Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 lipca 2021 r.
8:00

Bunt związkowców w szpitalu psychiatrycznym w Radecznicy. Nie chcą połączenia z placówką w Lublinie

1 3 A A
(fot. Szpital w Radecznicy)

Jeśli nie pomogą pokojowe formy sprzeciwu, nie wykluczamy strajku – zapowiadają związkowcy z wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Nie zgadzają się na przejęcie ich placówki przez Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To reakcja na opisywane m.in. przez nas plany przejęcia szpitala psychiatrycznego w Radecznicy oraz psychiatrycznego zakładu opiekuńczo-leczniczego w Celejowie. Urząd Marszałkowski tłumaczy tę decyzję „poprawą sytuacji finansowej”. Koncepcja połączenia ma być gotowa do końca sierpnia. Zaskoczenia nie kryją jednak pracownicy jednego ze szpitali, którzy skontaktowali się z naszą redakcją. Twierdzą, że o wszystkim dowiedzieli się z mediów.

– Plan przejęcia naszego szpitala i szpitala w Celejowie to nie jest dążenie do poprawy sytuacji finansowej, bo my tego nie potrzebujemy. Jesteśmy w dobrej kondycji – irytuje się jeden ze związkowców z NSZZ „Solidarność”, który działa w szpitalu w Radecznicy. – To Szpital Neuropsychiatryczny zakończył ubiegły rok z ujemnym wynikiem finansowym, a cały jego dług sięga 50 mln zł.

Do związku, który wyraża sprzeciw należą m.in. terapeuci, pracownicy administracyjni, salowe. - dbieramy to jako próbę wykorzystania naszej placówki i przejęcia przede wszystkim naszych oddziałów, które przynoszą zyski – dodaje nasz rozmówca.

– Tym bardziej nie widzimy logiki takiego działania w sytuacji, gdy nasz szpital cały czas się rozwija. Niedawno powstał u nas oddział sądowy i to jest aktualnie, obok terapii uzależnień jednym z najbardziej zyskownych oddziałów – zaznacza pracownik ze związku zawodowego pielęgniarek i położnych, który działa w Radecznicy. – Jeśli przejmie nas tak ogromna jednostka, nic z tego nie zostanie. Część pracowników na pewno straci pracę. A korzyści wcale nie będą takie, jak zapowiada Urząd Marszałkowski. Po przejęciu naszego szpitala i szpitala w Celejowie powstanie jeden, ale nadal zadłużony szpital – zwraca uwagę związkowiec.

Pracownicy nie wykluczają strajku. – Mamy nadzieję, że pokojowe metody przyniosą efekty. W piątek spotkaliśmy się z marszałkiem. Usłyszeliśmy znowu argumenty o poprawie sytuacji finansowej. Nie możemy jednak dopuścić, żeby to się odbywało się kosztem naszego szpitala – denerwuje się jeden z naszych rozmówców. Zaznacza: – Kiedy w 2004 roku nasza sytuacja finansowa była bardzo ciężka i walczyliśmy o przetrwanie, nikt nam wtedy nie pomógł. Udało się jednak uratować szpital. A teraz, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji, mamy dać się pogrążyć? Jeśli nic się nie zmieni, będziemy protestować.

– Pracownicy mają poważne obawy co do utraty podmiotowości naszego szpitala. Po połączeniu będziemy podlegać pod Szpital Neuropsychiatryczny i nie będziemy już podejmować żadnych autonomicznych decyzji – przyznaje Łukasz Łobejko, dyrektor szpitala w Radecznicy. Zwraca uwagę, że szpital działa jako samodzielna jednostka od ponad 70 lat i jest bardzo ważny dla lokalnej społeczności. Leczą się tu pacjenci z województwa lubelskiego i innych części kraju.

Dyrektor potwierdza też, że szpital jest w dobrej sytuacji finansowej. – Ubiegły rok zamknęliśmy z zyskiem i wszystko wskazuje na to, że w tym będzie podobnie. Byliśmy jedną z niewielu jednostek, które mimo pandemii miały nadwykonania. Tymczasem sytuacja Szpitala Neuropsychiatrycznego jest trudna – zaznacza dyr. Łobejko. Dodaje: – Poszerzamy też naszą działalność o nowe zakresy świadczeń, planujemy m.in. utworzenie centrum zdrowia psychicznego i ośrodka opieki senioralnej. Jeszcze w tym tygodniu jestem umówiony na spotkanie z marszałkiem Stawiarskim, które mam nadzieję pozwoli rozwiać pewne wątpliwości.

O odniesienie się do argumentów pracowników i dyrektora szpitala poprosiliśmy Urząd Marszałkowski. Czekamy na odpowiedź.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium