Czy Joanna Żubrowa urodziła się w Zamościu? Ile bastionów liczyły w przeszłości fortyfikacje zamojskiej twierdzy?
Radzili sobie nieźle. Nie było trudno - zapewniał nas zaraz po zakończeniu części pisemnej Bartosz Kołodziejczuk, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Wiedział, że Żubrowa to kobieta, która ratując Zamość przed najazdem Niemców chciała skoczyć z murów obronnych. Ale czy urodziła się nad Łabuńką? Nad tym Bartosz musiał się już dłużej zastanawiać.
- Pytania rzeczywiście nie były najłatwiejsze - przyznaje Waldemar Maziarczyk, kustosz Muzeum Zamojskiego, które wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury organizowało wczorajszy konkurs. - Tym bardziej że to impreza adresowana do dzieci ze szkół podstawowych, w których nie ma zbyt wiele historii. Tym większe uznanie dla uczestników. Przygotowując się do konkursu, musieli wykonać wiele dodatkowej pracy.
W konkursie wystartowało 18 uczniów z sześciu zamojskich podstawówek. Do etapu pisemnego zakwalifikowało się dziewięciu miłośników historii i wiedzy o współczesnym Zamościu. Przez gęste konkursowe sito przeszła tylko piątka najlepszych. Zostali gruntownie "przemaglowani” przez jury. Najlepsza okazała się Patrycja Kulasza z SP nr 9 w Zamościu.
- Tak się cieszę - stwierdziła na gorąco Patrycja. - Długo przygotowywałam się do tego konkursu. Od września brałam udział w zajęciach kółka historycznego. Ale to była dla mnie przyjemność, bo kocham historię, szczególnie rodzinnego miasta.
Powody do radości mają rodzice także pozostałych laureatów konkursu. Kolejne miejsca zajęli: Monika Sokolińska i Wojtek Fila z SP nr 6, Adrian Urban z "trójki” i Maciej Chrzan, kolejny reprezentant "szóstki”. Ta szkoła triumfowała zresztą w klasyfikacji drużynowej i zdobyła puchar ufundowany przez prezydenta Zamościa. Piątka laureatów otrzymała upominki rzeczowe. Kolejny konkurs za rok.
- Postaram się wymyślić jeszcze trudniejsze pytania - zapowiada Maziarczyk.