Jest oficjalne zaproszenie na prestiżowy, zagraniczny festiwal i część pieniędzy na to, by do wyjazdu doszło. Ale wokalny zespół „Ale Cantare” z Płoskiego pod Zamościem wciąż potrzebuje ok. 30 tys. zł, by pojechać do Katalonii, śpiewać tam, walczyć o nagrody i promować przy okazji region.
– Cały czas prowadzimy jeszcze rozmowy o wsparciu finansowym, wierzymy, że uda nam się zebrać pieniądze na ten wyjazd. Ale każdą osobę, każdą firmę, każdego sponsora, gotowego przekazać nam choćby najmniejszą kwotę przyjmiemy z otwartymi ramionami – mówi Barabara Rabiega, dyrygentka i instruktorka wokalna „Ale Cantare”.
Ten zespół z Płoskiego, działający formalnie pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury w Wysokiem tworzą nie tylko mieszkanki gminy, ale też miasta Zamość. Na Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny „Gaudete Barcelona” w Barcelonie i nadmorskim Lloret de Mar miałaby pojechać na przełomie kwietnia i maja grupa licząca 20 osób. Koszt to mniej więcej 70 tys. zł. Większa część pieniedzy jest już zapewniona, m.in. dzięki staraniom samorządu.
– W ekspresowym tempie gmina podpisała umowę z pewną fundacją, która ma zapewnić działania promocyjne z udziałem „Ale Cantare” podczas festiwalu, z uwzględnieniem zakupu biletów lotniczych dla chóru. Niestety, środki z umowy pokryją niewiele ponad połowę kosztów udziału grupy w sześciodniowym przedsięwzięciu – informuje Jarosław Kalbarczyk, dyrektor GOK.
Podkreśla, że udział zespołu w katalońskim festiwalu byłby niepowtarzalną okazją nie tylko do promowania gminy Zamość, ale też pokazania, że nawet w środowiskach wiejskich Lubelszczyzny jest możliwe „osiągnięcie profesjonalnego poziomu wykonawczego w amatorskiej formacji artystycznej”. – Są to korzyści bezcenne, nie przeliczalne na złotówki czy euro – uważa Kalbarczyk.
„Ale Cantare” sukcesów na swoim koncie ma rzeczywiście bardzo wiele. Już w tym roku grupa zdobyła „Złoty Dyplom” na XI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, w ubiegłym z nagrodami wracała m.in. Ogólnopolskiego XXI Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu, czy X Międzynarodowego Festiwal Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie.
To najwyrażniej nie uszło uwadze organizatorów festiwalu w Katalonii. Pod zaproszeniem dla zespołu, które stamtąd nadeszło, podpisał się Jaromir Pyzia, przewodniczący Polsko-Katalońskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, które wraz z Konsulatem Generalnego RP w Barcelonie, współorganizuje festiwal „Gaudete Barcelona”. Startując w konkursie grupa z Płoskiego pod Zamościem wykonywałaby utwory Piotra Janczaka, uznanego na świecie dyrygent i kompozytora, obecnie pracownika naukowego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego Bydgoszczy, który będzie członkiem międzynarodowego jury imprezy w Hiszpanii.
– Nasz wyjazd nie będzie wycieczką. Poza częścią konkursową, miałybyśmy wziąć udział w licznych koncertach. Na każdym z przyjemnością promowałybyśmy naszych sponsorów, a po powrocie mogłybyśmy też uświetniać wydarzenia organizowane przez naszych mecenasów – mówi Barbara Rabiega.
Gdyby ktoś zechciał zespół wesprzeć, powinien kontaktować się w tej sprawie w GOK w Wysokiem.