Ogólne osłabienie, senność, bóle i zawroty głowy. Wszystko to objawy anemii. Jeśli dochodzi do tego łatwe męczenie się przy niewielkim nawet wysiłku, a także skurcze mięśni nóg i kołatanie serca należy zgłosić się do lekarza. Przyczyną anemii są często niedobory żelaza w organizmie.
Organizm potrzebuje go stale. Jego niedostatek prowadzi do anemii, czyli niedokrwistości.
Dzieci, młodzież, starsi i kobiety w ciąży
Na niedobory żelaza szczególnie narażone są dzieci i młodzież w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, a także ludzie starsi oraz kobiety w ciąży. Częste diety stosowne przez kobiety oraz utrata krwi podczas menstruacji mogą przyczynić się do rozwoju anemii także u tych pań, które nie są w ciąży.
promocja
W późniejszej fazie objawem niedokrwistości może być sucha łuszcząca się skóra, zapalenie błony śluzowej i kącików ust, łamliwość paznokci i włosów.
Bardzo groźna jest anemia w czasie ciąży. Rozwijające się w łonie dziecko zabiera bowiem dla siebie substancje potrzebne mu do budowy własnego organizmu i mamie zostaje ich czasem zbyt mało. Skutkiem tych ubytków bywają zazwyczaj przedwczesne porody, zbyt niska waga urodzeniowa noworodka, niedotlenienie płodu.
Aby temu zapobiec, bardzo często ciężarnym kobietom zaleca się leczenie preparatami żelaza.
Bakterie częściej atakują anemików
Warto więc zadbać o to, by w codziennej diecie znalazły się produkty żywnościowe bogate w żelazo i naturalne witaminy, niezbędne do jego przyswajania.
Jeśli jednak naturalne źródła żelaza okażą się niewystarczające, można wspomóc się preparatami zawierającymi ten pierwiastek. Najlepiej jednak zrobić to w porozumieniu z lekarzem.