Nowe mieszkania i lokale usługowe mogą powstać na rogu ul. Karskiego i Ewangelickiej. Urząd Miasta wydał dwie „wuzetki”, czyli decyzje o warunkach zabudowy nieruchomości. Na tej podstawie inwestor będzie mógł prosić o pozwolenie na budowę.
Wydane przez urząd „wuzetki” dotyczą nieruchomości położonych obok miejsca, w którym niegdyś stał barak ze sklepem Biedronka. Dziś w miejscu baraku powstaje obiekt z mieszkaniami (na jego parter ma wrócić Biedronka), a obok pozostaje wciąż sporo wolnego terenu wzdłuż ul. Karskiego aż po róg Ewangelickiej.
O możliwość zabudowania tej ziemi starało się dwoje lubelskich przedsiębiorców. To na ich wniosek Urząd Miasta wydał wspomniane już decyzje o warunkach zabudowy.
– Są to ramy, których inwestor musi przestrzegać przy projektowaniu nowego obiektu – wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – Obie decyzje dotyczą budynku wielofunkcyjnego mieszkalno-usługowego z dopuszczeniem funkcji hotelowej. Różnią się terenem inwestycji, jedna z nich dotyczy siedmiu działek pod tym adresem, zaś druga pięciu. Dotyczą też przebudowy i rozbudowy w stronę podwórza budynku przy Ewangelickiej.
Decyzje urzędników określają maksymalną wysokość nowego obiektu.
– Ustalają zróżnicowaną zabudowę schodkową o wysokości od 15,2 m do 29,8 m – informuje Stryczewska. – Pomiędzy częściami o rożnych wysokościach należy przyjąć wartości pośrednie, zapewniając łagodne przejście między nimi i harmonijne kształtowanie elewacji frontowej.
Takie ukształtowanie nowego obiektu zostało uzgodnione z miejskim konserwatorem zabytków Hubertem Mącikiem.
– Linia zabudowy powinna być poprowadzona tak, że półokrągły budynek zostanie, zaś pomiędzy nim a nowym obiektem zostanie wytworzony placyk – stwierdza Mącik. – Wysokość nowego obiektu ma schodkowo wzrastać od gzymsu tego budynku aż do wysokości, jaką ma osiągnąć zabudowa wznoszona już w rejonie ul. Wieniawskiej i Jasnej.
W „wuzetkach” określono również minimalną liczbę miejsc postojowych towarzyszących nowej zabudowie. Inwestor, choćby chciał, nie może zbudować mniej parkingów.
– Wskazane w decyzjach minimalne wskaźniki parkingowe wynoszą: co najmniej pół miejsca postojowego na lokal mieszkalny, minimum jedno miejsce postojowe na 50 mkw. powierzchni usługowej, zaś dla hotelu według potrzeb – wylicza Stryczewska. – Łączna powierzchnia użytkowa garaży i parkingów musi być mniejsza niż 0,5 ha.
Mając w ręce decyzje o warunkach zabudowy, inwestorzy mogą zlecać opracowanie projektu budynku. Jeżeli projekt będzie się mieścił w ramach określonych „wuzetką”, miasto nie będzie mieć podstaw do odmowy pozwolenia na budowę.