Wiosną w zamojskiej podstrefie ekonomicznej ruszy produkcja peletu. – Planujemy ruszyć z produkcją na przełomie marca i kwietnia – mówi Przemysław Nosek z PEP Biomasa Energetyczna Wschód w Warszawie, która przy ul. Strefowej w Zamościu realizuje wartą ponad 17 mln zł inwestycję.
Odbiorcą peletu, czyli paliwa ekologicznego ze słomy, będzie Elektrownia „Połaniec”. Rocznie zakład ma produkować ok. 60 tys. ton peletu. Inwestor ma kupować słomę od lokalnych dostawców; część umów na dostawę surowca już zawarto.
Przypomnijmy, że zamojska podstrefa ekonomiczna została utworzona trzy lata temu. Ma powierzchnię 35 ha, a zlokalizowana jest w dwóch kompleksach – przy ulicy Szczebrzeskiej i Starowiejskiej. Zezwolenie na działalność posiadają cztery firmy. Najszybciej z produkcją ruszy stołeczna firma PEP Biomasa Energetyczna Wschód. A co z pozostałymi?
Lubelska spółka Tradis (dystrybutor artykułów spożywczych i chemiczno-kosmetycznych), która na działce przy ulicy Starowiejskiej ma wybudować nowoczesne centrum magazynowo-logistyczne, nie wystąpiła jeszcze o pozwolenie na budowę.
Z kolei ZartMet 2, która zamierza otworzyć zakład produkujący profilowane blaszane pokrycia dachowe, nie kupił jeszcze działki. O pozwolenie na budowę stara się za to firma Dachpol, która przy ul. Starowiejskiej chce produkować pokrycia dachowe oraz kostkę brukową i krawężniki.
Łącznie te cztery podmioty zadeklarowały poniesienie nakładów inwestycyjnych na prawie 40 mln zł i zatrudnienie co najmniej 124 nowych pracowników.
Mieszkańcy Zamościa liczą na pracę. – Niezwykle trudno jest znaleźć stałe zatrudnienie – mówi pan Adam, który od 4 lat szuka pracy, a utrzymuje się obecnie jedynie z dorywczych zleceń.
Na koniec ub. roku na terenie powiatu zamojskiego zarejestrowanych było ponad 10,6 tys. bezrobotnych, z czego 4337 mieszkało w Zamościu.