Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 grudnia 2022 r.
14:36

Zamość. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy mamy ograniczenia

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Gośćmi spotkania z dziennikarzami byli podopieczni „Krok za krokiem”, uczestnicy zajęć w Warsztatach terapii Zajęciowej, uczniowie szkoły przysposabiającej do wykonywania zawodu, a także mieszkańcy Rodzinnego Domu, pierwszego w regionie kompleksu tzw. wspomaganych mieszkań.
Gośćmi spotkania z dziennikarzami byli podopieczni „Krok za krokiem”, uczestnicy zajęć w Warsztatach terapii Zajęciowej, uczniowie szkoły przysposabiającej do wykonywania zawodu, a także mieszkańcy Rodzinnego Domu, pierwszego w regionie kompleksu tzw. wspomaganych mieszkań. (fot. Anna Szewc)

O udogodnieniach mówili długo, bo sporo ich w ostatnich latach przybyło. O barierach krócej, bo choć są nadal, również te architektoniczne, to jednak jest tylko jedna: w świadomości ludzi zdrowych, którzy po prostu boją się tych niepełnosprawnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podopieczni zamojskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” na piątek, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych obchodzonego 3 grudnia, zaprosili do siebie dziennikarzy. Bo za ich pośrednictwem chcieli skomunikować się z całym społeczeństwem.

– Nie bójcie się z nami rozmawiać! – apelował 20-letni Patryk ze Żdanowa. Nie mówi, ale jego słowa wybrzmiały bardzo dobitnie, bo młody człowiek bez problemu może się porozumiewać za pomocą specjalnego, elektronicznego komunikatora. – My nie jesteśmy straszni, naprawdę. Po prostu mamy pewne ograniczenia. Ale chyba każdy jakieś ma – stwierdził z kolei 24-letni Mateusz Pawelec.

On i pozostali, którzy wzięli udział w briefingu długo opowiadali, że życie osób z niepełnosprawnościami staje się powoli coraz łatwiejsze. Bo coraz mniej jest wysokich chodników, coraz więcej urzędów ma podjazdy, są pisane alfabetem braille`a albo po prostu dużymi literami dla słabowidzących instrukcje.

– Coraz więcej szkół ma w kadrze nauczycieli wspomagających, możemy się więc uczyć. Nie do każdej instytucji możemy się jeszcze dostać, ale jest z tym coraz lepiej. Ja np. już drugą kadencję jestem w Młodzieżowej Radzie Miasta i bez trudu dostaję się do ratusza na obrady dzięki windzie – dodała Lena Bator.

– Są stowarzyszenia takie jak nasze, które bardzo pomagają. Możemy wyjść z domu, cieszyć się życiem, spełniać swoje marzenia – dorzucił Mateusz.

– Są miejsca takie jak nasz Rodzinny Dom, gdzie możemy teraz mieszkać już bez rodziców, bo mamy wszelkie warunki do życia i wsparcie opiekunów – dodał 37-letni Paweł Bubiłek.

A bariery? Istnieją. Najpoważniejsze to te w ludziach zdrowych, którzy po prostu boją się kontaktu z niepełnosprawnymi. – Nawet zwykłej, codziennej rozmowy. To w pewnym sensie zrozumiałe, bo najpewniej jest obawa, aby takiej osoby jakoś nie urazić, nie skrzywdzić. Ale naprawdę nie ma się czego bać – zapewniła jedna z terapeutek „Krok za krokiem”.

– Nam jest właśnie potrzebne wyjście do ludzi. I praca, żebyśmy poczuli satysfakcję i mieli świadomość, że jesteśmy jakoś potrzebni społeczeństwu – wyjaśnił Mateusz.

Zdradził też, że sam mógłby zajmować się wieloma rzeczami, byle tylko można to było robić na siedząco. – Mógłbym pracować przy komupterze, ale też np. chciałbym być DJ-em. Uwielbiam muzykę i zabawę. Myślę, że świetnie sprawdziłbym bym się jako konferansjer, bo „mam gadane” – zwierzył się niepełnosprawny 24-latek.

3 grudnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działania na rzecz pełnej realizacji tych praw. W Zamościu mówiono o nich podczas kameralnego spotkania przy kawie, herbacie i ciastkach.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Disco forever!
foto
galeria

Disco forever!

Disco ponad wszystko, chciałoby się wykrzyczeć w sobotni wieczór. Zamiast krzyczeć można się wybrać do klubu Rzut Beretem, gdzie co weekend odbywają się imprezy z muzyką, którą lubicie najbardziej. Zobaczcie, co się działo podczas ostatnich imprez.

Już za 92 dni matura. Czas ucieka, egzamin czeka...
Dużo zdjęć
galeria

„Sobieski” hulał do białego rana  

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącym Jana III Sobieskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce. Zaczęli od poloneza skończyli na „disco”.

