Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 lipca 2020 r.
18:27

Te kości nadal tu są. Odkrycie w piwnicach Zamojskiego Domu Kultury

Autor: Zdjęcie autora agdy
1927. Stary cmentarz żydowski na zdjęciu zamieszczonym w pracy Jakuba Żygawskiego
1927. Stary cmentarz żydowski na zdjęciu zamieszczonym w pracy Jakuba Żygawskiego (fot. A. Milczewski/Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)

Prokurator i policjanci interweniowali w Zamojskim Domu Kultury, gdzie znaleziono ludzkie szczątki. Odkryciem robotników pracujących na poziomie fundamentów nie są zdziwione osoby znające historię terenu na którym wybudowano gmach. Przez kilkaset lat był tu stary cmentarz żydowski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trwa pierwszy etap wyczekiwanego przez pracowników i użytkowników remontu Zamojskiego Domu Kultury. Prace na zlecenie miasta prowadzi firma TBM SOFTWARE z Warszawy.

- 3 czerwca podczas prowadzenia wykopów pod stopy i płytę fundamentową dla potrzeb budowy balkonu, wykonawca prac odnalazł w piwnicach luźne szczątki ludzkie. Z informacji, które posiadamy wynika, że wykonawca zawiadomił o odkryciu prokuraturę i policję i jeszcze w tym samym dniu szczątki zostały zabrane do dalszych badań – wyjaśnia Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zamość, która dodaje, że informację o odkryciu przekazano do Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy.

- Kiedy w 1588 roku Jan Zamojski nadawał Żydom przywilej i na dwóch hektarach powstawał stary cmentarz żydowski były to peryferia oddalone kilometr od miasta. Teraz teren przy współczesnej ul. Partyzantów to centrum Zamościa. A po kirkucie, na którym grzebano zmarłych kilkaset lat, nie ma śladu. Na dodatek nie posiadam żadnego zdjęcia czy ryciny, która by była pamiątką po tym miejscu. Jest fotografia lotnicza z 1927 roku, na której widać zadrzewiony teren przy ówczesnej ul. Lwowskiej – mówi Daniel Sabaciński z Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, który w ogóle nie jest zdziwiony znaleziskami w piwnicach domu kultury.

Cmentarz, który w 1907 roku zamknięto z powodu przepełnienia, zniknął w czasie II wojny światowej.

- Zachowały się odezwy Judenratu, który zwoływał Żydów do prac przy porządkowaniu terenu, z którego Niemcy usunęli macewy. W 1942 roku był tu już ogród. Nagrobki zostały wykorzystane do budowy ulic. Podobno są na ul. Sienkiewicza, tam gdzie w przedwojennych kamienicach w czasie okupacji mieszkali Niemcy. Mówiono mi, że używano ich jako materiał budowlany, gdy powstawało osiedle za pałacem Zamojskiego. Ale nie ma żadnego zachowanego nagrobka, o którym by było wiadomo, że stał na starym cmentarzu. Po starym kirkucie nie mamy nic – przyznaje Marek Kołcon, który redaguje stronę na FB Żydowski Zamość – Jewish Zamosc i uważa, że najwyższa pora umieścić tablice informującą o historii tego kawałka miasta.

Gdy do Zamościa wkroczyli Rosjanie, wykopali doły i trzymali tu kartofle. Powojenne władze usiłowały teren posprzątać. Część wykopanych kości spalono, są relacje, że jakieś szczątki trafiły do Rotundy. Powstał ogródek jordanowski.

Pół wieku temu wybudowano remontowany właśnie dom kultury. Stoi na początku terenu starego kirkutu. Miejsce zabaw dla dzieci jest tu nadal. Plac urządzono w ramach budżetu obywatelskiego.

- Wystarczy tam wbić łopatę, by natrafić na kości. Cmentarz, którzy funkcjonował od XVI do początku XX wieku, musiał być wielopiętrowy. Tam te szczątki nadal są – dodaje Marek Kołcoń.

- Ze względu na punktowy charakter prac oraz niewielki obszar, jaki zajmowały, nie zapadła decyzja o ich wstrzymaniu. Wszelkie roboty ziemne zostały zrealizowane i zakończone. Należy podkreślić, że prace związane z przebudową Zamojskiego Domu Kultury są prowadzone w obrębie istniejącego budynku, a głębokość wykopów w budynku nie przekracza istniejących fundamentów – dodaje rzeczniczka ratusza.

O sprawie zawiadomiono zamojska delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ustanowiono nadzór archeologiczny, który zapewnia zabezpieczenie oraz rozpoznanie i merytoryczną ocenę ewentualnych odkryć i znalezisk. Przedwczoraj i wczoraj prokuratorzy i policjanci znów pojawili się na terenie prac, w związku z kolejnymi szczątkami, jakie znaleziono.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium