Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 czerwca 2009 r.
13:13
Edytuj ten wpis

Pomodlą się za pomordowanych Polaków

0 2 A A

Historycy polscy szacują, że na Wołyniu i Kresach Wschodnich w latach 1939-1945 z rąk OUN-UPA zginęło w niezwykle okrutny sposób około 150 tysięcy Polaków. W niedzielę na zamojskiej Rotundzie uczczona zostanie ich pamięć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wśród zabitych 66 lat temu na Wołyniu Polaków byli najbliżsi Teresy Radziszewskiej (z domu Adamowicz) z Kolonii Aleksandrówka w powiecie kowelskim. Na początku września 1943 r. jej rodzice zdecydowali, że będą się przedostawać na Zamojszczyznę, gdzie mieli rodzinę.

- Padał deszcz, weszliśmy do stodoły znajomego Ukraińca, gdzie nastąpiło moje ostateczne rozstanie z najbliższymi - wspomina Teresa Radziszewska. -Tatuś zwrócił się do mnie, żebym została z babcią. Chciałam, żeby brat też został, ale on powiedział, że boi się i woli iść z tatusiem. Rodzice pożegnali się z nami i odeszli w ten deszcz. Januszek szedł ze spuszczoną głową. Po pewnym czasie usłyszeliśmy strzały.

Upowcy zabili rodziców i troje młodszego rodzeństwa pani Teresy w wieku 1,5-5 lat.
Takich tragedii były tysiące.

- Szkoda, że prawda o nich nie dociera do rządzących Polską - mówi Janina Kalinowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, które jest głównym organizatorem niedzielnych uroczystości. - Za pomoc dziękujemy posłowi Sławomirowi Zawiślakowi oraz władzom samorządowym.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 od mszy świętej. Homilię ma wygłosić ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, któremu pomagać będą w celebrze m.in. księża Jan Buraś, Franciszek Ostrowski i Bogusław Romankiewicz, duszpasterz Wołyniaków.

Przyjazd do Zamościa zapowiedziała krakowska malarka Nina de Ankenburd Wagner, autorka obrazu Matki Boskiej Swojczowskiej, który kilka lat temu trafił do kaplicy wołyńskiej, a w niedzielę zostanie poświęcony.

Po uroczystościach religijnych uczestnicy spotkają się w Muzeum Barwy i Oręża "Arsenał”.

Na Rotundzie spotykają się od 1992 roku. - Dopóki żyjemy, czcić będziemy pamięć naszych zamordowanych rodaków - mówi Zofia Szwal, skarbnik stowarzyszenia, które co roku organizuje ponadto wyjazdy na Wołyń, by zapalić znicze i uporządkować miejsca wiecznego spoczynku najbliższych.

Ale zdecydowana większość ofiar bulbowców nie ma nawet skromnego krzyża na mogile, a na licznych zbiorowych grobach tysięcy Polaków nadal uprawia się zboże i wypasa bydło.

Seminarium w ogólniaku

Przedwczoraj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Tyszowcach odbyło się seminarium na temat stosunków polsko-ukraińskich w czasie II wojny światowej. Słowo wprowadzające wygłosił prof. Edmund Bakuniak, były prezes Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. O Wołyniu w okresie sowieckiej i niemieckiej okupacji opowiadał prof. Władysław Filar, a Andrzej Żupański przedstawił referat "Prawda o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu - co państwo polskie powinno w tej sprawie zrobić”. Seminarium zorganizował ŚZŻAK Okręg Zamość, Komisja Historyczna przy Zarządzie Głównym ŚZŻAK w Warszawie oraz dyrekcja ZSP nr 5 w Tyszowcach.

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium