Zapowiadane zmiany w ustawie o samorządzie gminnym i w kodeksie wyborczym mają wyłącznie charakter polityczny, a tego, co dobrze funkcjonuje nie trzeba zmieniać - uważają radni Rady Gminy Zamość, którzy napisali o swoich zastrzeżeniach do najważniejszych osób w Polsce.
We wspólnym stanowisku zamojskich radnych czytamy, że sprzeciwiają się oni wprowadzeniu zasady wyboru radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców (a taką jest Gmina Zamość- red.) w okręgach wielomandatowych, a nie tak jak teraz - jednomandatowych.
– Odwrócenie tej sytuacji będzie oznaczało upolitycznienie wyborów samorządowych – uważają samorządowcy i przyznają: – W gminach wiejskich nie widzimy żadnych korzyści płynących z tej propozycji.
Radni przypominają, że proponowany system obowiązywał kilka lat temu. Przez niego właśnie, po wyborach 2006 i 2010 roku duże sołectwa nie miały swoich przedstawicieli w Radzie. Samorządowcy krytykują też zmianę w sposobie wybierania wójtów, burmistrzów i prezydentów.
– Za niewłaściwe uważamy polityczne próby powrotu do sytuacji, w której wójt wybierany byłby przez radnych rady Gminy. W Gminie Zamość obecnie prawo wybierania wójta ma około 19 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców. Nie można tego zamienić na wybór wójta przez 21 radnych. Myśli o wyłącznie politycznym podłożu tego typu propozycji są jak najbardziej uzasadnione – przyznają.
Za niestosowną radni uważają także dyskusję o ograniczeniu kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów. Według nich wywołuje ona jedynie wrażenie o braku szacunku dla dokonań samorządów gminnych w Polsce.
– Sposób prowadzenia dyskusji politycznej o przyszłości samorządów w Polsce potwierdza, że demokracja w naszym Kraju jest jeszcze zbyt słaba, nieprzystosowana na poważniejsze zmiany w ustroju samorządów gminnych. Uważamy, że oceny tego, co obecnie funkcjonuje nie powinni dokonywać Politycy. To nabyte prawo mieszkańców sołectw i miast – tłumaczą i dodają, że dlatego właśnie oczekują od parlamentarzystów zaprzestania dyskusji o przyszłości samorządów gminnych: – Uważamy, że powinna ona odbywać się wyłącznie z udziałem mieszkańców Polski lokalnej. Nie można z niej wykluczać mieszkańców 23 tysięcznej gminy Wiejskiej Zamość.
Pod pismem adresowanym m.in. do prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu oraz parlamentarzystów z Lubelszczyzny podpisało się siedemnastu z 21 radnych.