Warto sprawdzić, czy ogłoszenie zostało napisane w sposób wyczerpujący. Konkretny i jasny opis obowiązków to dobry znak. Tak samo, jak informacje na temat pracodawcy i zakwaterowania – radzi portal gowork.pl.
Przed wyjazdem dobrze też mieć dokładny plan podróży i dane kontaktowe osoby, do której można się zgłosić w trudnej sytuacji. To na pewno ograniczy stres. Takie informacje w ofercie świadczą również o tym, że agencja pośrednictwa pracy poważnie traktuje potencjalnych pracowników.
- Kolejna kwestia to wynagrodzenie. Za granicą można liczyć na większe zarobki niż w kraju, ale nieproporcjonalnie wysokie stawki w ofercie powinny wzbudzić nieufność.
- Przyszły pracodawca może wymagać pewnych umiejętności związanych z konkretnym stanowiskiem i znajomości języka obcego. Warto upewnić się wcześniej, że spełniamy te wymagania. To pomoże uniknąć nieporozumień.
- W poszukiwaniu pracy na pewno pomoże znajomość języka obcego. Dużo łatwiej będzie się integrować i poruszać w obcym środowisku. Jej brak nie przekreśla jednak szans na wyjazd. Wszystko zależy od rodzaju pracy. Znalezienie np. pracy fizycznej bez znajomości języka nie powinno stanowić problemu. Zwłaszcza, że wiele wyjazdów jest obsługiwanych i koordynowanych przez osoby mówiące po polsku.
- Czy przy planowaniu wyjazdu za granicę warto korzystać z pomocy agencji pracy?
Z jednej strony jest to dużo bezpieczniejsze. Godna zaufania firma to parasol ochronny w sytuacji, gdyby warunki pracy odbiegały od wcześniej proponowanych.
Z drugiej strony, korzystanie z pomocy pośrednika wiąże się z pewnymi kosztami. Teoretycznie taka usługa nie jest płatna, ale w praktyce pośrednik pobiera prowizję za rekrutowanie pracownika.
Samodzielne planowanie wyjazdu nie jest takie proste i na pewno bardziej ryzykowne. Bez wsparcia pośrednika negocjowanie warunków umowy i dopełnienie formalności należy do pracownika. To m.in. dlatego wiele osób decyduje się na rozpoczęcie pracy za pośrednictwem agencji, a potem szuka zatrudnienia już na własną rękę.
Źródło: gowork.pl