Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 czerwca 2009 r.
9:37
Edytuj ten wpis

Studiować blisko domu nie jest źle. Może być nawet lepiej

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Od administracji, przez ekonomię i budownictwo, po ochronę środowiska, fizjoterapię i pielęgniarstwo. Mało? Nie ma sprawy. W Zamościu można studiować także anglistykę i filologię polską, romańską i rosyjską, matematykę czy politologię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia w Zamościu. Dlaczego?

Grzegorz Wróbel z Zamościa ma 25 lat. W tym roku kończy ochronę środowiska rolniczego w Instytucie Przyrodniczym. Właśnie jest przed obroną pracy magisterskiej. Studia w rodzinnym mieście zaplanował sobie już przed maturą.

- Tę samą uczelnię ukończył mój o dwa lata starszy brat. Był bardzo zadowolony, więc ja też postanowiłem nie szukać niczego dla siebie nigdzie indziej - tłumaczy swoją decyzję sprzed kilku lat.

Nigdy nie żałował, że wybrał Zamość. Studia dawały mu satysfakcję, osiągał dobre wyniki na egzaminach. To zaprocentowało. Przez cały ostatni rok akademicki otrzymywał wysokie ministerialne stypendium.

- 1300 złotych miesięcznie to jest coś! - mówi już "prawie magister” i zapewnia, że gdyby nie pomoc i zaangażowanie uczelni, pewnie by się na liście stypendystów nie znalazł.

Michał Karchut także nie żałuje, że do studiowania wybrał sobie rodzinne miasto. Właśnie jest już "jedną nogą” na trzecim roku filologii polskiej na PWSZ. Atuty?

- Jest blisko domu, a więc taniej. A wykładowcy z UMCS czy KUL, więc właściwie tak, jakby studiowało się w Lublinie - tłumaczy Michał Karchut.

Na miejscu ma też to, co dla każdego studenta bardzo ważne. - Bo nauka nauką, ale nasza uczelnia organizuje też mnóstwo ciekawych imprez, a ci, którzy chcą wiedzę poszerzać mają szanse na rozwój. Jest wiele kół naukowych, a w planach utworzenie kolejnych. To duży plus - tłumaczy student, a jednocześnie redaktor naczelny uczelnianej gazet Skafander.

Pozanaukowa działalność to "konik” także Pauliny Nędzyńskiej z Płoskiego, studentki I roku socjologii w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu. 23-latka działa w uczelnianym samorządzie i jest zachwycona.

Co zdecydowało o wyborze tej właśnie uczelni? Na pewno względy finansowe. - Bo chociaż studia są teoretycznie płatne, mnie właściwie nic nie kosztują, a nawet zostaje mi jeszcze co nieco - zdradza przyszła pani socjolog.

Jak to możliwe? WSHE oferuje swoim studentom stosunkowo wysokie stypendia socjalne, a na dokładkę coś na kształt "ulg rodzinnych”.

- Moje czesne jest niższe o 200 złotych, bo wcześniej w tej samej szkole studiowała moja siostra - wyjaśnia Nędzyńska. Jest pewna, że po zdobyciu tytułu licencjata, będzie się kształcić dalej i zostanie magistrem.

Zanim Justyna Kuropatwa zaczęła studiować w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji, złożyła też dokumenty w Lublinie.

- Ale po jakimś czasie zdałam sobie sprawę, że to bez sensu - tłumaczy studentka II roku pedagogiki. - Bo tak naprawdę bezpłatne studia na wyjeździe kosztowałyby mnie tyle samo, jeśli nie więcej, niż płatne na miejscu. A teraz mieszkam z rodzicami i odpada mi np. zmartwienie o zawartość lodówki - śmieje się Justyna.

A na poważnie dodaje, że Zamość niczym nie odbiega od większych miast akademickich.

- Mamy w WSZiA świetną bazę. Wykładowcy przyjeżdżają do nas z całej Polski. To wysokiej klasy specjaliści. Umieją przekazać swoją wiedzę, a jeśli ktoś chce z niej skorzystać, to może. I nie ma znaczenia, gdzie będzie się uczył - przekonuje.

Pozostałe informacje

Dwa razy kebab, raz laweta. A po wszystkim kryjówka w wersalce

Dwa razy kebab, raz laweta. A po wszystkim kryjówka w wersalce

Dwóch mężczyzn włamywało się do budek z kebabem. 41-latek wpadł bezpośrednio po włamaniu, a 33-latek uciekł, a potem schował się przed policjantami w wersalce.

Krew się poleje na sportowo. A dla dawców będą upominki i loteria
16 lutego 2025, 8:00

Krew się poleje na sportowo. A dla dawców będą upominki i loteria

Zabawy ruchowe, aeorobowe pokazy, kreatywne warsztaty i wiele innych atrakcji. Nie, to nie jest zapowiedź pikniku, ale akcji poboru krwi organizowanej przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość.

Miał być czynny tylko do końca lutego. Jaka będzie przyszłość dworca przy al. Tysiąclecia?

Miał być czynny tylko do końca lutego. Jaka będzie przyszłość dworca przy al. Tysiąclecia?

Zapowiadano, że będzie działał tylko do końca lutego. Tymczasem jeden z przewoźników ogłosił, że będzie z niego odjeżdżał do końca roku. To jaka jest sytuacja dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia? Czy zapadła zapowiadana decyzja o przyszłości tego terenu?

