Zalano fundamenty i.. to by było na tyle. Rozbudowa Zakładu Karnego w Hrubieszowie została wstrzymana. Powód? Brak pieniędzy na kontynuację inwestycji.
W planach jest również rozbudowa budynku administracyjnego. Koszt inwestycji prowadzonej w ramach "Programu pozyskania 17000 miejsc w jednostkach organizacyjnych więziennictwa w latach 2006-2009” i finansowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości to około 11 milionów złotych.
- Po uzyskaniu pozwolenia firma budowlana przystąpiła na wiosnę do prac - informuje Andrzej Klaudel, dyrektor Zakładu Karnego w Hrubieszowie.
Przy kopaniu fundamentów oraz ich wylewaniu pomagali skazani. - To najlepsza forma resocjalizacji - wskazuje wicedyrektor Janusz Kratkiewicz. - Jeżeli osadzeni by się sprawdzili, mogliby w przyszłości wychodzić do pracy poza jednostkę.
Na początek zatrudniono 10-osobową grupę osadzonych. Gdyby mury zaczęły piąć się do góry, do pracy skierowano by kolejne grupy więźniów. Prace miały być prowadzone do połowy przyszłego roku.
Ale na placu budowy zrobiło się pusto, bo inwestycja została właśnie wstrzymana.
- Wszystko przez kryzys gospodarczy - rozkłada ręce Luiza Sałapa, rzecznik prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Jeżeli znajdą się pieniądze, inwestycja będzie kontynuowana.
Chętni do pracy za murami więzienia muszą na razie uzbroić się w cierpliwość; po zakończeniu inwestycji zatrudnienie będzie mogło znaleźć około 60 nowych funkcjonariuszy - red.).
Mimo kryzysu w Opolu Lubelskim dokończona zostanie w tym roku budowa nowego zakładu karnego na 617 miejsc. Na razie kontynuowana jest rozbudowa oddziału zewnętrznego więzienia przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu, gdzie powstaje pawilon mieszkalny dla 150 skazanych, budynek garażowy z warsztatem oraz wejście główne na teren oddziału z salą widzeń oraz punktem wydawania paczek i listów.