Przepisy na tort króla Michała albo tort syna Magnata, ale też na Roztoczańskie Polana czy Arkas, baklawę albo cymes znajdą się wśród wielu innych w książce kucharskiej „Zamość dobry – nie za słodki”. Jej premierę zaplanowano na 8 marca, w Dniu Kobiet.
Ten zbiór receptur na najróżniejsze słodkości i napoje królujące na stołach w XVII wieku będzie od piątku do podbrania ze strony internetowej miasta (www.zamosc.pl).
Książka kucharska, kolejna już związana z miastem i przez nie wydana, powstała z inicjatywy Barbary Godziszewskiej, dyrektor wydziału promocji UM Zamość, ale współtworzyło ją wiele innych kobiet.
„Przepisy do tej publikacji oraz anegdoty przygotowały: Dominika Lipska oraz Bogusława Zdzioch, zamojskie przewodniczki po mieście oraz pasjonatki. Dotychczasowe wydania: „Zamojskie smaki” oraz „Stół Szwedzki po zamojsku” cieszą się dużym uznaniem wśród mieszkańców i turystów, jest to także świetny gadżet miejski” – czytamy w przesłanym mediom komunikacie.
Wydać „Zamość dobry – nie za słodki” pomogły również zamojskie restauracje, cukiernie i kawiarnie, które przygotowały desery do sesji fotograficznej zrealizowanej w Muzeum Zamojskim z wykorzystaniem historycznych rekwizów wypożyczonych przez stowarzyszenia Turystyka z Pasją oraz Towarzystwo Szabli i Miecza.
Od piątku ta słodka książka kucharska będzie do pobrania online. Jej premiera w realnej rzeczywistości odbędzie się tego samego dnia (godz. 10) w Sali Ślubów ratusza. Wezmą w niej udział autorki przepisów.
Pół godziny później w hallu UM ma się natomiast rozpocząć przygotowany również z okazji Dnia Kobiet wernisaż wystawy „Kobieca perspektywa: Wystawa Fotografii Kobiet”, na którą złożą się fotografie Anety Rozkal. Natomiast o godz. 15 w Sali Ślubów z koncertem dla pa wystąpią uczniowie Zamojskiej Szkoły Suzuki. Ich występ poprzedzi spotkanie z prawnuczką Jana Höflingera, twórcy czekolady ze Lwowa.