Była europosłanka PiS została prezesem spółki Lubelskie Dworce

Była europosłanka PiS została prezesem spółki Lubelskie Dworce

Była radną, wicemarszałkiem sejmu, europosłanką, rzeczniczką Prawa i Sprawiedliwości. Teraz Beata Mazurek została prezesem spółki Lubelskie Dworce

Dla seniorów: walentynkowa potańcówka i rozmowy o zdrowiu
KARNAWAŁ

Dla seniorów: walentynkowa potańcówka i rozmowy o zdrowiu

A będzie też „Spotkanie ze sztuką” w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wszystko za darmo, ale trzeba się wcześniej zapisać lub odebrać wejściówkę.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wysoki mandat dla kierowcy

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wysoki mandat dla kierowcy

Kierowca toyoty wyprzedzał ciężarówkę na przejściu dla pieszych w Świdniku. Słono za to zapłacił.

Premier Donald Tusk podczas wydarzenia "Polska. Rok przełomu"

Wielkie pieniądze, wielkie inwestycje. Premier Tusk zapowiada Rok przełomu

650 miliardów na inwestycje w tym roku. Rozmowy z szefostwem Microsoftu i Google'a. Wielkie pieniądze na kolej. – Rok 2025 będzie przełomowy dla polskiej gospodarki – zapowiedział premier Donald Tusk.

7 kierowców straciło prawo jazdy. W jeden w weekend i w tym samym powiecie

7 kierowców straciło prawo jazdy. W jeden w weekend i w tym samym powiecie

Policjanci z Hrubieszowa mieli pełne ręce roboty. Zatrzymali prawa jazdy aż 7 kierowców, którzy jechali za szybko i uzbierali na koncie za dużo punktów.

Miejska stacja paliw w Lublinie? W Chełmie taką mają i jest taniej

Miejska stacja paliw w Lublinie? W Chełmie taką mają i jest taniej

W niektórych polskich miastach funkcjonują miejskie stacje paliw, oferujące mieszkańcom tańsze paliwo. Tak jest choćby w Chełmie, gdzie taka stacja obsługuje około 9 tysięcy klientów miesięcznie i generuje znaczne oszczędności dla miejskiej spółki. Czy podobna inicjatywa ma szansę w Lublinie?

Elżbieta Chaberska

Aktywna i uśmiechnięta do końca. Smutna wiadomość w Białej Podlaskiej

Zmarła Elżbieta Chaberska, działaczka „Solidarności” z Białej Podlaskiej. Miała 89 lat.

Biała Góra znajduje się we wsi Justynówka niedaleko Tomaszowa Lubelskiego

Do dwóch razy sztuka? Dziś otwarcie wyciągu na Białej Górze

To było już zapowiadane na 17 stycznia. Ale wtedy nic z tego nie wyszło, a gmina w ostatniej chwili odwołała otwarcie wyciągu na Białej Górze koło Tomaszowa Lubelskiego. Teraz znów zapowiada inaugurację sezonu. Na dzisiaj.

Szkoły zaczynają ferie, więc autobusy też

Szkoły zaczynają ferie, więc autobusy też

Od poniedziałku uczniowie z województwa lubelskiego rozpoczynają ferie zimowe. Komunikacja miejska także idzie na ferie i ZDiTM wprowadza specjalny rozkład jazdy.

Zagrzybione ściany i odpadający tynk. Radny: To godzi w wizerunek nadzoru budowlanego

Zagrzybione ściany i odpadający tynk. Radny: To godzi w wizerunek nadzoru budowlanego

Radny Rady Miasta Lublin, Leszek Daniewski, zauważył konieczność przeprowadzenia remontu siedziby Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) przy ul. Fryderyka Chopina 5. Jak wskazuje, budynek od lat znajduje się w złym stanie technicznym, co negatywnie wpływa zarówno na wizerunek instytucji, jak i warunki pracy inspektorów. W odpowiedzi miasto poinformowało, że opracowano już kosztorys remontu, jednak na drodze do rozpoczęcia prac stoją pewne przeszkody.

Młodzi zawodnicy Orlen Oil Motoru Lublin zakończyli zgrupowanie w Zakopanem

Młodzi zawodnicy Orlen Oil Motoru Lublin zakończyli zgrupowanie w Zakopanem

Młodzi zawodnicy Orlen Oil Motoru Lublin zakończyli obóz w Zakopanem. Zgrupowanie poza poprawą aspektów fizycznych miało na celu także wzajemną integrację w zespole

Marzena Stromidło (od prawej), Zofia Księżyk i Mariusz Jagielczuk żałują, że w ich parafii księdza Krukowskiego już nie ma. Mają też żal do biskupa diecezjalnego, że ich petycji nie potraktował tak, jak według nich, powinien
Tylko u nas

Parafianie z Łaszczowa oburzeni. „Przez proboszcza biskup zabrał nam wikarego”

Alarm 24. Odszedł z dnia na dzień, bez oficjalnego pożegnania. Część parafian z Łaszczowa postanowiła zawalczyć o przywrócenie wikariusza. Zbierali podpisy pod petycją, mają ich podobno ponad 4 tysiące. Ale niewiele wskórali, mimo kilku wizyt w kurii. Postanowili więc sprawę nagłośnić.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium