Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 grudnia 2007 r.
17:38
Edytuj ten wpis

Marzy im się powrót do miasta

Autor: Zdjęcie autora BOGDAN NOWAK
0 0 A A

Członkowie Stowarzyszenia "Turobińszczyzna” napisali list otwarty do premiera Donalda Tuska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Domagają się w nim przywrócenia praw miejskich ich miejscowości. Uważają, że Turobin odzyska w ten sposób należną mu rangę. Ma to być także - jak to określili - sprawiedliwość dziejowa. Dlaczego? Utrata praw miejskich była karą caratu za pomoc powstańcom.

- Pisaliśmy w tej sprawie m.in. do poprzedniego premiera - mówi Zenon Pastucha, przewodniczący "Turobińszczyzny”. - Bez rezultatu. Dlaczego?

Powoływano się m.in. na ustawę samorządową, która mówi, że miastem może być miejscowość mająca co najmniej 2 tys. mieszkańców. Turobin ma ponad 1 tys. Jednak miastem powinien zostać. Powodów jest mnóstwo.

Początki Turobina sięgają jeszcze XII w. Według legendy, nazwa miejscowości pochodzi od stad dorodnych turów, które tratowały miejscowym zagony i opłotki. W 1420 r. na prośbę ówczesnych właścicieli okolicznych włości, król Władysław Jagiełło nadał wiosce prawa miejskie. Wybudowano tutaj m.in. kościół, zbór kalwiński, cerkiew i synagogę. Powstał też zamek, a przy rynku kamienice. Pożary i pochody obcych wojsk (np. w 1500 r. miasto zniszczyli Tatarzy) nie pozwalały na właściwy rozwój. Miejscowość ma jednak w swojej historii wiele chlubnych kart. Jej mieszkańcy przyłączyli się m.in. do powstania styczniowego. Za udział w zrywie niepodległościowym, w 1866 r. władze carskie pozbawiły Turobin praw miejskich i zamieniły na osadę.

- To była krzywda, która odbija się na naszym życiu - tłumaczy Pastucha. - Jak? Osadom trudno się promować, poszukiwać inwestorów i pozyskiwać środki z UE. Jeśli staniemy się miastem, szybciej wystaramy się o dofinansowanie m.in. na budowę kanalizacji. To jasne. To byłaby sprawiedliwość dziejowa, na którą czekamy już 140 lat!

List w tej sprawie członkowie "Turobińszczyzny” wysłali do premiera Donalda Tuska. O wsparcie poprosili także m.in. marszałków Sejmu i Senatu oraz wicemarszałka województwa lubelskiego. - Liczymy na to, że rozpoczną się prace nad zmianą przepisów - przekonuje Pastucha. - Teraz, w normalnym trybie administracyjnym nie da się pomysłu przeforsować.

Mieszkańcy Turobina popierają pomysł członków stowarzyszenia. - Krzywdzący ukaz carski powinien zostać jak najszybciej zniesiony - twierdzi Władysława Podkańska, właścicielka sklepu wielobranżowego w Turobinie. - Wszyscy to popieramy. Obroty wzrosną, bo do miast turyści dużo chętniej zaglądają. Bez tego Turobin nie ma chyba szansy na rozwój.

- Poza tym fajnie będzie pewnego dnia zasnąć na wsi, a następnego... obudzić się w mieście - zachwyca się licealista z Turobina.


Dołączcie do nas!

W liście do Premiera członkowie "Turobińszczyzny” wymienili kilkadziesiąt miejscowości naszego regionu, które w wyniku carskich represji straciły prawa miejskie. Są to m.in.: Bełżec, Goraj, Grabowiec, Horodło, Izbica, Jarczów, Komarów, Kryłów, Lubycza Królewska, Rachanie, Skierbieszów, Telatyn, Uchanie i Łaszczów. Mieszkańcy Turobina uważają, że ich mieszkańcy powinni się upomnieć prawa miejskie.

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium