Na stronie www Biblioteki w Nowym Jorku zamojscy internauci wyszperali album z 1891 r.
Na fotografie natknął się przypadkiem Tomasz Brytan z Biłgoraja. Uznał je za niezwykłe "znalezisko”. Poinformował o swoim odkryciu Tomasza Pańczyka z Warszawy, administratora strony internetowej portalu Szczebrzeszyn.net. Ten o nich napisał. - Album jest piękny - ucieszył się Pańczyk. - Zdjęcia są w nim nieznane i dobrej jakości. To jest ważne odkrycie.
W albumie zamieszczono 60 fotografii. Są na nich cerkwie m.in. z Lublina, Chełma, Otroczy, Sobiboru, Zamościa i Szczebrzeszyna. Znalazły się tam także zdjęcia prawosławnych krzyży, ikonostasów i zgromadzonych w świątyniach dokumentów (m.in. można obejrzeć zdjęcie przywileju budowy cerkwi w Szczebrzeszynie z 1593 r.).
Jaką wartość ma ta publikacja? - U nas takiego albumu nie ma - przyznaje Andrzej Kędziora, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, autor licznych publikacji m.in. na temat Hetmańskiego Grodu, który wczoraj przeglądał zdjęcia na stronach nowojorskiej biblioteki. - Został prawdopodobnie opublikowany w niewielu egzemplarzach. Bez wątpienia wniesie coś nowego do ikonografii regionu, także Zamościa. Przyznaję, że takiego ujęcia zamojskiej cerkwi pw. św. Mikołaja jeszcze nie oglądałem.
Zamojskie Archiwum gromadzi archiwalne zdjęcia z naszego regionu. Można je oglądać m.in. na stronie internetowej tej placówki. - Ale nas interesują oryginały - zastrzega dyrektor Kędziora. - Takie rzeczy traktujemy raczej jako ciekawostki. (bn) (gat)