Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 czerwca 2020 r.
16:10

Jest woda w Stawach Echo w Zwierzyńcu. Kąpielisko ma być otwarte w czerwcu

Autor: Zdjęcie autora agdy
90 2 A A
Stawy Echo, czerwiec 2020 r.
Stawy Echo, czerwiec 2020 r. (fot. Przemysław Stachyra/Roztoczański Park Narodowy)

Od decyzji sanepidu zależy czy od przyszłej soboty będzie kąpielisko nad Stawami Echo. Trwa badanie czystości wody. O tym, jak długi będzie tegoroczny sezon zadecyduje... przyroda. Na razie staw i plaża wyglądają pięknie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwierzyniec porozumiał się z Roztoczańskim Parkiem Narodowym co do organizacji miejskiego kąpieliska. W czwartek sanepid pobrał ze Stawów Echo próbki wody do badania. Wyniki powinny być za kilka dni. Jeśli będą pozytywne, gmina, która dzierżawi od parku plażę i organizuje kąpielisko, zatrudni ratownika. Od 27 czerwca będzie się można kąpać.

W Zwierzyńcu żartują, że poziom ich życia zależy od poziomu wody w Stawach Echo. A konkretnie w tym największym kąpielowym, który ma plażę. Kwaterodawcy i inni mieszkańcy żyjący z turystyki uważają, że kąpielisko jest kluczowym powodem wyboru Zwierzyńca jako miejsca wypoczynku. Dlatego ilość wody w malowniczo położonych stawach jest taka istotna. Zwłaszcza, że w zeszłym roku kąpieli nie było. Najpierw był zakaz z powodu stanu wody, a potem staw wysechł.

- Cieszę się, że jest woda, od kilku tygodni pada i sytuacja się poprawia. Oby tak było jak najdłużej. Jest oczywiście rezerwowy zalew Rudka, gdzie dużo zainwestowaliśmy, by to miejsce było ładne i dobrze się tam wypoczywało, ale bardzo nam zależy, żeby kąpieliskiem były Stawy Echo. Zalew Rudka nie jest duży i raczej jest pomyślany jako miejsce do uprawiania sportu. Poza tym jest przepływowy, woda się tam nie nagrzewa. Może z czasem gminę będzie stać na dwa kąpieliska – mówi Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca.

Już w maju radni przegłosowali, że tegoroczny sezon kąpielowy będzie trwał od 27 czerwca do 31 sierpnia. Uchwała określiła też wykaz kąpielisk na terenie Gminy Zwierzyniec, wskazując, oprócz Echa, zbiornik wodny Rudka. Gdyby powtórzyła się fatalna sytuacja z zeszłego roku, miasteczko nie zostanie bez kąpielowej atrakcji.

- Zdjęcie robiłem na początku czerwca. Teraz wody jest trochę więcej, bo dużo jest opadów, ale daleko do sytuacji, jaka była jeszcze kilka lat temu. I nie wiadomo, jak długo woda będzie. Wszystko zależy od przyrody – mówi  Przemysław Stachyra ze Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze Roztoczańskiego Parku Narodowego, autor fotografii, którą ilustrujemy tekst.

Przepływy (dane z 2020 roku): 8 czerwca 9 litrów na sekundę, 9 czerwca 13,7 l/s, 15 czerwca10,8 l/s. Minimum dla Stawów Echo to 20 l/s. 62 litry na sekundę, to średni przepływ wody w Świerszczu z perspektywy badań prowadzonych od 1998 roku. Rekordowy był maj 2013 - 115 l/s!

Chyba żadne pomiary robione przez pracowników parku nie są tak analizowane przez fachowców i laików jak te informujące o ilości wody przepływającej w Świerszczu. Strumień od samego początku istnienia stawów, czyli od przełomu lat 20. i 30. ubiegłego wieku, zaopatruje je w wodę. Tylko, że za czasów Ordynacji Zamojskiej stawy były zakładane w miejscu rozległych mokradeł dorzecza Świerszcza. A dziś rejestrowany jest każdy litr wody, który do stawów wpada. 

- Znaczącego wzrostu ilości wody w Świerszczu można będzie się spodziewać dopiero, gdy zostaną odbudowane zasoby wód kredowych oraz wód torfowisk, które w głównej mierze zasilają ten strumień. Deszcze, które padały w maju i czerwcu, zaledwie oddaliły widmo katastrowy suszy glebowej. Ziemia jest wilgotna do 50, 80 centymetrów. Może metra. Czerpią z tego rośliny, drzewa. Susza hydrologiczna trwa. Woda, którą pijemy pochodzi z pokładów znajdujących się kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi. Tam jej poziom nadal jest niższy o metr-półtora, opady tego nie zmieniły. I strefa źródliskowa Świerszcza też nie ma wody, nie trafia ona do koryta z poziomu wód głębinowych – tłumaczy Przemysław Stachyra.

Paradoksalnie, im bardziej będzie padało tym większa szansa, że turyści, którzy sobie nie wyobrażają Zwierzyńca bez Stawów Echo, będą mieli szansę nad nimi wypoczywać.

Maj był rekordowo deszczowy - 132 litry wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. Więcej wody spadło niż wyparowało. Ale i tak przyrodzie nie udało się zrównoważyć strat kwietniowych, nie mówiąc o wieloletnich. Dlatego trudno przewidzieć, jak długo będzie trwał sezon kąpielowy. A woda w stawach to w Zwierzyńcu temat drażliwy.

Jeszcze w marcu przedsiębiorcy wynajmujący kwatery, mający kajaki, prowadzący sklepy czy lokale gastronomiczne napisali do Andrzeja Tittenbruna, dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, list, w którym żądali przywrócenia odpowiedniego jej poziomu, tak by umożliwić kąpiel. Podkreślali, że stawy nie są jakimś fragmentem RPN, tylko wspólnym dobrem i liczą na konkretne działanie związane z potrzebami lokalnej społeczności. Kopię korespondencji dostali radni. 

Dyrektor pytany, czy doszedł do porozumienia z autorami listu mówi, że nie chce komentować sprawy. Odezwał się do nadawców, zaproponował spotkanie. – Nie dość, że nikt nie przyszedł, to nawet nikt nie zadzwonił, że nie przyjdzie – mówi Andrzej Tittenbrun.

- Oczywiście ten sezon z powodu epidemii będzie inny niż wszystkie, ale turyści już przyjeżdżają. W długi czerwcowy weekend było ich bardzo dużo – ocenia pani burmistrz Zwierzyńca. A pracownicy parku mówią, że już widzieli w Stawach Echo pierwszych kąpiących.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowych

Radni nie chcą już transmisji komisji. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich je popiera

Komisja już poparła, teraz sprawą zajmą się radni na sesji. Wszystko wskazuje na to, że po niespełna roku mieszkańcy Białej Podlaskiej stracą możliwość oglądania transmisji komisji w internecie. A nawet Rzecznik Praw Obywatelskich popiera takie rozwiązanie.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Maszeruje WOT już od roku

Maszeruje WOT już od roku

Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej z centralną siedzibą w Radomiu działa już od roku. Godziny spędzone na próbach orkiestry czy treningach musztry w przypadku kompanii, procentują efektownymi występami. Żołnierze tej formacji często prezentują się w Lubelskiem.

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody
POGODA
film

Będzie słonecznie! - Weekendowa prognoza pogody

Posłuchaj jakie temperatury czekają nas w ten weekend. Prognozę pogody przedstawia Gabriela Szewczyk.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki

Bogdanka LUK Lublin gra z GKS Katowice, powtórka mile widziana

GKS Katowice będzie przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin w spotkaniu 22. kolejki. Pierwszy gwizdek w hali Globus, w sobotę, o godzinie 20.30.

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"
galeria

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium