Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył prezydent Lech Kaczyński m.in. Władysława Wyłupka.
W czasie walk pod Iłżą dostał się do niewoli niemieckiej, z której zbiegł w czasie transportu do obozu.
W konspiracji od grudnia 1939 r., początkowo pełnił funkcje adiutanta zastępcy Komendanta Obwodu "Zamość” PSP-SZP-ZWZ płk Zdzisława Maćkowskiego, od września 1941 r. był zastępcą komendanta Obwodu Zamojskiego Batalionów Chłopskich, a od lipca 1942 r. komendantem tego obwodu i oficerem sztabu IV Okręgu Batalionów Chłopskich Lublin.
W maju 1943 r., po zdekonspirowaniu, został przeniesiony na Podlasie, gdzie do lipca 1944 r. był komendantem Obwodu Batalionów Chłopskich Radzyń Podlaski. W latach 1946-1981 był wielokrotnie represjonowany przez reżim komunistyczny za niepodległościową działalność polityczną.
Jest jednym z kilku najwyższych rangą żyjących dowódców sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej.
Prezydent RP mianował go na stopień generalski w lipcu ub. roku. Krzyżem Komandorskim odznaczył Wyłupka w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie w czasie uroczystości z okazji 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.