Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 marca 2020 r.
18:59

Zdalne lekcje już od środy. Co jeśli dziecko nie ma dostępu do komputera lub internetu? Kurator oświaty odpowiada

171 8 A A
Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie
Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Zdalne lekcje już od 25 marca. Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie tłumaczy, jak od środy będzie wyglądała nauka, która ze szkół przenosi się do domów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 25 marca rozpoczyna się kształcenie na odległość. Jak będzie ono wyglądało?

– Zasady organizacji kształcenia na odległość określa rozporządzenie, które będzie obowiązywać od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku. Dyrektorzy, na których spoczywa obowiązek zorganizowania nauki w tej formie, będą wykorzystywać różne udostępnione im możliwości realizacji zajęć z uczniami w tych nadzwyczajnych warunkach. Materiały do wykorzystania są zamieszczone m. in. na stronach resortu edukacji https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje, kuratoriów oświaty i placówek doskonalenia nauczycieli (na stronie naszego kuratorium – w zakładce „Nauka zdalna – informacje”). Na pewno jedną z pierwszych czynności będzie ustalenie z nauczycielami tygodniowego zakres materiału dla poszczególnych klas z także określenie formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

• Do niedawna mówiliśmy, że dzieci są uzależnione od nowych technologii. By temu przeciwdziałać w wielu rodzinach nie kupowano komputerów. W innych - jeden przypada na kilka osób. Co w takich wypadkach? Czy telefon wystarczy?

– Wybór określonych urządzeń umożliwiających taką naukę to kolejna w tym czasie kwestia do rozważenia przez dyrektorów i rady pedagogiczne, gdyż decyzja o wyborze metody pracy będzie musiała uwzględniać możliwości korzystania przez uczniów z danych urządzeń. Pamiętajmy, że nie musi to być komputer, ale np. telewizor, telefon. Należy także wziąć pod uwagę dostępność takich urządzeń w domu oraz uwzględnić wiek i etap rozwoju uczniów.

W sytuacji, kiedy uczeń nie ma dostępu do internetu, nauka może być również realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela a także z wykorzystaniem materiałów emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. Warto podkreślić, że w przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

• W niektórych szkołach dzieci zostawiają książki i w tej chwili nie mają ich w domu. Co w przypadku braku podręczników?

– Podręcznik jest tylko narzędziem pomocniczym w realizacji treści kształcenia, zarówno w edukacji zdalnej, jak i realizowanej w tradycyjnej formie.

• Wszystko wskazuje na to, że nauczycieli czeka teraz znacznie więcej pracy niż dotychczas.

– Nauczycieli czeka z pewnością zmierzenie się z inną niż dotychczas stosowaną formą pracy, choć należy zaznaczyć, że wiele szkół i nauczycieli wypracowało i stosowało już w pracy z uczniami takie formy zajęć. Niektóre szkoły posiadają własne e-platformy. W ślad za Ministerstwem Edukacji Narodowej polecamy korzystanie ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej – na stronie internetowej naszego urzędu są bardziej szczegółowe informacje dotyczące tego narzędzia. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji realizowanego dotychczas programu nauczania pod kątem treści z podstawy programowej i dostosowania go do wybranej metody kształcenia na odległość w danej klasie. We współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zatrudnionymi tam konsultantami i doradcami metodycznymi, uruchamiamy zdalną pomoc i wsparcie dla nauczycieli.

• Czy nauczyciele będą konsultować się między sobą żeby nie obciążać uczniów zbyt dużą liczbą zadań?

– Współpraca nauczycieli zawsze jest potrzebna a teraz wręcz nieodzowna. Dyrektor musi przecież ustalić ze wszystkimi nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określi też formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami – przy takiej organizacji zajęć współpraca jest niezbędna.

• Czy podczas nauczania zdalnego nauczyciele będą mogli wystawiać oceny? Czy będzie jakaś możliwość przeprowadzania sprawdzianów czy dyktand?

– Tak, rozporządzenie dopuszcza możliwość oceniania postępów ucznia. Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić - w uzgodnieniu z nauczycielami - w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz jego postępy w nauce. Proszę nauczycieli, aby w tym wyjątkowym czasie te działania miały charakter motywujący, zachęcający i wspierający. Stosujmy pozytywne wzmocnienia.

• Czy w zdalnym nauczaniu potrzebna będzie większa pomoc rodziców?

– Nowa sytuacja wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy, pomoc rodzica w nauce nie może być jednak rozumiana jako nakładany na niego obowiązek w realizowaniu treści kształcenia, bo to zadanie szkoły; rodzice są i będą wsparciem dla dzieci, również w zdalnej nauce. Minister Edukacji Narodowej, ja również w swoim liście do dyrektorów, prosiliśmy o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych i sytuacji domowej dzieci. Obecnie rodzice także mają możliwość kontaktu z nauczycielami.

• Słyszeliśmy, że jeśli dzieci wrócą po świętach do szkół egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny odbędą się w czasie zgodnym z harmonogramem roku szkolnego. Czy jest już przygotowany scenariusz na wypadek, gdyby wznowienie nauki nie mogło odbyć się w połowie kwietnia? Co z egzaminami i rekrutacją?

– W sytuacji, gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych w zaplanowanych terminach, Minister Edukacji Narodowej wprowadzi zmiany w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego a dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – zmiany w ustalonym harmonogramie egzaminów zewnętrznych. Wówczas także nastąpi zmiana w zarządzeniu dotyczącym harmonogramu rekrutacji.

• Czy gdyby zawieszenie zajęć stacjonarnych musiało być kontynuowane do końca czerwca czy zostanie przedłużony rok szkolny? Czy uczniowie będą mogli być sklasyfikowani w oparciu o stopnie otrzymywane podczas kształcenia na odległość?

– Nowe przepisy dające możliwość prowadzenia kształcenia na odległość a także oceniania i klasyfikowania uczniów w tych warunkach będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. W razie potrzeby wynikającej z rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju rząd, w tym także Minister Edukacji Narodowej, będzie podejmował dalsze decyzje, o których będziemy na bieżąco informować.

Zobacz także:

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jeden z zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej

Przemytnicy zatrzymani. Nielegalni towar wozili pociągami

Pięć osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali strażnicy graniczni. Podejrzani zajmowali się przemytem papierosów przez granicę z Białorusią. Kontrabanda była transportowana pociągami towarowymi.

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Dr Barbara Sturm, niemiecka lekarka medycyny estetycznej, jest znana na całym świecie z unikalnego podejścia do pielęgnacji skóry, które łączy minimalnie inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej z zaawansowaną kosmetologią oraz personalizowaną pielęgnacją.

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu – to tutaj regenerujemy siły, odpoczywamy i dbamy o nasze zdrowie. Dlatego wybór odpowiedniego modelu to klucz do komfortowego snu i dobrego samopoczucia. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od klasycznych ram z drewnianymi listwami, przez łóżka kontynentalne, aż po nowoczesne modele z dodatkowymi funkcjami. Jak znaleźć to najlepsze i gdzie go szukać? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję.

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Jak długo trwa sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Sprowadzanie samochodu z USA do Polski może być fascynującym, ale żmudnym procesem. Jeśli marzysz o posiadaniu amerykańskiego auta, prawdopodobnie masz wiele pytań na ten temat.

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Na forach rolniczych wrze! – sytuacja na wsi jest napięta

Sytuacja na polskiej wsi jest tematem, który od lat budzi emocje. Choć wielu rolników podkreśla, że obecnie nie jest najgorzej, to coraz wyraźniej wyczuwalna jest niepewność. Rosnące koszty produkcji, zmieniające się przepisy i wyzwania klimatyczne sprawiają, że mieszkańcy wsi czują się, jakby stąpali po cienkim lodzie. Jak radzą sobie rolnicy i jakie tematy dominują w dyskusjach na forach rolniczych? Przeglądając rolnik-forum.pl najpopularniejszy portal o tematyce wiejskiej, nie natrafiliśmy na wątki o umowie z Mercosur, którą Unia Europejska zamierza podpisać. W media budzi to duże kontrowersje, a rolniczym forum temat przemilczany. Czyżby młode pokolenie nie interesowało się geopolityką?

Członkowie Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata do wiosennych wyborów prezydenckich

Sikorski czy Trzaskowski? KO wybiera dzisiaj kandydata na prezydenta

Między ministrem spraw zagranicznych a prezydentem Warszawy działacze Platformy Obywatelskiej, ale też innych ugrupowań wchodzących w skład Koalicji Obywatelskiej wybierają dzisiaj swojego kandydata na wiosenne wybory prezydenckie.

Siatkarze z Lublina w dobrym stylu wywalczyli awans do 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz w tym tygodniu. Tym razem na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn

Po awansie do 1/8 finału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin wraca do ligowych rozgrywek. Marcin Komenda i spółka zagrają w Olsztynie z tamtejszym Indykpolem AZS. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium