Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 lipca 2020 r.
18:27

Te kości nadal tu są. Odkrycie w piwnicach Zamojskiego Domu Kultury

Autor: Zdjęcie autora agdy
3 0 A A
1927. Stary cmentarz żydowski na zdjęciu zamieszczonym w pracy Jakuba Żygawskiego
1927. Stary cmentarz żydowski na zdjęciu zamieszczonym w pracy Jakuba Żygawskiego (fot. A. Milczewski/Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)

Prokurator i policjanci interweniowali w Zamojskim Domu Kultury, gdzie znaleziono ludzkie szczątki. Odkryciem robotników pracujących na poziomie fundamentów nie są zdziwione osoby znające historię terenu na którym wybudowano gmach. Przez kilkaset lat był tu stary cmentarz żydowski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa pierwszy etap wyczekiwanego przez pracowników i użytkowników remontu Zamojskiego Domu Kultury. Prace na zlecenie miasta prowadzi firma TBM SOFTWARE z Warszawy.

- 3 czerwca podczas prowadzenia wykopów pod stopy i płytę fundamentową dla potrzeb budowy balkonu, wykonawca prac odnalazł w piwnicach luźne szczątki ludzkie. Z informacji, które posiadamy wynika, że wykonawca zawiadomił o odkryciu prokuraturę i policję i jeszcze w tym samym dniu szczątki zostały zabrane do dalszych badań – wyjaśnia Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zamość, która dodaje, że informację o odkryciu przekazano do Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy.

- Kiedy w 1588 roku Jan Zamojski nadawał Żydom przywilej i na dwóch hektarach powstawał stary cmentarz żydowski były to peryferia oddalone kilometr od miasta. Teraz teren przy współczesnej ul. Partyzantów to centrum Zamościa. A po kirkucie, na którym grzebano zmarłych kilkaset lat, nie ma śladu. Na dodatek nie posiadam żadnego zdjęcia czy ryciny, która by była pamiątką po tym miejscu. Jest fotografia lotnicza z 1927 roku, na której widać zadrzewiony teren przy ówczesnej ul. Lwowskiej – mówi Daniel Sabaciński z Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, który w ogóle nie jest zdziwiony znaleziskami w piwnicach domu kultury.

Cmentarz, który w 1907 roku zamknięto z powodu przepełnienia, zniknął w czasie II wojny światowej.

- Zachowały się odezwy Judenratu, który zwoływał Żydów do prac przy porządkowaniu terenu, z którego Niemcy usunęli macewy. W 1942 roku był tu już ogród. Nagrobki zostały wykorzystane do budowy ulic. Podobno są na ul. Sienkiewicza, tam gdzie w przedwojennych kamienicach w czasie okupacji mieszkali Niemcy. Mówiono mi, że używano ich jako materiał budowlany, gdy powstawało osiedle za pałacem Zamojskiego. Ale nie ma żadnego zachowanego nagrobka, o którym by było wiadomo, że stał na starym cmentarzu. Po starym kirkucie nie mamy nic – przyznaje Marek Kołcon, który redaguje stronę na FB Żydowski Zamość – Jewish Zamosc i uważa, że najwyższa pora umieścić tablice informującą o historii tego kawałka miasta.

Gdy do Zamościa wkroczyli Rosjanie, wykopali doły i trzymali tu kartofle. Powojenne władze usiłowały teren posprzątać. Część wykopanych kości spalono, są relacje, że jakieś szczątki trafiły do Rotundy. Powstał ogródek jordanowski.

Pół wieku temu wybudowano remontowany właśnie dom kultury. Stoi na początku terenu starego kirkutu. Miejsce zabaw dla dzieci jest tu nadal. Plac urządzono w ramach budżetu obywatelskiego.

- Wystarczy tam wbić łopatę, by natrafić na kości. Cmentarz, którzy funkcjonował od XVI do początku XX wieku, musiał być wielopiętrowy. Tam te szczątki nadal są – dodaje Marek Kołcoń.

- Ze względu na punktowy charakter prac oraz niewielki obszar, jaki zajmowały, nie zapadła decyzja o ich wstrzymaniu. Wszelkie roboty ziemne zostały zrealizowane i zakończone. Należy podkreślić, że prace związane z przebudową Zamojskiego Domu Kultury są prowadzone w obrębie istniejącego budynku, a głębokość wykopów w budynku nie przekracza istniejących fundamentów – dodaje rzeczniczka ratusza.

O sprawie zawiadomiono zamojska delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ustanowiono nadzór archeologiczny, który zapewnia zabezpieczenie oraz rozpoznanie i merytoryczną ocenę ewentualnych odkryć i znalezisk. Przedwczoraj i wczoraj prokuratorzy i policjanci znów pojawili się na terenie prac, w związku z kolejnymi szczątkami, jakie znaleziono.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

SP 16 w Lublinie prowadzi nabór do klasy IV mistrzostwa sportowego w piłce nożnej

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą rozwijać swoje pasje sportowe i łączyć naukę z grą w piłkę nożną. W roku szkolnym 2024/2025 przy SP 16 zostanie utworzony oddział mistrzostwa sportowego w piłce nożnej na poziomie klasy IV.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!