.

Łóżka i dostawki

– Wszystkie łóżka mamy zajęte. Z Zamościa w ostatnim miesiącu leczyło się w Szpitalu w Hrubieszowie około 20 małych pacjentów. Mamy zarejestrowanych 20 łóżek na oddziale pediatrii ale jeśli trzeba, przyjmujemy również na tak zwanych dostawkach. Nikomu nie odmawiamy pomocy – mówi Alicja Jarosińska, p.o. dyrektora naczelnego SPZOZ w Hrubieszowie.

Na oddziale pediatrii zatrudnionych jest tu dwóch lekarzy specjalistów, a na oddziale noworodkowym jeden lekarz neonatolog. Dyżury poza ordynacją dzienną są pełnione również przez lekarzy specjalistów pediatrii.

– Oczywiście bardzo chętnie zatrudnilibyśmy lekarzy specjalistów pediatrii lub neonatologii lecz zdaję sobie sprawę, że tych specjalistów brakuje na rynku pracy. Na tę chwilę nie ma zagrożenia funkcjonowania oddziału pediatrii – dodaje dyrektor Jarosińska, która tłumaczy, że w okresie jesienno-zimowym, w jakim jesteśmy obecnie, hrubieszowska placówka odczuwa brak oddziału pediatrii w Zamościu. – Jednak mimo nawału pracy staramy się aby żadne dziecko nie zostało bez potrzebnej pomocy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium