Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 grudnia 2018 r.
20:54

Tym oddychają mieszkańcy Zamościa. List otwarty stowarzyszenia [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora ask

Członkowie Stowarzyszenia Zamość – nasz wspólny dom wystosowali list otwarty do mieszkańców miasta i urzędników z prośbą o zadbanie o powietrze. Pokazują im konkretne liczby wskazujące na to, jak zatrute jest powietrze, którym wszyscy oddychają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zrobiliśmy to w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Zamościu i brakiem zdecydowanych działań ze strony magistratu – przyznaje Diana Sawicka, prezes stowarzyszenia.

Nadawcy proszą o podjęcie stanowczych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Podkreślają, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenie substancji trujących w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Liczby szokują. Normy stężenia pyły zawieszonego wynoszą 25 ug/m3. Tymczasem w Zamościu przy ul. Dobrej 23 marca tego roku było to 750 ug/m3, a przy ul. Kalinowej – 530 ug/m3. Podobne liczny można mnożyć.

– Wielokrotnie podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla – przyznają. – Wypracowane metody zapobiegania i zwalczania patologii nie zostało jednak w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach brak determinacji.

Dlatego członkowie Stowarzyszenia proszą o zwiększenia liczby punktów monitorowania jakości powietrza w mieście, zwiększenia liczby kontroli domowych palenisk i wyposażenia Straży Miejskiej w urządzenia umożliwiające takie kontrole. Na liście pomysłów jest też wprowadzenie skutecznego zakazu palenia odpadów zielonych na prywatnych posesjach i w ogródkach działkowych oraz umożliwienie mieszkańcom oddawania takich odpadów. 

List otwarty

Mieszkańcy miasta Zamościa wraz ze stowarzyszeniem „Zamość Nasz Wspólny Dom”, zwracają się z apelem o niezwłoczne podjęcie stanowczych działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Wszystkim nam, zależy aby oddychać czystym powietrzem. Niestety fakty są takie, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenia substancji trujących we wdychanym przez nas i nasze dzieci powietrzu, są poza wszelkimi norami i w konsekwencji musza prowadzić do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Wielokrotnie jako stowarzyszenie, na prośbę i wraz z mieszkańcami, podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla. Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami władz miasta, przeprowadziliśmy pomiary stężeń pyłów zawieszonych PM 1 PM 2.5 i PM 10. Ich wyniki były prezentowane podczas sesji Rady Miasta, prowadziliśmy również kampanie informacyjne. Pomimo zapewnień ze strony władz, wypracowane podczas spotkań metody zapobiegania i zwalczania patologicznych zjawisk, nie zostały w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach widać brak determinacji.

Przypominamy:

Zanieczyszczenia powietrza powstałe na skutek niskiej emisji (tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ozon, pył zawieszony – PM 1 PM 10 i PM 2,5) są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Szacuje się, że W Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 440 tys. osób rocznie, w Polsce jest to ok. 44 tys.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła konkretne normy stężeń pyłu zawieszonego. Obecnie jest to:

  • norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3

Natomiast międzynarodowy indeks czystości powietrza: AQI (air quality index) określa czystość powietrza jako:

0-35 doskonałe, 35- 75 dobre, 75-115 – lekko zanieczyszczone, 115-150 – średnio zanieczyszczone, 150 µg/m3bardzo zanieczyszczone, 250 µg/m3 - niebezpieczeństwo

Niestety, poziom stężeń, pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5 i PM 10 w naszym mieście wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Pomiary przeprowadzone w ubiegłym i  tym roku, pokazują jednoznacznie, że są to niejednokrotnie wartości przekraczające 500 µg/m3 pyłu PM 2,5 oraz 600 µg/m3 pyłu PM 10.

