Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 grudnia 2018 r.
20:54

Tym oddychają mieszkańcy Zamościa. List otwarty stowarzyszenia [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora ask

Członkowie Stowarzyszenia Zamość – nasz wspólny dom wystosowali list otwarty do mieszkańców miasta i urzędników z prośbą o zadbanie o powietrze. Pokazują im konkretne liczby wskazujące na to, jak zatrute jest powietrze, którym wszyscy oddychają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zrobiliśmy to w związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Zamościu i brakiem zdecydowanych działań ze strony magistratu – przyznaje Diana Sawicka, prezes stowarzyszenia.

Nadawcy proszą o podjęcie stanowczych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Podkreślają, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenie substancji trujących w konsekwencji prowadzi do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Liczby szokują. Normy stężenia pyły zawieszonego wynoszą 25 ug/m3. Tymczasem w Zamościu przy ul. Dobrej 23 marca tego roku było to 750 ug/m3, a przy ul. Kalinowej – 530 ug/m3. Podobne liczny można mnożyć.

– Wielokrotnie podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla – przyznają. – Wypracowane metody zapobiegania i zwalczania patologii nie zostało jednak w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach brak determinacji.

Dlatego członkowie Stowarzyszenia proszą o zwiększenia liczby punktów monitorowania jakości powietrza w mieście, zwiększenia liczby kontroli domowych palenisk i wyposażenia Straży Miejskiej w urządzenia umożliwiające takie kontrole. Na liście pomysłów jest też wprowadzenie skutecznego zakazu palenia odpadów zielonych na prywatnych posesjach i w ogródkach działkowych oraz umożliwienie mieszkańcom oddawania takich odpadów. 

List otwarty

Mieszkańcy miasta Zamościa wraz ze stowarzyszeniem „Zamość Nasz Wspólny Dom”, zwracają się z apelem o niezwłoczne podjęcie stanowczych działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Wszystkim nam, zależy aby oddychać czystym powietrzem. Niestety fakty są takie, że jest ono zatrute przez większą część roku, a stężenia substancji trujących we wdychanym przez nas i nasze dzieci powietrzu, są poza wszelkimi norami i w konsekwencji musza prowadzić do poważnych schorzeń, a nawet śmierci.

Wielokrotnie jako stowarzyszenie, na prośbę i wraz z mieszkańcami, podejmowaliśmy działania zmierzające do eliminacji patologicznych zjawisk związanych z paleniem odpadów oraz nieprawidłowym spalaniem fatalnej jakości węgla. Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami władz miasta, przeprowadziliśmy pomiary stężeń pyłów zawieszonych PM 1 PM 2.5 i PM 10. Ich wyniki były prezentowane podczas sesji Rady Miasta, prowadziliśmy również kampanie informacyjne. Pomimo zapewnień ze strony władz, wypracowane podczas spotkań metody zapobiegania i zwalczania patologicznych zjawisk, nie zostały w wystarczającym stopniu wprowadzone w życie, a w podejmowanych działaniach widać brak determinacji.

Przypominamy:

Zanieczyszczenia powietrza powstałe na skutek niskiej emisji (tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, ozon, pył zawieszony – PM 1 PM 10 i PM 2,5) są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Szacuje się, że W Europie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 440 tys. osób rocznie, w Polsce jest to ok. 44 tys.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła konkretne normy stężeń pyłu zawieszonego. Obecnie jest to:

  • norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3

Natomiast międzynarodowy indeks czystości powietrza: AQI (air quality index) określa czystość powietrza jako:

0-35 doskonałe, 35- 75 dobre, 75-115 – lekko zanieczyszczone, 115-150 – średnio zanieczyszczone, 150 µg/m3bardzo zanieczyszczone, 250 µg/m3 - niebezpieczeństwo

Niestety, poziom stężeń, pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5 i PM 10 w naszym mieście wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Pomiary przeprowadzone w ubiegłym i  tym roku, pokazują jednoznacznie, że są to niejednokrotnie wartości przekraczające 500 µg/m3 pyłu PM 2,5 oraz 600 µg/m3 pyłu PM 10.

Przykładowe ubiegłoroczne wyniki pomiarów na osiedlu Powiatowa:

Data:                                                 stężenie PM 2,5 w µg/m3                ulica:

24 marzec 2018 godzina 16.00                                  270                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 21.00                                  530                        ul. Kalinowa

23 marzec 2018 godzina 20.40                                  317                        ul. Sowińskiego

23 marzec 2018 godzina 20.48                                  457                        ul. Lazurowa

23 marzec 2018 godzina 20.52                                  750                         ul. Dobra

23 marzec 2018 godzina 20.55                                  341                        ul. Szwedzka

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  260                        ul. Sowińskiego

21 marzec 2018 godzina 07.00                                  280                         ul. Lazurowa

7 marca 2018 godzina 17.30 (zebranie osiedlowe) 100                        szkoła nr 9 w środku

7 marca 2018 godzina 18.00 (zebranie osiedlowe) 250                        szkoła na zewnątrz

7 marca 2018 godzina 18.20 (zebranie osiedlowe) 410         ul. Olchowa koło przedszkola nr 14

Należy tutaj dodać, iż jedyny czujnik zanieczyszczeń  powietrza w naszym mieście, umieszczony jest przy ulicy Hrubieszowskiej, niedaleko granic miasta w terenie otwartym. Tak naprawdę, zamiast obrazować stan faktyczny, zaciemnia nam prawdziwy obraz zanieczyszczenia powietrza. Potwierdziły to nasze pomiary wykonywane w tym samym czasie przy ulicy Hrubieszowskiej i w innych obszarach naszego miasta.

Czego oczekujemy jako mieszkańcy:

  1. Bezzwłocznego wprowadzenia monitoringu zanieczyszczenia powietrza, opartego na co najmniej kilkunastu punktach pomiarowych, rozmieszczonych w całym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem osiedla Powiatowa, Karolówka i Św. Piątka (największe notowane stężenia zanieczyszczeń).
  2. Zwiększenia skuteczności Straży Miejskiej oraz zaangażowania policji, w kontekście bezwzględnego podejmowania czynności kontrolnych i działań służbowych
    w stosunku do osób nieprzestrzegających zasad palenia w piecach. Konieczne jest
    w tym aspekcie, jak to ma miejsce w innych miastach, raportowanie ilości podjętych interwencji, pobranych próbek i wystawionych mandatów oraz liczby spraw skierowanych na drogę sądową.
  3. Wyposażenia straży miejskiej w mierniki stężenia zanieczyszczeń powietrza oraz możliwości pobierania próbek popiołu z pieców, celem poddania ich badaniom.
  4. Skutecznej eliminacji zjawiska wypalenia odpadów zielonych na terenie posesji prywatnych oraz na terenie ogródków działkowych, ze szczególnym uwzględnieniem ogródków zlokalizowanych przy ulicach Sikorskiego i Drogi Męczenników Rotundy.
  5. Umożliwienie mieszkańcom oddawania odpadów zielonych, poprzez ustawienie na terenie osiedli pojemników na odpady biodegradowalne lub / i stworzenie możliwości oddania tych odpadów w godzinach wieczornych, sześć dni w tygodniu (włącznie
    z sobotą) w punktach selektywnej zbiórki odpadów PGK. W przypadku braku możliwości zapewnienia pracowników w godzinach wieczornych,  można to zrobić poprzez np. nadzór kamer (rozwiązanie przyjęte w innych miastach).
  6. Skutecznej weryfikacji osób niesegregujących odpadów – pomimo złożonej deklaracji, poprzez kontrolę odbieranych kontenerów na odpady zmieszane.
  7. Stworzenie programu poprawy jakości powietrza w mieście Zamościu i włączenie
    do działań radnych oraz zarządów osiedli (oczywiście jako mieszkańcy
    i stowarzyszenie służymy doświadczeniem i pomocą).
  8. Monitorowanie oraz podjęcie działań zaradczych, odnośnie poprawy jakości powietrza w szkołach i przedszkolach, ze szczególnym uwzględnieniem szkół zlokalizowanych na terenie osiedli domków jednorodzinnych.

(...)

Należy również apelować do rządzących o zmianę polityki energetycznej. Najważniejszy jest tu oczywiście jak zwykle, czynnik ekonomiczny. Zamiast finansować wątpliwie, co do skuteczności, działania związane z docieplaniem budynków z pieniędzy budżetowych,  powinno się znacząco obniżyć ceny paliwa gazowego, używanego do ogrzewania gospodarstw domowych. Możliwe jest to poprzez wprowadzenie limitów tańszego gazu, przeznaczonego do ogrzewania domu lub mieszkania. Takie rozwiązanie znacząco ograniczałoby  nieefektywne spalanie węgla w domowych piecach, co w oczywisty sposób przełoży się na poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Państwo powinno inwestować w odnawialne źródła energii, jako innowacyjny przemysł, który stworzy nowe miejsca pracy i zdecydować się na odejście od węgla kamiennego. Konieczna jest również edukacja ekologiczna propagowanie zielonej energii wśród społeczeństwa.

Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Nas za dużo. Czas to zmienić!

Z poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia Zamość- Nasz Wspólny Dom

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium