Mieszkańcy Tomaszowa Lub. wyjątkowo uroczyście będą obchodzić rocznicę wrześniowych bitew, które odbyły się w okolicach tego miasta. Imprezy, rekonstrukcje bitew, konferencje naukowe rozpoczną się już dzisiaj i potrwają aż cztery dni.
– Przyjedzie do nas aż 26 grup rekonstrukcji historycznych z całej Polski – opowiada z zapałem Jarosław Antoszewski, koordynujący rekonstrukcje wojenne. – W sumie będzie walczyć aż 200 osób, po sto z każdej strony.
Do Tomaszowa wybiera się m.in. Batalion Obrony Narodowej z Żywca. Przyjadą także granatowi policjanci z Warszawy i Katowic oraz żandarmeria wojskowa II RP z Lubartowa.
– Będą też grupy z Przemyśla, Krakowa, Łodzi, Częstochowy i Rzeszowa – dorzuca Antoszewski. – Poza tym, zaprezentowane zostaną pojazdy z unikatowej kolekcji Adama Rudnickiego z Warszawy i Fundacji Wojskowości Polskiej. – Nas też oczywiście nie zabraknie – zapewnia Zbigniew Michalski, wiceburmistrz Krasnobrodu, członek miejscowej grupy rekonstrukcji.
Ta najbardziej widowiskowa część obchodów odbędzie się w niedzielę, na łąkach stadniny koni w Dąbrowie Tomaszowskiej. O godz. 11 rozpocznie się msza w intencji poległych obrońców Ojczyzny oraz apel poległych z udziałem Kompanii Honorowej WP.
Potem zaplanowano kilka rekonstrukcji historycznych m.in. natarcia warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej na Niemców w okolicach wsi Pasieki, rekonstrukcja bitwy pod Szarowolą oraz w pobliżu klasztoru w Krasnobrodzie.
To nie wszystko. Odtworzony zostanie także epizod z pacyfikacji jednej z zamojskich wsi, pokaz sprawności kawaleryjskiej oraz defiladę grup rekonstrukcji historycznej. Patronat nad obchodami objął prezydent RP.
Na uroczystość przybędzie m.in. Ryszard Kaczorowski, były prezydent naszego kraju na uchodźstwie oraz m.in. minister Jacek Krupski.
– To świetna promocja miasta. Na pewno przyciągnie wiele osób do Tomaszowa. Poza tym, warto kultywować historię. Oczywiście pod warunkiem, jeżeli nie okaże się to zbyt drogie – uważa tomaszowianin Andrzej Jakubiak.
Obchody w pigułce
Godz. 13 – bieg uliczny spod pomnika Żołnierzy Września 1939 r.
Godz. 17 – otwarcie wystawy "Tomaszów Lubelski oczami żołnierzy wehrmachtu” w Muzeum Regionalnym im. J. Na ekspozycję składa się ok. 60 fotografii wykonanych przez niemieckich żołnierz, którzy starali się ukazać triumf hitlerowskiego oręża. To jednostronny, ale bezcenny dokument tamtych czasów.
Piątek
Godz. 10 – w auli Wydziału Zamiejscowego KUL sesja historyczna pt. "Bitwy pod Tomaszowem w 1939”. W tym samym czasie w Tomaszowkim Domu Kultury projekcja filmów dokumentalnych o tematyce wojennej.
Godz. 17 – w TDK koncert zespołu "Odsetki” pt. "Czym Ojczyzna twa” i projekcja "Katynia” Andrzeja Wajdy.
Sobota
Godz. 14.30 – prezentacja zabytkowych pojazdów z okresu ostatniej wojny na parkingu przy TDK.
Godz. 15 – widowisko pt. "Niepewność jutra” w TDK – miejscowi aktorzy zaprezentują epizody z wojennego życia mieszkańców miasta.
Godz. 17 – parada na cmentarz wojenny i złożenie wieńców na grobach poległych żołnierzy.