Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 czerwca 2010 r.
13:34
Edytuj ten wpis

Pątnicy znowu przekroczą polsko-ukraińską granicę

0 0 A A

W sobotę rano po raz szósty wyruszy z Dynisk do Uhnowa na Ukrainie piesza pielgrzymka na uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego. Można się jeszcze zapisać. Warunkiem przekroczenia granicy jest posiadanie paszportu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Do 1951 roku Dyniska należały do parafii w Uhnowie, dlatego w sposób szczególny zapraszamy na pielgrzymkę wysiedlonych w czasie akcji H-T (więcej w ramce – red.) oraz ich rodziny – zachęca ks. Wiesław Mokrzycki, proboszcz parafii św. Antoniego w Dyniskach.

Pielgrzymka wyruszy spod kościoła parafialnego w Dyniskach o godz. 6 rano. Dwie godziny później w Ulikowie, gdzie zostanie zorganizowany tymczasowy punkt odprawy, pątnicy zaczną przekraczać granicę (odprawy będą prowadzone do godz. 18).

Uroczysta suma odpustowa z udziałem pielgrzymów i mieszkańców Uhnowa rozpocznie się o godz. 10. Po jej zakończeniu przewidziano nabożeństwo ekumeniczne za zmarłych na uhnowskim cmentarzu.

– Co roku zbierają się tam katolicy, prawosławni i grekokatolicy – zauważa ks. Mokrzycki.

Do Uhnowa wybiera się wójt Ulhówka. – To będzie moja czwarta pielgrzymka – mówi Łukasz Kłębek. – Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach, bo naprawdę warto.

Wśród pątników znajdzie się też b. starosta tomaszowski, a obecnie radny powiatowy.

– Bo moja rodzina do 1951 roku mieszkała w Uhnowie – wyjaśnia Edward Żuk. – Tam chodziłem do przedszkola, a później do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dom, w którym mieszkaliśmy stoi tam do tej pory. W 1951 roku trafiliśmy do gminy Ulhówek, a część rodziny pojechała z Uhnowa na ziemie odzyskane i osiadła w Miliczu.

W tej chwili Uhnów liczy nieco ponad tysiąc mieszkańców i jest najmniejszym miastem na Ukrainie.


Do wczoraj chęć udziału w pielgrzymce zadeklarowało 300 osób. Zapisy prowadzone są w parafii w Dyniskach, tel. 84 661 66 16 oraz Urzędzie Gminy Ulhówek, tel. 84 661 60 05.

W niedzielę parafianie z Dynisk czekać będą na rewizytę w swojej świątyni, gdzie zaplanowano uroczystości odpustowe.

O akcji H-T

Akcję H-T przeprowadzono w 1951 roku. Stalin zmusił wtedy Polskę do oddania kolana Bugu, czyli terenów znajdujących się w powiatach hrubieszowskim i tomaszowskim (stąd kryptonim akcji H-T).

Całkowicie do ZSRR przeszły wówczas gminy: Krystynopol, Chorobrów i Uhnów, a częściowo Waręż, Bełz, Dołhobyczów i Tarnoszyn.

ZSRR przejął ważną strategicznie linię kolejową przebiegającą nad Bugiem, doskonałe pszenno-buraczane tereny uprawne oraz bogate i łatwo dostępne złoża węgla kamiennego, gdzie po ośmiu latach zbudowano cztery wielkie kopalnie.

Polskę zapewniano, że przekazuje się jej tereny ze złożami ropy naftowej. Chodziło o Ustrzyki Dolne i ziemie w Bieszczadach, które uzyskaliśmy w zamian za sokalszczyznę.

To był obszar podgórski, o słabych glebach i – jak się szybko okazało – wyczerpanych złożach ropy naftowej.

Wołyniacy pamiętają

W tym roku mija 67 rocznica mordów na Wołyniu. Z tej okazji w niedzielę o godz. 12 w kościele św. Jana Bożego w Zamościu przy ul. Wojska Polskiego odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji pomordowanych Polaków przez nacjonalistów ukraińskich. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się na Rotundę, by pomodlić się w Krypcie Wołyńskiej, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Organizatorem uroczystości jest zamojskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Pozostałe informacje

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

Michał Sikora (z prawej) to symbol lubelskiego Startu

Michał Sikora wraca do pracy z pierwszą drużyną Polskiego Cukru Startu Lublin

Wojciech Kamiński kompletuje swój sztab szkoleniowy. Do pracy z pierwszym zespołem wraca Michał Sikora.

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pleśń na ścianach to nie tylko estetyczny problem – jej obecność może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Czarne plamki pojawiające się na wilgotnych powierzchniach są często lekceważone, jednak ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym alergii, problemów z układem oddechowym, a nawet poważnych infekcji. Jak się ich pozbyć?

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg w Krasnymstawie. Rusza budowa

Złoty Róg z pozwoleniem na budowę. Otwarcie nowej galerii handlowej w Krasnymstawie jeszcze w tym roku.

Chełmskie zapaśniczki odnotowały dobry występ podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Stróży

W Stróży rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Lubelskiego kobiet

Do rywalizacji na matach przystąpiły młodziczki i dzieci, które walczyły w zapasach kobiet. Bardzo dobrze zaprezentowały się przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm. Młode zapaśniczki wróciły z 13 medalami

Młodzi zapaśnicy Cementu-Gryfa Chełm wywalczyli w Gomulinie pięć medali

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm wystąpili w Mistrzostwach Polski w zapasach w stylu klasycznym

Zawody rozegrane zostały w Gomulinie

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Nielegalne rajdy w lasach. Sypią się mandaty

Strażnicy leśni ścigają amatorów nielegalnych rajdów crossami, quadami i samochodami terenowymi. W ten sposób notorycznie niszczone są m.in. wąwozy lessowe Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Gdzie wykorzystuje się łożyska igiełkowe?

Przenoszenie dużych obciążeń i wytrzymałość na ogromną niekiedy prędkość obrotową – tym charakteryzują się łożyska igiełkowe. Ich wyjątkowa konstrukcja obejmująca szczególne podejście do detali jest kluczem do wyjątkowej trwałości i wszechstronnych zastosowań. Oto więcej szczegółów o łożyskach igiełkowych i ich zastosowaniach!

dr Anna Szwed-Walczak UMCS, Krzysztof Kot
Dzień Wschodzi
film

Eurowybory 2024. Dlaczego frekwencja jest tak ważna?

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego budzą wiele emocji i pytań. Czy warto wziąć udział w tych wyborach? Dlaczego frekwencja jest tak ważna? Jakie są główne tematy kampanii?

Męski Tour de Pologne jest zaliczany do najlepszych wyścigów na świecie. Można być przekonanym, że pod wodzą LangTeam kobieca edycja tej imprezy też tam trafi
galeria

Tour de Pologne Women na terenie województwa lubelskiego, czyli peleton pełen gwiazd

Znamy już wszystkich uczestników Tour de Pologne Women. Impreza zostanie rozegrana pod koniec czerwca na terenie województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium