Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 lipca 2021 r.
13:28

Sokoły zadomowiły się na Ratuszu w Zamościu

Autor: Zdjęcie autora agdy

Trzeci tydzień na zamojskim Ratuszu mieszkają sokoły. Cztery młode samce już fruwają nad miastem. Wczoraj miały gościa, przyleciał gołąb. – To musiał być jakiś samobójca –żartują opiekunowie ptaków, które mają płoszyć gołębie z zabytków Starego Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie widoki w sercu miasta to rarytas na skalę światową – chwalili się miejscy urzędnicy informując o pomyśle na umieszczenie na wieży zamojskiego Ratusza klatki, do której 7 lipca włożono cztery młode sokoły.

Samce miały wówczas około pięciu tygodni, nie były w pełni lotne. Teraz pióra im już urosły i od 21 lipca ptaki szybują nad miastem. Wracają jednak do klatki, bo tu są karmione.

Przepiórki w menu

– Młode trafiły do Zamościa w takim momencie, że już same umiały rozdrobnić i przyjmować pokarm. Podajemy im przepiórki, które przyjeżdżają do nas w formie zamrożonej. Sokoły są karmione koło godz. 17-18, mięso wpada do klatki w taki sposób, by ptaki nie miały żadnego kontaktu z człowiekiem. One muszą sobie same radzić na wolności – mówi Wojciech Adamczyk, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu, który opowiada o akcji reintrodukcji sokołów.

To część programu odbudowy populacji tego gatunku w Polsce, który myśliwi realizują od wielu lat we współpracy ze Stacją Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu.

Sokoły w obiektywie

– Obserwuję sokoły od niedawna. Śledziłam losy ptaków, które mają gniazdo w Lublinie na Wrotkowie. Dowiedziałam, że w Zamościu 21 lipca będzie otwierana klatka z młodymi sokołami, tak się złożyło, że mogłam wziąć aparat i pojechać. W Zamościu o wiele lepiej się fotografuje sokoły niż pod kominem elektrociepłowni w Lublinie. Na Ratuszu klatka jest o wiele niżej niż gniazdo. Ptaki widać niemal gołym okiem – mówi Ewa Korenik z Lublina, która zastrzega, że fotografią zajmuje się amatorko, podobnie jak ornitologią. Zawodowo związana jest z ochrona zdrowia i pracuje w jednym z lubelskich szpitali. – Myślę, że reintrodukcja sokołów to dobry pomysł, podglądam czasami co dzieje się w ich gniazdach i klatce w Zamościu – dodaje autorka zdjęć które nam udostępniła.

– Nie chcieliśmy, żeby usuwanie kraty spłoszyło ptaki. Dzień przed otwarciem klatki sokoły nie były karmione. Potem zsynchronizowaliśmy wszystko z posiłkiem. Sokoły były zajęte jedzeniem, gdy skończyły, droga była wolna – wspomina łowczy.

Polecą i wrócą

Jak szacują specjaliści, sokoły na Ratuszu pomieszkają jeszcze kilka tygodni doskonaląc sztukę latania i polowania. Później będą się coraz bardziej oddalały i w końcu nie wrócą na przepiórki. Klatka zostanie zdjęta.

– Zadziała instynkt, poczują przestrzeń. Po roku, po odbyciu dalekiej wędrówki – a młode sokoły z Polski docierają do Niemiec czy Francji – wrócą i będą szukały miejsca, by się osiedlić. Zwykle te wychowane w miastach wracają do miast – mówi Henryk Mąka, sokolnik, pracownik stacji badawczej PZŁ w Czempiniu. Sokolnik zapewnia, że młode, które są zdane same na siebie i nie są wychowywane przez rodziców, świetnie sobie dają radę na wolności. – Oczywiście zdarzają się wypadki czy kontuzje, gdy na własnych błędach uczą się oceniać odległości – przyznaje.

Chłopaki z inkubatora

Czwórka młodych z Zamościa to dwie pary braci, którzy wykluli się w inkubatorze w hodowli na Śląsku. Ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie nigdy nie byli na wolności, żyjąc w wolierach.

Dla potrzeb hodowlanych, sokołom odbiera się jajka z gniazd i przenosi do inkubatora. Gdy na wolności ptaki tracą zniesienie, samica znosi jajka kolejny raz. Człowiek doprowadza do takiej właśnie sytuacji. Wówczas kolejne jajka trafiają do inkubatora, a do gniazda wracają pisklęta, które się w międzyczasie wykluły. Rodzice je karmią i wychowują. Gdy młode podrosną, biorą udział projektach jak ten w Zamościu. Ich miejsce w gnieździe zajmują młodsi bracia i siostry.

Codziennie do sokołów, oprócz opiekunów zaglądają hejnaliści.

– Nie wyglądają na przestraszone, nawet patrzą na mnie przyjaźnie. W żaden sposób ani ja im nie przeszkadzam grą ani one mnie. Ale mówili mi, że one się nie osiedlą na dłużej, że niedługo ich nie będzie – mówi Krzysztof Wiatrzyk, trębacz, który codziennie w południe odgrywa hejnał z ratuszowej wieży na trzy strony świata.

Na stronie www.zamosc.pl można oglądać co dzieje się w klatce sokołów. Opiekunowie ptaków planują nowe umieszczenie kamery tak, żeby było widać, jak nadlatują i lądują na kracie

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

Widowisko „Koronacja” poświęcone symbolice koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski pokazane zostanie w Lublinie podczas obchodów 1000. rocznicy tego wydarzenia, zaplanowanych na 11 maja. Spektakl sięga do historycznych tekstów źródłowych, ale też do motywów baśniowych i mitów. Na razie jest jeszcze sporo miejsc na widowisko, a bilet normalny kosztuje 50 złotych.

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Do 30 kwietnia 2025 roku wszyscy mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT za rok 2024. Podpowiadamy, jak to zrobić wygodnie i przyjaźnie dla konta i szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium