Nazywany Perłą Renesansu i Padwą Północy Zamość ma szanse stać się jednym siedmiu cudów Polski. Wyboru dokonają internauci.
na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO miastu dawało szóste miejsce.
Na pierwszym była kopalnia soli w Wieliczce (25,4 tys. głosów). Zamość wyprzedzały jeszcze Stare Miasto i panorama Torunia, zamek w Malborku, Zamek Królewski i katedra na Wawelu oraz Kanał Elbląski. Siódmą, premiowaną, lokatę zajmował Rynek Główny w Krakowie. Do wczoraj zagłosowało ponad 70 tys. osób.
Plebiscyt "Wybieramy siedem cudów Polski” zorganizowała redakcja "Rzeczpospolitej”. Chodziło o budowle i miejsca, które Polacy uważają za najważniejsze, najładniejsze i najciekawsze w naszym kraju. W lipcu i sierpniu na stronach internetowych gazety internauci mogli zgłaszać swoje typy. Wpłynęło prawie 400 propozycji. Kapituła złożona z architektów, historyków, podróżników, dziennikarzy i specjalistów ds. turystyki wybrała 27 obiektów. W finałowej stawce znalazł się Zamość. - I od samego początku był faworytem - mówi Filip Frydrykiewicz z redakcji "Rzeczpospolitej”. - Po pierwszym tygodniu głosowania zajmował nawet czwarte miejsce. Wszystko wskazuje na to, że obroni szóstą lokatę, a tym samym znajdzie się w gronie siedmiu cudów Polski. To prestiżowe wyróżnienie.
Głosowanie zakończy się jutro w południe. Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się w czwartek w Pałacu Kultury i Nauki, który też jest w finale. - Wierzę, że znajdziemy się w siódemce i wybieram się do Warszawy - powiedział nam wczoraj prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. - Ale głosowanie jeszcze trwa, dlatego apeluję do mieszkańców Lubelszczyzny i turystów o poparcie naszej kandydatury. Ja już zagłosowałem.