To było do przewidzenia. Radni Zamościa, choć nie byli jednomyślni, to udzielili prezydentowi Andrzejowi Wnukowi i wotum zaufania i absolutorium za wykonania budżetu miasta za zeszły rok.
Trudno było o inny wynik głosowania, zważywszy, że w Radzie Miasta prezydent Zamościa ma poparcie większości, głównie dzięki głosom radnych PiS, a także tym, którzy do rady weszli z jego komitetu wyborczego. Przed sesją uchwały w obu sprawach pozytywnie zaopiniowały wszystkie stałe komisje. Pozytywnie o sprawozdaniu budżetowym i udzieleniu Wnukowi absolutorium wypowiedziała się również Regionalna Izba Obrachunkowa.
Dziwne byłoby, gdyby przyjęcie uchwał odbyło się bez głosów krytycznych. Przy okazji dyskusji nad wotum zaufania opozycyjny radny Sławomir Ćwik (Polska 2050) stwierdził, że działania miasta w kwestii przedsiębiorczości kuleją. Wytknął, że nie ma śladu po planowanej budowie biurowca klasy A w ramach programu Fabryka, który mógłby do miasta ściągnąć przedstawicielstwa dużych firm. Dopytywał też o zapowiadane jeszcze w 2019 roku stworzenie sądowego centrum informatyczne, w sprawie którego też nic się nie dzieje.
Z kolei Janusz Kupczyk (Lewica) przyznał, że „Raport o stanie miasta” będący podstawą do głosowania nad wotum zaufania jest bardzo optymistyczny. Potwierdził, że mieszkańcy oczekują inwestycji, które poprawiałyby warunki życia, ale też wytknął, że realizacja np. zadań drogowych sprawia, że z Zamościa znika zieleń, której mieszkańcy do komfortu życia również potrzebują.
Spośród radnych PiS wyłamał się jedynie Franciszek Josik (przy podejmowaniu uchwały o wotum zaufania wstrzymał się od głosu), który mówił, że na jego zaufanie do prezydenta ma wpływ m.in. fakt, że swego czasu Andrzej Wnuk usłyszał prokuratorskie zarzuty. Dodajemy, że stało się tak blisko 2 lata temu, a śledczy z Siedlec zarzucili prezydentowi Zamościa składanie fałszywych zeznań. Do dziś w sprawie nie przygotowano aktu oskarżenia.
Ostatecznie jednak prezydent Zamościa wotum zaufania otrzymał dzięki 14 głosom „za”, przy 6 „przeciw” i 2 wstrzymujących się (poza Josikiem tak zagłosowała radna Agnieszka Klimczuk).
Mało burzliwa była także dyskusja nad sprawozdaniem z wykonania budżetu i udzieleniem Wnukowi absolutorium. Krytycznie na temat działań prezydenta wypowiadał się jedynie Rafał Zwolak (KWW Zamojska Koalicja Obywatelska). Wytykał zadłużanie miasta, realizowanie inwestycji w sposób utrudniający życie mieszkańcom oraz brak skutecznych działań w sprawie reaktywacji pediatrii.
Co ciekawe, mimo uwag co do budżetu, jego wykonanie przez prezydenta pozytywnie ocenił radny Ćwik i przy podejmowaniu ostatecznej decyzji zagłosował tak, jak koalicja. „Za” absolutorium było 16 radnych, 5 zagłosowało na „nie”, a 1 osoba się wstrzymała.
Po każdym z głosowań prezydent Wnuk dziękował radnym, ale też podkreślał, że takie a nie inne decyzje RM to efekt nie tylko jego pracy, ale wszystkich jego podwładnych, dyrektorów wydziałów, miejskich urzędników, a także szefów i pracowników miejskich jednostek.