Radni Gminy Zamość nie będą brali udziału w pracach Rady Społecznej projektu rozbudowy ciepłowni w Zamościu. Tym samym podtrzymują swoje poprzednie stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwiają się budowie spalarni odpadów. Inwestycja budzi też zdecydowany sprzeciw mieszkańców miasta.
Spalarnia odpadów w obiegu zamkniętym ma powstać na terenie ciepłowni miejskiej przy ul. Hrubieszowskiej. Inwestorem chce być spółka Veolia Wschód, która zamierza rozbudować istniejącą ciepłownię tak, by powstała w niej instalacja „termicznego przekształcenia odpadów z odzyskiem energii”.
Od 2021 r. spalany miałby być w niej tzw. pre-RDF, czyli resztki pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych. Szefowie Veolii przekonują, że instalacja będzie nie tylko bezpieczna, ale i korzystna, bo przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zmniejszy zużycie węgla o ok. 10 tys. ton rocznie.
Rozpoczęciu prac stanowczo sprzeciwili się okoliczni mieszkańcy, m.in. Szopinka, Kalinowic, Wólki Panieńskiej oraz Jatutowa. Pomysł negatywnie zaopiniowała także Gmina Zamość. Radni podzielają obawy mieszkańców dotyczące „zwiększonej emisji niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery”. Podobne stanowisko zajęła też Rada Powiatu.
W odpowiedzi na konsekwencje, jakie towarzyszą planom Veoli Wschód, firma zorganizowała pod koniec maja dyżury informacyjne dla mieszkańców, z którymi chciała rozmawiać na temat technologii termicznego przetwarzania odpadów, jej wpływu na środowisko oraz spodziewanych korzyści. Powołała też Radę Społeczną projektu rozbudowy ciepłowni o blok na paliwo RDF. Jej członkowie mieliby m.in. szczegółowo zapoznać się z technologią termicznego przetwarzania odpadów, określić korzyści budowy takiej instalacji na terenie ciepłowni w Zamościu oraz potrzeby komunikacyjne dla tego projektu. Z zaproszenia do udziału w Radzie nie skorzystali przedstawiciele Towarzystwa na Rzecz Ziemi. Teraz odmówili także radni gminy Zamość.
Kilka dni temu radni przyjęli drugie stanowisko, w którym „stanowczo sprzeciwiają się” budowie spalarni.
– Rada Gminy Zamość ma duże obawy, co do skutków jej powstania, wpływu, jaki może mieć na środowisko oraz mieszkańców Zamościa oraz gminy Zamość. Mieszkańcy obawiają się zwiększonej ilości niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery, a co za tym idzie skażenia środowiska naturalnego – czytamy. – Skutkiem takiej działalności może być m.in. podwyższone ryzyko chorób nowotworowych wśród okolicznych mieszkańców, nadmierny hałas związany z dostarczaniem do spalarni odpadów przekraczających normy dla terenów zamieszkałych, czy spadek wartości nieruchomości.