Przykładowe ubiegłoroczne wyniki pomiarów na osiedlu Powiatowa:

Data:                                                 stężenie PM 2,5 w µg/m3                ulica:

24 marzec 2018 godzina 16.00                                  270                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 21.00                                  530                        ul. Kalinowa

23 marzec 2018 godzina 20.40                                  317                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 20.48                                  457                        ul. Lazurowa

23 marzec 2018 godzina 20.52                                  750                         ul. Dobra

23 marzec 2018 godzina 20.55                                  341                        ul. Szwedzka

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  260                        ul. Sowińskiego

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  280                         ul. Lazurowa

7 marca 2018 godzina 17.30 (zebranie osiedlowe) 100                        szkoła nr 9 w środku

7 marca 2018 godzina 18.00 (zebranie osiedlowe) 250                        szkoła na zewnątrz

7 marca 2018 godzina 18.20 (zebranie osiedlowe) 410         ul. Olchowa koło przedszkola nr 14

Należy tutaj dodać, iż jedyny czujnik zanieczyszczeń  powietrza w naszym mieście, umieszczony jest przy ulicy Hrubieszowskiej, niedaleko granic miasta w terenie otwartym. Tak naprawdę, zamiast obrazować stan faktyczny, zaciemnia nam prawdziwy obraz zanieczyszczenia powietrza. Potwierdziły to nasze pomiary wykonywane w tym samym czasie przy ulicy Hrubieszowskiej i w innych obszarach naszego miasta.

Czego oczekujemy jako mieszkańcy:

  1. Bezzwłocznego wprowadzenia monitoringu zanieczyszczenia powietrza, opartego na co najmniej kilkunastu punktach pomiarowych, rozmieszczonych w całym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem osiedla Powiatowa, Karolówka i Św. Piątka (największe notowane stężenia zanieczyszczeń).
  2. Zwiększenia skuteczności Straży Miejskiej oraz zaangażowania policji, w kontekście bezwzględnego podejmowania czynności kontrolnych i działań służbowych
    w stosunku do osób nieprzestrzegających zasad palenia w piecach. Konieczne jest
    w tym aspekcie, jak to ma miejsce w innych miastach, raportowanie ilości podjętych interwencji, pobranych próbek i wystawionych mandatów oraz liczby spraw skierowanych na drogę sądową.
  3. Wyposażenia straży miejskiej w mierniki stężenia zanieczyszczeń powietrza oraz możliwości pobierania próbek popiołu z pieców, celem poddania ich badaniom.
  4. Skutecznej eliminacji zjawiska wypalenia odpadów zielonych na terenie posesji prywatnych oraz na terenie ogródków działkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ogródków zlokalizowanych przy ulicach Sikorskiego i Drogi Męczenników Rotundy.
  5. Umożliwienie mieszkańcom oddawania odpadów zielonych, poprzez ustawienie na terenie osiedli pojemników na odpady biodegradowalne lub / i stworzenie możliwości oddania tych odpadów w godzinach wieczornych, sześć dni w tygodniu (włącznie
    z sobotą) w punktach selektywnej zbiórki odpadów PGK. W przypadku braku możliwości zapewnienia pracowników w godzinach wieczornych,  można to zrobić poprzez np. nadzór kamer (rozwiązanie przyjęte w innych miastach).
  6. Skutecznej weryfikacji osób niesegregujących odpadów – pomimo złożonej deklaracji, poprzez kontrolę odbieranych kontenerów na odpady zmieszane.
  7. Stworzenie programu poprawy jakości powietrza w mieście Zamościu i włączenie
    do działań radnych oraz zarządów osiedli (oczywiście jako mieszkańcy
    i stowarzyszenie służymy doświadczeniem i pomocą).
  8. Monitorowanie oraz podjęcie działań zaradczych, odnośnie poprawy jakości powietrza w szkołach i przedszkolach, ze szczególnym uwzględnieniem szkół zlokalizowanych na terenie osiedli domków jednorodzinnych.

(...)

Należy również apelować do rządzących o zmianę polityki energetycznej. Najważniejszy jest tu oczywiście jak zwykle, czynnik ekonomiczny. Zamiast finansować wątpliwie, co do skuteczności, działania związane z docieplaniem budynków z pieniędzy budżetowych,  powinno się znacząco obniżyć ceny paliwa gazowego, używanego do ogrzewania gospodarstw domowych. Możliwe jest to poprzez wprowadzenie limitów tańszego gazu, przeznaczonego do ogrzewania domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie znacząco ograniczałoby  nieefektywne spalanie węgla w domowych piecach, co w oczywisty sposób przełoży się na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Państwo powinno inwestować w odnawialne źródła energii, jako innowacyjny przemysł, który stworzy nowe miejsca pracy i zdecydować się na odejście od węgla kamiennego. Konieczna jest również edukacja ekologiczna propagowanie zielonej energii wśród społeczeństwa.

Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Nas za dużo. Czas to zmienić!

Z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia Zamość- Nasz Wspólny Dom

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium