Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 sierpnia 2021 r.
7:54

Zamość z nowym festiwalem. "Esencja polskości" ma Dwa Teatry

Autor: Zdjęcie autora agdy
Wtorkowe podpisanie porozumienia w sprawie organizacji festiwalu
Wtorkowe podpisanie porozumienia w sprawie organizacji festiwalu (fot. UM Zamość/Facebook)

Trwają przygotowania do wrześniowego wydarzenia kulturalnego. Zamość, a nie jak dotychczas Sopot, będzie organizował festiwal Dwa Teatry. Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik zostaną na nim uhonorowani tegorocznymi nagrodami Grand Prix przyznawanymi najlepszym aktorom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że do Zamościa zostanie przeniesiony festiwal, który od 2001 roku był organizowany w Sopocie, mówiło się już w czerwcu. Prezydent Sopotu odniósł się wówczas do pisma informującego władze kurortu, że tegoroczny festiwal Dwa Teatry odbędzie się w Zamościu. Stwierdził, że mieszkańcy Sopotu są karani przez TVP za wybory polityczne i rząd lokuje finansowane przez siebie wydarzenia w samorządach wspierających PiS.

Teraz informacja jest już oficjalna, miasto podpisało z przedstawicielami Telewizji Polskiej i Polskiego Radia porozumienie, na mocy którego w Zamościu między 17 a 20 września odbędzie się XX edycja Dwóch Teatrów. Na 2022 i 2023 roku zaplanowano kolejne.

Prezes zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski przyznał, że o zmianie lokalizacji festiwalu myślał od dawna. – Bardzo ważnym kryterium Zamościa były jego olbrzymie tradycje teatralne. Dobrze, żeby Zamość nie musiał się ograniczać do teatru w lecie, ale również jesienią. Poza tym, to miasto, które jest taką esencją polskości. Tu się czuje po polsku, oddycha po polsku, myśli po polsku i również gra po polsku, w sensie teatralnym. Jestem przekonany, że to jest właściwy wybór – stwierdził podczas wtorkowego podpisania dokumentów.

Zamość, choć jak przyznawał w czerwcu prezydent Andrzej Wnuk o wydarzenie nie zabiegał, bardzo się z nowego festiwalu cieszy.

Ideą Dwóch Teatrów jest konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. W programie zwykle znajdowały się imprezy towarzyszące: projekcje konkursowych teatrów, warsztaty, spotkania z twórcami, spektakle i słuchowiska na żywo, wystawy, koncerty itp.

– Na razie wszystko jest w fazie uzgodnień, zaproponowaliśmy różne miejsca do wyboru. Organizatorom chodziło o to, by wszystko było blisko, żeby publiczność mogła łatwo dotrzeć z wydarzenia na wydarzenie. Brana jest pod uwagę na przykład sala koncertowa szkoły muzycznej, sale BWA, Ratusz czy synagoga, wszystko w obrębie Starego Miasta – wylicza Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość, który zastrzega, że to pierwsza edycja wydarzenia dla miasta i trwają ustalenia.

Wszystko zakończy się 20 września finałem na Rynku Wielkim.

Dyrektor Orzechowski pytany o finansową stronę przedsięwzięcia mówi, że jeszcze żadne umowy nie zostały podpisane. Sprawdziliśmy, jak to było w poprzednich latach istnienia festiwalu.

– Za program merytoryczny festiwalu odpowiadał organizator, natomiast miasto Sopot udzielało wsparcia finansowego na produkcję wydarzenia. Środki finansowe, wspierające festiwal w roku 2019, wyniosły niemal 240 tys. zł, łącznie z corocznie fundowanymi nagrodami finansowymi dla laureatów w dwóch kategoriach. Festiwal Dwa Teatry wspierały także samorządy Gdańska, Gdyni oraz Województwa Pomorskiego – mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który dodaje, że decyzja o przeniesieniu festiwalu i zorganizowaniu go w innym niż Sopot miejscu z całą pewnością rozczarowała widzów i odbiorców Dwóch Teatrów. Choć w ostatnich latach działalność propagandowa TVP kładła się coraz większym cieniem nawet na tak zacnym wydarzeniu kulturalnym.

Oprócz zmiany lokalizacji festiwalu, zmienia się jego dyrektor artystyczny. Na stronie TVP3 Gdańsk w informacji o zamojskim festiwalu czytamy, że jest nim dyrektor gdańskiego Oddziału TVP Joanna Strzemieczna-Rozen. Tymczasem w Zamościu, przy podpisywaniu porozumienia, tak przedstawiany był Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium