Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 lipca 2023 r.
8:00

Wakacyjny przewodnik Dziennika. A gdyby tak poplażować w Jacni?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Czego potrzeba do szczęścia w upalne, letnie dni? Czystej wody, piaszczystej plaży i odrobiny cienia. To wszystko można znaleźć nad zalewem w Jacni. Ale nie tylko to. Atrakcji jest tam więcej. Nie ma natomiast tłumów, jak w innych popularnych roztoczańskich miejscowościach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zalew w Jacni (gm. Adamów, pow. zamojski) został oddany do użytku już w 2011 roku, a później gmina jeszcze w niego inwestowała, pozyskując środki m.in. z UE i powiększała. Jest pięknie położony wśród lasów i pagórków. Aby do niego trafić, wystarczy zjechać z drogi między Zamościem a Krasnobrodem, a później zostawić auto na sporym, bezpłatny parking.

Woda, plaża i inne...

Zalew jest przez cały rok popularny wśród pasjonatów wędkarstwa, ale w części został też wypłycony na potrzeby wczasowiczó latem. Przy samej wodzie jest piaszczysta plaża, tzw. domek rybaka z miejscem do biesiadowania i grillowania oraz łazienkami i toaletami.

Wśród drzew znajduje się park linowy, w podbliżu spory plac zabaw z siłownią oraz tężnia solankowa. I ważna wiadomość: z tego wszystkiego można korzystać za darmo.

Gdyby komuś znudziło się plażowanie albo wygrzewanie na pomoście, może pospacerować po okolicznym lesie (są wyznaczone szlaki piesze) albo też gęsto porośniętym sosnami półwyspie nad wodą, na którym funkcjonuje Park Edukacyjny „Roztoczańska Kraina Ryb”.

Wokół zbiornika jest również nowa droga i chodniki, które powstały w zeszłym roku. Przed tegorocznym sezonem wakacyjnym pojawiły się też dodatkowe atrakcje: trzy duże parasole kryte trzciną. Powstał również domek ratowników. Bo tego lata po raz pierwszy w Jacni ma być formalnie otwarte kąpielisko.

Woda była badana już kilka razy. Jest czysta. Brakowało tylko ludzi, którzy strzegliby kąpiących się. Ale Piotr Synowiec, szef Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zamościu zapowiedział, że w ten weekend ratownicy już w Jacni powinni być.

Pizza, frytki i kajaki

Wiele osób odwiedzających to miejse przyjeżdża tutaj z własnym grillem, ale można też zamówić coś gotowego.

Za gastronomię zorganizowaną na ogrodzonym terenie przy samym parkingu odpowiada utworzona przez gminę Spółdzielnia Socjalna Adamowianka. Jest tam kontener z pamiątkami, ale też dwa kolejne oferujące napoje (z procentami i bez, na ciepło i na zimno) oraz coś do zjedzenia. Poza batonikami, paluszkami i czipsami w menu np. 32-centymetrowa pizza w cenie od 24 do 28 zł, ale również hamburgery, hot dogi, frytki i grillowane kiełbaski oraz gofry, popcorn, lody albo wata cukrowa.

Zamówienia można konsumować na wygodnych leżakach albo przy stolikach pod parasolami. Jest wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska.

Odpłatnie można po zalewie popływać kajakiem (20 zł/h) albo rowerem wodnym (30 zł/h). Dla dzieciaków Adamowianka przygotowała wielki basen z wodą, po którym można pływać łódkami (20 zł/30 minut). Obok stoi dmuchany zamek ze zjeżdżalnią (10 zł/30 minut).

– Mamy też bibliotekę na drzewie, czyli domek z książkami. W wakacje prowadzimy poza tym zajęcia fitness nad wodą, w plenerze. Bardzo nam zależy, żeby było u nas atrakcyjnie – mówi jedna z pracownic spółdzielni.

Domowy obiad w dobrej cenie

W Jacni, niedaleko zalewu, ale przy głównej drodze przez wieś (Jacnia 68a) działa Centrum Integracji Społecznej, które w tym roku świętowało jubileusz swojego 10-lecia. Specjalizuje się w usługach gastronomicznych, organizuje w swojej siedzibie imprezy okolicznościowe, ale też codziennie karmi.

Dwudaniowy obiad kosztuje tam zaledwie 20 zł. Codziennie jest inny. Można trafić np. na zupę z ekologicznej botwiny i łazanki, ogórkową i ruskie pierogi ze skwarkami, krupnik i leczo albo pieczarkową oraz wątróbkę z ziemniakami i surówką. Często niezależnie od „dania dnia” w ofercie są też np. pierogi z jagodami, kopytka albo kotlety.

Kiedy rozmawialiśmy z wójtem Adamowa jeszcze przed otwarciem sezonu wakacyjnego, Dariusz Szykuła mówił, że planów co uatrakcyjnienia otoczenia zalewu samorząd ma więcej. Zapowiedział m.in. podpisanie umowy na kolejną unijną dotację, dzięki której obok parku linowego miałby powstać labirynt dla dzieci.

Co ważne, na zalewie i przygotowanych atrakcjach zaczynają też zarabiać miejscowi. Powstaje sporo miejsc noclegowych, a nad samą wodą punkty handlowe i np. wypożyczalnie gokartów.

Lubelszczyzna na wakacje

To nasz przewodnik dla odwiedzających i spędzających urlop w naszym województwie. Pokazujemy miejsca i zabytki warte odwiedzenia. To nie tylko informacje dla przyjezdnych, ale również dla mieszkańców regionu, którzy będą mogli na nowo poznać znane im miejsca lub odwiedzić te których jeszcze nie widzieli.

Co piątek w okresie wakacji będziemy prezentować bardziej i mniej znane zakątki Lubelszczyzny.

Zapraszamy do współtworzenia tego cyklu.

Przesyłajcie nam Wasze zdjęcia miejsc i zabytków, które Waszym zdaniem są ciekawe i warte pokazania. Najciekawsze będziemy prezentować na łamach Dziennika Wschodniego.

Zdjęcia z podpisem wysyłajcie na adres promocja@dziennikwschodni.pl lub pod postem na naszym Facebook'u

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium