Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
On ma 11 lat, ona niespełna 2, ale wpadli sobie w oko. I choć znajomość trwa zaledwie kilka dni, to Mugambi i Jasira, żyrafy z zamojskiego ZOO, tworzą udaną parę.
Te żyjące w leśnych ostępach Roztoczańskiego Parku Narodowego mają się świetnie. Z tymi, które przebywają na terenach rolnych w otulinie parku – jest już znacznie gorzej.
Po czterech dniach projekcji teatralnych spektakli telewizyjnych i radiowych, koncertach, warsztatach i spotkaniach, w poniedziałek w Zamościu zakończył się tegoroczny 21. Festiwal „Dwa Teatry”.
Ile ludzi, tyle historii o budowanych latami domach, remontach, kredytach, urządzaniu ogrodów, o rodzinnych firmach, o nadziejach, które mogą legnąć w gruzach. A wszystko za sprawą szybkich kolei, których tory miałyby biec od Krasnegostawu aż do granicy państwa.
Przez kilka dni można ich było zobaczyć przy sztalugach w różnych częściach Starego Miasta w Zamościu, a od piątku oglądać już można wystawę prac, które stworzyli młodzi artyści z liceów plastycznych podczas pleneru malarskiego.
Oszczędności straciła 89-letnia mieszkanka Zamościa. Kobieta chciała pomóc "policjantowi", który skontaktował się z nią telefonicznie. I to był jej błąd.
Są dziury w asfalcie – źle. Zaczynają je intensywnie łatać i przebudowywać ulice – też niedobrze. Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie drogowych inwestycji jest w Zamościu dużo, ale też naprawdę mocno utrudniają życie mieszkańcom: zmotoryzowanym i pieszym, a także przedsiębiorcom.
Jan Zamoyski uwielbiał kobiety, ale kochał wyłącznie swoją żonę. Był wspaniałym ojcem dla córek, ale o polityce rozmawiał wyłącznie z... synem. Róża Zamoyska w mrocznych czasach PRL stworzyła ciepły, pełen miłości dom i wychowała dzieci tak, by nie skazić ich nienawiścią ani do systemu, który na 8 lat zamknął jej męża w więzieniu, ani do winnych temu ludzi.
Najwięcej interwencji było w miejscowości Sito w powiecie zamojskim. Po ulewie na południu województwa lubelskiego pełne ręce roboty mieli też strażacy w innych miejscowościach tego powiatu m.in. w Czołkach (gmin Sitno) i w Ruszowie (gmina Łabunie).
"Występują i prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad". Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie wydał ostrzeżenie dotyczące południa województwa lubelskiego.
To jest tylko ostrzeżenie. Jeśli nic się nie zmieni, jeśli nie zaczną nas słuchać, będzie ostrzej – słyszeliśmy dzisiaj i w Krasnymstawie, i w Zamościu podczas protestów przeciwko planom budowy tzw. szprychy nr 5 – linii szybkiej kolei projektowanej dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wściekli, rozgoryczeni, zdesperowani ludzie wyszli na ulice.
Umiejscowiona została już jakiś czas wcześniej, ale od dzisiaj oficjalnie w Zamojskiej Alei Sław jest nowa tablica. Upamiętnia Jana Zamoyskiego, ostatniego, XVI ordynata i jego żonę Różę. W uroczystości wzięły udział ich wszystkie dzieci.
Na ekranach kin wciąż można oglądać doskonale przyjęty "Top Gun Maverick", a już w piątek swoją premierę będzie miał kolejny długo wyczekiwany blockbuster ze świetnymi pierwszymi recenzjami, czyli "Jurrasic World: Dominion". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.
Autorski przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.
Powinny rosnąć, zielenić się i zakwitać, a usychają. Los młodych drzewek, które w ostatnim czasie zostały zasadzone w Zamościu zaniepokoił jednego z radnych. Czy ktoś jest winien temu, w jakim są stanie?
Niezadowoleni z cen paliw kierowcy zamierzają przeprowadzić wielką akcję protestacyjną. Przedstawili już listę punktów, które zamierzają zablokować.
Na szczęście nie w jednym momencie, bo ogarnąć taką liczbę gości byłoby trudno, ale przez cały maj zamojscy strażacy oprowadzali dzieci z przedszkoli i podstawówek po swoich bazach. W sumie ich pracę poznało około 700 osób.
12 czerwca 1999 roku to ważna data w historii Zamościa. Tego dnia miasto odwiedził papież Jan Paweł II. Od lat, poza okresem pandemii, wydarzenie to upamiętnia Dzień Papieski. W tym roku również się odbędzie.
I tak nie miałyby szans na przeżycie i zginęłyby „z rąk” starszego brata albo siostry. Ale jeśli z gniazda zabierze je człowiek, to przetrwają. Realizowana jest kolejna odsłona projektu ratowania orlików krzykliwych. Baza ornitologów, którzy za jakiś czas wyślą pisklęta do Niemiec, to zamojskie ZOO.
Poszukuję obrazów budzących skojarzenia, niejednoznacznych, angażujących wyobraźnię. Fotografuję sytuacje i miejsca, w których odbija się pęknięcie świata, błąd, dojście do granic możliwości. Przyglądam się światu, który przygląda się mnie – tak o swojej twórczości opowiada Joanna Pawłowska. Wystawę jej zdjęć zatytułowaną „Fixation” można będzie oglądać w Zamościu.
Czegoś takiego jeszcze w Akademii Zamojskiej nie było. Ale już jest. Od poniedziałku na uczelni działa Towarzystwo Strzeleckie. Należą do niego studentki i studenci.
Niby dość estetyczne i solidne, a jednak w Zamościu nie dają im spokoju. Kamienne, ciężkie kule ustawiane w różnych punktach miasta, by zapobiegać niewłaściwemu parkowaniu i wjeżdżaniu samochodów na chodniki, co raz zmieniają swoje położenie. Bywa, że z tego powodu robi się niebezpiecznie.
Chciałem zrobić fajerwerki na znak protestu – to jedno ze stwierdzeń cytowanych przez sędziego podczas odczytywania wyjaśnień złożonych przez Huberta C., oskarżonego przez prokuraturę m.in. o podpalenie siedziby sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Proces mężczyzny ruszył we wtorek.
Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia najstarszego plenerowego festiwalu teatralnego w Polsce – Zamojskiego Lata Teatralnego. Część spośród 10 planowanych spektakli będzie można obejrzeć za darmo, ale na niektóre są bilety. Już można je kupować, a w przedsprzedaży jest taniej.
Były już podróże w najróżniejsze krańce globu, a tym razem w ramach cyklu „Palcem po mapie” z Zamojskiego Domu Kultury można wybrać się do Japonii. Przewodniczkami wycieczki planowanej na środę 15 czerwca (godz. 17) będą córka i jej mama: Iwona i Bożena Marczak.