Wkrótce na monitorze wyświetlać się będą badania pacjentów wraz z opisami. Drogą elektroniczną lekarze zamojskiego szpitala "papieskiego” będą mogli skonsultować się ze specjalistami w Polsce lub zagranicą.
– Realizacja projektu, to kolejny krok w kierunku stworzenia w naszym szpitalu kompleksu radiologicznego, który będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków tego typu w kraju. Warto podkreślić, że dzięki doświadczonej i świetnie wykształconej kadrze medycznej, którą posiadamy w szpitalu, wszystkie zalety i możliwości zgromadzonej aparatury będą w pełni wykorzystane. Pacjent będzie mógł czuć się bezpiecznie, będąc właściwie zdiagnozowany – powiedział po podpisaniu umowy Andrzej Mielcarek, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
Całość ma kosztować ok. 5 mln złotych. Za te pieniądze zostanie wdrożony system radiologiczny umożliwiający ocenę, przetwarzanie i archiwizację wyników badań rentgenowskich pozyskanych w postaci cyfrowej z możliwością ich dystrybucji na oddziały szpitalne oraz poradnie.
– Zakupione zostaną dwa kompletne stanowiska opisowo-obrazowe wyposażone w stacje diagnostyczne, a pozostałych osiem zostanie zmodernizowanych – uzupełnia Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy szpitala. – Wyposażenie szpitala wzbogacone zostanie również m.in. o aparat cyfrowy mammograficzny wraz z systemem kontroli jakości, aparat rentgenowski przyłóżkowy, multidiagnostyczny aparat rentgenowski oraz ogólnodiagnostyczny czytnik płyt obrazowych. Wyposażenie to umożliwi pełne wykorzystanie możliwości diagnostycznych mammografu i aparatów rentgenowskich.
Cała ta aparatura wraz z zakupionym wcześniej nowoczesnym tomografem spiralnym, sprzętem rentgenowskim do badań kostnych oraz rezonansem magnetycznym składać się będzie na nowoczesny kompleks radiologiczny.
Zakup nowego sprzętu umożliwi przekroczenie wykonania 30 tys. badań rocznie oraz spowoduje skrócenie czasu badania pacjenta i skrócenie średniego czasu oczekiwania do ok. 20 dni. Pożegnanie z systemem analogowym nastąpi pod koniec roku.