Jakub Karolak rozegrał w stolicy znakomity mecz

Świetny występ PGE Startu w Warszawie, Jakub Karolak błyszczał w starciu z byłym klubem

Wyjazd do Warszawy na mecz z Legią był wyjątkowy dla kilku zawodników PGE Startu oraz trenera Wojciecha Kamińskiego. Lublinianie w stolicy pokazali się z bardzo dobrej strony i pokonali rywali 88:76. Już do przerwy czerwono-czarni mieli w zapasie... 19 punktów. Gości do wygranej poprowadził Jakub Karolak, który zapisał na swoim koncie 21 "oczek".

Wyleczą dzieciom zęby za darmo

Wyleczą dzieciom zęby za darmo

Bus z dentystą na pokładzie znowu przejedzie przez Lubelszczyznę. Dzieci i młodzież mogą bezpłatnie skorzystać z opieki stomatologicznej.

Zamiast przejazdu przy Łomaskiej ma być tunel. PKP PLK raczej nie sypną milionami

Zamiast przejazdu przy Łomaskiej ma być tunel. PKP PLK raczej nie sypną milionami

Biała Podlaska zamierza likwidować kolizyjne przejazdy kolejowe. Liczy na wsparcie finansowe PKP PLK. Mieszkańcom zorganizowano konsultacje, ale nie wszystkim te rozwiązania się podobają.

Mieli narkotyki warte ponad 100 tys. złotych. Cztery osoby zatrzymane
galeria

Mieli narkotyki warte ponad 100 tys. złotych. Cztery osoby zatrzymane

Funkcjonariusze z Kraśnika zatrzymali cztery osoby podejrzane o handel narkotykami. Ujawniono niemal 2 kilogramy substancji odurzających, w tym amfetaminę, mefedron, marihuanę i MDMA.

Bawili się do rana. Studniówka ZS nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie
galeria
film

Bawili się do rana. Studniówka ZS nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie

W ten wieczór nie myśleli o nauce. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Oszustwo „na konsultanta bankowego”. Mężczyzna stracił 20 tysięcy złotych

Oszustwo „na konsultanta bankowego”. Mężczyzna stracił 20 tysięcy złotych

49-letni mężczyzna padł ofiarą oszustwa telefonicznego i stracił oszczędności. Przestępca, podając się za pracownika banku, nakłonił go do przekazania pieniędzy.

Tak się bawią dziewczyny
foto
galeria

Tak się bawią dziewczyny

"Girls just want to have fun"- to nie tylko nieoficjalny hymn wszystkich imprezowiczek, ale również cykl imprez w lubelskim klubie Helium adresowanych do Pań. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo na imprezie, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Festiwale dla smakoszy w Targach Lublin
galeria

Festiwale dla smakoszy w Targach Lublin

Kawa, czekolada, ramen, sushi i wiele więcej. W Lublinie odbywają się trzy festiwale, które przeniosą odwiedzających w różne zakątki kulinarnego świata.

Tragedia na granicy. Żołnierz odebrał sobie życie

Tragedia na granicy. Żołnierz odebrał sobie życie

W nocy z 1 na 2 lutego w trakcie operacji „Bezpieczne Podlasie” jeden z żołnierzy odebrał sobie życie. Sprawę będzie badać prokuratura i Żandarmeria Wojskowa.

Gasper Tratnik na debiut w Motorze Lublin trochę będzie musiał poczekać

Pech nowego bramkarza Motoru Lublin. Kontuzja wykluczy go z gry na kilka tygodni

Gasper Tratnik miał powalczyć o miejsce w bramce Motoru Lublin z Kacprem Rosą. Na razie nie będzie miał jednak takiej możliwości. Golkiper sprowadzony niedawno do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy doznał kontuzji – złamał kciuka. A to oznacza, że czeka go około dwóch miesięcy przerwy.

Były minister ujawnił notatkę CBA dotyczącą stadniny. Prokuratura wraca do sprawy z 2016 roku

Były minister ujawnił notatkę CBA dotyczącą stadniny. Prokuratura wraca do sprawy z 2016 roku

Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa w rządzie PiS ujawnił w 2016 roku notatkę z działań operacyjnych CBA dotyczących stadniny w Janowie Podlaskim. Prokuratura bada, czy on i inni urzędnicy państwowi nie przekroczyli wówczas swoich uprawnień.

Jak mała studniówka. Uczniowie SP 34 bawili się na balu ósmoklasisty
galeria

Jak mała studniówka. Uczniowie SP 34 bawili się na balu ósmoklasisty

Egzaminy ósmoklasistów rozpoczynają się w tym roku 13 maja, czyli tydzień po maturach z języka polskiego. Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie zorganizowali swoim pociechom Bal Ósmoklasistów.

Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin wyjeżdżają na zgrupowanie do Zakopanego

Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin wyjeżdżają na zgrupowanie do Zakopanego

Orlen Oil Motor Lublin od niedzieli przez najbliższe siedem dni będzie szlifować formę w Tatrach. Do Zakopanego wyjadą zawodnicy grup młodzieżowych oraz dwaj żużlowcy ekipy występujące PGE Ekstralidze – Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium