Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 marca 2020 r.
18:59

Zdalne lekcje już od środy. Co jeśli dziecko nie ma dostępu do komputera lub internetu? Kurator oświaty odpowiada

171 8 A A
Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie
Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Zdalne lekcje już od 25 marca. Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie tłumaczy, jak od środy będzie wyglądała nauka, która ze szkół przenosi się do domów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 25 marca rozpoczyna się kształcenie na odległość. Jak będzie ono wyglądało?

– Zasady organizacji kształcenia na odległość określa rozporządzenie, które będzie obowiązywać od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku. Dyrektorzy, na których spoczywa obowiązek zorganizowania nauki w tej formie, będą wykorzystywać różne udostępnione im możliwości realizacji zajęć z uczniami w tych nadzwyczajnych warunkach. Materiały do wykorzystania są zamieszczone m. in. na stronach resortu edukacji https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje, kuratoriów oświaty i placówek doskonalenia nauczycieli (na stronie naszego kuratorium – w zakładce „Nauka zdalna – informacje”). Na pewno jedną z pierwszych czynności będzie ustalenie z nauczycielami tygodniowego zakres materiału dla poszczególnych klas z także określenie formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

• Do niedawna mówiliśmy, że dzieci są uzależnione od nowych technologii. By temu przeciwdziałać w wielu rodzinach nie kupowano komputerów. W innych - jeden przypada na kilka osób. Co w takich wypadkach? Czy telefon wystarczy?

– Wybór określonych urządzeń umożliwiających taką naukę to kolejna w tym czasie kwestia do rozważenia przez dyrektorów i rady pedagogiczne, gdyż decyzja o wyborze metody pracy będzie musiała uwzględniać możliwości korzystania przez uczniów z danych urządzeń. Pamiętajmy, że nie musi to być komputer, ale np. telewizor, telefon. Należy także wziąć pod uwagę dostępność takich urządzeń w domu oraz uwzględnić wiek i etap rozwoju uczniów.

W sytuacji, kiedy uczeń nie ma dostępu do internetu, nauka może być również realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela a także z wykorzystaniem materiałów emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. Warto podkreślić, że w przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

• W niektórych szkołach dzieci zostawiają książki i w tej chwili nie mają ich w domu. Co w przypadku braku podręczników?

– Podręcznik jest tylko narzędziem pomocniczym w realizacji treści kształcenia, zarówno w edukacji zdalnej, jak i realizowanej w tradycyjnej formie.

• Wszystko wskazuje na to, że nauczycieli czeka teraz znacznie więcej pracy niż dotychczas.

– Nauczycieli czeka z pewnością zmierzenie się z inną niż dotychczas stosowaną formą pracy, choć należy zaznaczyć, że wiele szkół i nauczycieli wypracowało i stosowało już w pracy z uczniami takie formy zajęć. Niektóre szkoły posiadają własne e-platformy. W ślad za Ministerstwem Edukacji Narodowej polecamy korzystanie ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej – na stronie internetowej naszego urzędu są bardziej szczegółowe informacje dotyczące tego narzędzia. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji realizowanego dotychczas programu nauczania pod kątem treści z podstawy programowej i dostosowania go do wybranej metody kształcenia na odległość w danej klasie. We współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zatrudnionymi tam konsultantami i doradcami metodycznymi, uruchamiamy zdalną pomoc i wsparcie dla nauczycieli.

• Czy nauczyciele będą konsultować się między sobą żeby nie obciążać uczniów zbyt dużą liczbą zadań?

– Współpraca nauczycieli zawsze jest potrzebna a teraz wręcz nieodzowna. Dyrektor musi przecież ustalić ze wszystkimi nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określi też formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami – przy takiej organizacji zajęć współpraca jest niezbędna.

• Czy podczas nauczania zdalnego nauczyciele będą mogli wystawiać oceny? Czy będzie jakaś możliwość przeprowadzania sprawdzianów czy dyktand?

– Tak, rozporządzenie dopuszcza możliwość oceniania postępów ucznia. Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić - w uzgodnieniu z nauczycielami - w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz jego postępy w nauce. Proszę nauczycieli, aby w tym wyjątkowym czasie te działania miały charakter motywujący, zachęcający i wspierający. Stosujmy pozytywne wzmocnienia.

• Czy w zdalnym nauczaniu potrzebna będzie większa pomoc rodziców?

– Nowa sytuacja wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy, pomoc rodzica w nauce nie może być jednak rozumiana jako nakładany na niego obowiązek w realizowaniu treści kształcenia, bo to zadanie szkoły; rodzice są i będą wsparciem dla dzieci, również w zdalnej nauce. Minister Edukacji Narodowej, ja również w swoim liście do dyrektorów, prosiliśmy o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych i sytuacji domowej dzieci. Obecnie rodzice także mają możliwość kontaktu z nauczycielami.

• Słyszeliśmy, że jeśli dzieci wrócą po świętach do szkół egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny odbędą się w czasie zgodnym z harmonogramem roku szkolnego. Czy jest już przygotowany scenariusz na wypadek, gdyby wznowienie nauki nie mogło odbyć się w połowie kwietnia? Co z egzaminami i rekrutacją?

– W sytuacji, gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych w zaplanowanych terminach, Minister Edukacji Narodowej wprowadzi zmiany w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego a dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – zmiany w ustalonym harmonogramie egzaminów zewnętrznych. Wówczas także nastąpi zmiana w zarządzeniu dotyczącym harmonogramu rekrutacji.

• Czy gdyby zawieszenie zajęć stacjonarnych musiało być kontynuowane do końca czerwca czy zostanie przedłużony rok szkolny? Czy uczniowie będą mogli być sklasyfikowani w oparciu o stopnie otrzymywane podczas kształcenia na odległość?

– Nowe przepisy dające możliwość prowadzenia kształcenia na odległość a także oceniania i klasyfikowania uczniów w tych warunkach będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. W razie potrzeby wynikającej z rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju rząd, w tym także Minister Edukacji Narodowej, będzie podejmował dalsze decyzje, o których będziemy na bieżąco informować.

Zobacz także:

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do końca świata i jeden dzień dłużej. 33. finał WOŚP już dzisiaj
PROGRAM WYDARZEŃ W REGIONIE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. 33. finał WOŚP już dzisiaj

Dzisiaj od rana na ulicach całej Polski będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Kalendarz został wydany dla uczczenia 100 lat kobiet w policji

Policjantki jak modelki. Wystąpiły w specjalnym kalendarzu

Mija 100 lat od momentu, gdy do służby w polskiej policji zaczęto przyjmować kobiety. Zamojska komenda uczciła tę rocznicę wydając specjalny kalendarz. Jego karty zdobią zdjęcia funkcjonariuszek, a także pań pracujących na etatach cywilnych.

Handlowa niedziela. Sklepy będą otwarte, zrobimy zakupy

Handlowa niedziela. Sklepy będą otwarte, zrobimy zakupy

W niedzielę 26 stycznia sklepy będą czynne. Następne niedziele handlowe przypadają 13 i 27 kwietnia. A kiedy kolejne?

Ach, co to był za bal. Studniówka IX LO w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Ach, co to był za bal. Studniówka IX LO w Lublinie

Zaczęli tradycyjnym, eleganckim polonezem. Były też podziękowania dla dyrekcji i nauczycieli i życzenia szampańskiej zabawy dla wszystkich. Minionej nocy na studniówce bawili się maturzyści IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin z problemami, ale jednak ograła GKS Katowice
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin pokonała GKS Katowice, choć nie było łatwo

Bogdanka LUK Lublin pokonała GKS Katowice 3:1. Aby odnieść sukces gospodarze musieli sięgać po pomoc Wilfredo Leona.

Pijany rowerzysta z trzema zakazami zatrzymany przez policję

Pijany rowerzysta z trzema zakazami zatrzymany przez policję

Policjanci z Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie zatrzymali 47-latka, który jechał rowerem, mając prawie promil alkoholu w organizmie. Okazało się, że mężczyzna miał trzy czynne zakazy prowadzenia pojazdów rowerowych i był poszukiwany do odbycia kary aresztu.

Zabawa do białego rana. Studniówka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
ZDJĘCIA / WIEDO
galeria
film

Zabawa do białego rana. Studniówka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie

Uczniowie z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria
film

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie będą bawić się do białego rana na swojej studniówce.

Żołnierze poćwiczą w Lublinie. „Przedsięwzięcie nie spowoduje żadnych utrudnień”

Żołnierze poćwiczą w Lublinie. „Przedsięwzięcie nie spowoduje żadnych utrudnień”

W najbliższą niedzielę, 26 stycznia br., w godzinach 8:00-10:00, w Lublinie odbędą się ćwiczenia cywilno-wojskowe z udziałem żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak w meczu z Gwineą zdobył dwie bramki

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Gwineę 40:28. We wtorek mecz o Puchar Prezydenta IHF

W ostatnim meczu grupowym o miejsca 25-32 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Gwineę 40:28. Na zakończenie mistrzostw świata Biało-Czerwoni zagrają we wtorek o Puchar Prezydenta IHF. Rywala poznają w niedzielę

Nie tylko licealiści. Swój bal mieli także ósmoklasiści
galeria

Nie tylko licealiści. Swój bal mieli także ósmoklasiści

Nie tylko licealiści dobrze się bawią na studniówkach. Swój bal mają także ósmoklasiści. Takie wydarzenie zorganizowano chociażby w SP 43 w Lublinie.

Stempelek, farba i ceramika - rodzinne warsztaty w magazynie Ceramiki Bolesławiec
ZDJĘCIA
galeria

Stempelek, farba i ceramika - rodzinne warsztaty w magazynie Ceramiki Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec kojarzy nam się z pięknymi, ręcznie zdobionymi naczyniami. Najmłodsi mieszkańcy Lublina mogli sami przygotować ceramikę według swojego unikalnego wzoru.

Piotr Żyła był najlepszym z Biało-Czerwonych podczas sobotniego konkursu

Skoki narciarskie. Timi Zajc rzutem na taśmę sięga po wygraną w Oberstdorfie

Wielkie emocje i zwycięstwo Timiego Zajca podczas pierwszego w tym sezonie konkursu w lotach narciarskich, który odbył się w niemieckim Oberstdorfie

Nietrzeźwy kierowca TIR-a zatrzymany przez policję po przekroczeniu granicy

Nietrzeźwy kierowca TIR-a zatrzymany przez policję po przekroczeniu granicy

Policjanci hrubieszowskiej drogówki zatrzymali 62-letniego obywatela Ukrainy, który prowadził TIR-a w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał 0,6 promila alkoholu w organizmie i zmierzał w kierunku Gdańska. Trafił do policyjnego aresztu i odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ogłasza nabór do służby kontraktowej. Dają nawet 6 tys. zł na rękę na start

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ogłasza nabór do służby kontraktowej. Dają nawet 6 tys. zł na rękę na start

Nadbużański Oddział Straży Granicznej wprowadza możliwość służby kontraktowej, kierowaną zarówno do byłych funkcjonariuszy, jak i osób bez wcześniejszego doświadczenia w formacji. W 2025 roku planowane jest przyjęcie do 100 osób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium