Aleksandra Wachniewska od 1939 roku aż do śmierci w 1989 roku mieszkała w Zwierzyńcu.
Absolwentka ASP działalność artystyczną łączyła z pracą na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego Roztocza. Prowadziła rysunkową i fotograficzną dokumentację zabytkowych drzew i obiektów architektonicznych. Walczyła o ochronę okolicznych lasów przed nadmierną eksploatacją. Przyczyniła się do utworzenia rezerwatów przyrody na Roztoczu a także Roztoczańskiego Parku Narodowego. Była wybitną artystką malarką, a pejzaż Roztocza, szczególnie piękno starych drzew: jodeł, buków, lip, dębów, stał się głównym motywem jej obrazów.
Nic dziwnego, że młodzi plastycy wybrali się „Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza”.
Nadesłali ponad 740 prac z których najciekawsze zobaczymy 24 listopada o godz. 11 na wystawie w Roztoczańskim Parku Narodowym. Autorami są przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych m.in. z Józefowa, Krasnobrodu, Tereszpola i Zwierzyńca. - Hasłem tegorocznego przeglądu jest „Bioróżnorodność Roztoczańskiego Parku Narodowego - grzyby, rośliny, zwierzęta”, a nadesłane prace zostały wykonane różnymi technikami. Są obrazki, rysunki wydzieranki i wyklejanki.
Wszystkich nie uda nam się pokazać, ale na wystawie powinno się pojawić około 300 propozycji - mówi Małgorzata Tronkowska z RPN w Zwierzyńcu.
Ekspozycja będzie prezentowana w miejscowym ośrodku edukacyjno-muzealnym do końca zimowych ferii.