Rozpoczyna się ocena dendrologiczna rosnących w Zamościu drzew uznanych za pomniki przyrody. Przeprowadzone zostać mają także zabiegi pielęgnacyjne i dodatkowe oznakowanie drzew.
Prace wykonają pracownicy Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej UM Zamość. Zajmą się oni rosnącymi na terenie Zamościa, zarówno na terenach tzw. zieleni miejskiej, jak i na terenach stanowiących własność prywatną, dziewięcioma obiektami, w których skład wchodzi blisko 30 drzew. Pomniki przyrody znajdują się m.in. na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 o nazwie „Dolina Górnej Łabuńki”, w Parku Miejskim, na skwerach zwanych „Małpim Gajem”, na Plantach, w Koszarach, Ogródku Jordanowskim położony między Starym a Nowym Miastem.
– Bez względu na to, na jakich terenach znajdują się pomniki przyrody, obowiązek ich utrzymania i pielęgnacji spoczywa na władzach miasta – podkreśla Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa i dodaje, że w większości przypadków pomnikami przyrody poszczególne zamojskie drzewa ustanowiano jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, na mocy orzeczeń wojewody.
Ochrona pomników przyrody obejmuje m.in. ustawowy zakaz ich niszczenia. Wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w koronach drzew musi zostać natomiast wcześniej uzgodnione z gminą.
– Inaczej jest na terenach niezabudowanych, gdzie drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu pod warunkiem, że nie stanowi to zagrożenia dla ludzi lub mienia – dodaje Gajewski.