Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

8 maja 2020 r.
21:22

Brawa dla medyków szybko zamieniły się w agresję. "Nagminne są wyzwiska, hejt w internecie"

Nagminne są też wyzwiska, hejt w internecie. Do tego dochodzą sytuacje, kiedy medycy nie mogą na przykład zrobić zakupów, bo pracownik sklepu odmawia ich obsłużenia - ROZMOWA z Renatą Szymańską-Florek ze Stowarzyszenia Porozumienie Chirurgów "Skalpel", która pracuje w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 4 maja Porozumienie Chirurgów „Skalpel” skierowało pismo do ministra sprawiedliwości w związku z hejtem i agresją wobec medyków w czasie epidemii koronawirusa. Takich sytuacji przybywa?

- Zdecydowanie. Sygnały o takich sytuacjach docierają do nas z całego kraju. Dotyczy to całego personelu medycznego, m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Mamy informacje o ekstremalnych zdarzeniach, na przykład w Gliwicach, gdzie jednej z pielęgniarek ktoś przebił opony w aucie i pomazał samochód sprayem, we Wrocławiu, gdzie lekarce zdemolowano samochód czy w Warszawie, gdzie sąsiedzi jednej z lekarek oblali jej drzwi do mieszkania farbą, bo nie chciała się wyprowadzić.

Nagminne są też wyzwiska, hejt w internecie. Do tego dochodzą sytuacje, kiedy medycy nie mogą na przykład zrobić zakupów, bo pracownik sklepu odmawia ich obsłużenia, albo nie można zapisać dziecka do przedszkola, tylko dlatego, że rodzic wykonuje taki, a nie inny zawód. Ta stygmatyzacja coraz bardziej narasta. Niepokoi nas jak szybko słynne akcje braw dla medyków zamieniły się po prostu w agresję.

• Czy do Stowarzyszenia docierają takie sygnały od medyków z naszego województwa?

- Tak, u nas też niestety dochodzi do takich sytuacji. Mieliśmy informacje między innymi o dwóch sytuacjach z Zamościa. Obie dotyczyły pielęgniarek. Sąsiad jednej z nich bardzo dosadnie zasugerował jej, że powinna się wyprowadzić z bloku, bo jest zagrożeniem dla jego mieszkańców, szczególnie dla niego, bo choruje na astmę. W drugim przypadku pielęgniarka, która mieszkała w wynajmowanym mieszkaniu dostała wymówienie przez to, że pracuje w szpitalu i może być zagrożeniem. Zastanawiamy się, do jakich jeszcze sytuacji będzie dochodzić i co jeszcze może nas spotkać. Mamy poważne obawy, że to zjawisko będzie narastać.

• Z czego mogą wynikać takie zachowania?

- Nie bez znaczenia pozostaje na pewno fakt, że państwo kompletnie nie przygotowało nas do epidemii. Medycy i placówki medyczne nie mogły liczyć na żadne zapasy środków ochrony osobistej. Część szpitali jeszcze przed epidemią, ze względów finansowych funkcjonowało na granicy bezpieczeństwa i korzystało z takich środków „na styk”. W momencie kiedy przyszło dodatkowe obciążenie i potrzeby w związku z epidemią, wielu medyków zostało na pierwszej linii frontu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Przykładem braku rozwagi i perspektywicznego myślenia było m.in. wyprzedawanie przez Agencję Rezerw Materiałowych profesjonalnych masek ochronnych za 10 zł, które teraz każdy może kupić w internecie, ale za minimum dziesięciokrotnie wyższą stawkę. To się działo w lutym, kiedy było już wiadomo, że epidemia prędzej czy później do nas dojdzie. Do tego doszły informacje o zakażeniach koronawirusem wśród medyków, które są już na poziomie 17 proc. oraz dane na temat zakażeń w placówkach medycznych na poziomie 30 proc.

• Ludzie wpadli w panikę.

- Ta panika jest niepotrzebna, ale zrozumiała w przypadku tak silnych emocji jak strach czy niepokój. Wtedy bardzo szybko dochodzi do agresji czy hejtu. Tak działa ten mechanizm.

Z niepokojem obserwujemy też, jak wypowiedzi m.in. wiceministra zdrowia Waldemara Kraski podsyciły te negatywne emocje. W jednym z wywiadów, na początku kwietnia, winę za wysoki procent zakażeń wśród personelu medycznego zrzucił na medyków. Mówił m.in. o nonszalancji i niestosowaniu procedur bezpieczeństwa, co jest jakimś absurdem.

Sytuacji związanych z hejtem i agresją wobec medyków zaczęło gwałtownie przybywać. Ludzie nie rozumieją, że takie zachowania nie rozwiążą problemu, wręcz go nasilą i spotęgują presję, pod którą i tak pracujemy. Tworzy się w ten sposób zamknięte koło. Dlatego zachęcamy pracowników medycznych, którzy mieli do czynienia z takimi sytuacjami do ich zgłaszania. Nie możemy pozostać bierni.

• Na jaką pomoc mogą liczyć takie osoby?

- Powstała m.in. ogólnopolska akcja „Adwokaci dla medyków”. Kancelarie z całej Polski bezpłatnie oferują pomoc prawną w różnych aspektach związanych z pracą w czasie epidemii, między innymi w sytuacjach związanych z hejtem czy agresją. Została uruchomiona specjalna infolinia. Każdy medyk, który ma problem może zadzwonić.

Liczymy również na zdecydowane reakcje ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i konkretne rozwiązania. Oprócz tego, w miarę możliwości uświadamiamy społeczeństwo, pokazując jak wygląda nasza praca i jak krzywdząca, niesprawiedliwa jest agresja wobec medyków. Jednym z przykładów który powstał niezależnie od naszego stowarzyszenia, jest bardzo sugestywny spot, nakręcony z udziałem pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Ludzie powinni zrozumieć, że medycy ratują życie, a nie zarażają.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium