Jaś Barszcz z Woli Dużej (gmina Bychawa) ma 6 lat. Od 2 lat walczy ze schorzeniem określanym jako „całościowe zaburzenia rozwoju” – jest ono zaliczane do chorób z kręgu autyzmu. Apel z prośbą o pomoc dla chłopca zamieściliśmy 3 kwietnia ub. roku.
Jaś został zdiagnozowany w Centrum Terapii Autyzmu Alpha w Lublinie. Okazało się, że
chłopiec cierpi też na inne dolegliwości,
m.in.: układu pokarmowego i układu odpornościowego, który w niewystarczającym stopniu chroni przed nieustannie występującymi infekcjami, alergiami i zatruciami.
Chłopiec leczony jest w Lublinie, a także w Instytucie Medycyny Integracyjnej w Warszawie. Państwo Barszczowie
są w bardzo trudnej sytuacji materialnej,
która nie pozwala im dalej skutecznie leczyć Jasia.
– Koszty leczenia syna to ok. 2800 zł miesięcznie, a wydatki są coraz większe – mówi Piotr Barszcz, ojciec. – A leczenie potrwa jeszcze kilka lat.
Wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją Jasia to m.in. płatne badania diagnostyczne, leki, suplementy (sprowadzane z Holandii), produkty żywnościowe oraz konsultacje lekarskie, dietetyczne i terapia.
– Jaś musi utrzymać ścisłą dietę bezglutenową i bezmleczną – tłumaczy pani Agnieszka. Rodzina dwa razy w tygodniu jeździ na systematyczne zajęcia do Lublina (35 km od domu) oraz raz na miesiąc na wizyty lekarskie do Piaseczna (200 km od domu).
Dlatego Jaś czeka na 1 procent z naszych podatków.
Fundacja„Zdążyć z Pomocą”, której Jaś jest podopiecznym, ma status organizacji pożytku publicznego. Aby przekazać jeden procent ze swojego podatku na rzecz takiego stowarzyszenia nie musimy przechodzić całej skomplikowanej procedury. Obowiązek ten przejęli urzędnicy skarbowi. Podatnik musi tylko wskazać w zeznaniu rocznym wyliczona kwotę, którą chce podarować na rzecz określonej organizacji pożytku publicznego, podać jej nazwę i numer KRS.
W tym przypadku jest to:
Fundacja dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, ul. Łomiańska 5, 01- 685 Warszawa, Numer KRS 0000037904, Informacje uzupełniające: Na leczenie i rehabilitację Barszcz Jan Karol.
Zgodnie z przepisami darowizny przekazane na w/w konto można odliczać od kwoty do opodatkowania przy okazji rocznego rozliczenia podatkowego (osoby fizyczne – do 6 proc. rocznego dochodu, osoby prawne – do 10 proc.).