Co trzeci uczeń z nadwagą lub otyłością, większość ze słabą wydolnością fizyczną – to tylko część alarmujących wyników badań przesiewowych w gminie Jastków i Wólka, w których badano czwartoklasistów.
Badania były prowadzone w listopadzie i grudniu ubiegłego roku w ramach dwóch programów prozdrowotnych w dwóch podlubelskich gminach – Wólka i Jastków – we współpracy z Fundacją Medicover. Badano uczniów klas czwartych. W Wólce 58 dzieci, w Jastkowie: 99 (blisko 80 proc. wszystkich czwartoklasistów).
Wyniki są alarmujące. Nadwaga i otyłość występują u blisko 30 proc. przebadanych uczniów, częściej u chłopców (9,5 proc. dzieci z otyłością i 18,4 proc. z nadwagą). Do tego dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna. To problem aż ok. 70 proc. czwartoklasistów. Bardzo dobrą wydolność fizyczną ma tylko 3,4 proc. uczniów. Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u 16,5 proc.
Na tym jednak nie koniec. Czwartoklasiści mają też problem z postawą ciała. Nieprawidłową ma ponad 43 proc. uczniów. Badanie skoliometrem wykazywało najczęściej: asymetrię w postawie ciała, skoliozę strukturalną oraz zaburzenia w obrębie krzywizn fizjologicznych kręgosłupa.
Ciekawie wygląda porównanie wyników z Wólki i Jastkowa z Lublinem. W gminach wskaźniki nadwagi i otyłości okazały się wyższe niż u gimnazjalistów z Lublina (problem ma 22,5 proc. lubelskich uczniów). Z kolei w gminach była lepsza wydolność fizyczna (w Lublinie słaba wydolność fizyczna przekroczyła 73 proc.). W Lublinie najgorzej było z nieprawidłową postawą ciała, którą ma blisko 73 proc. uczniów.
Program nie kończy się jednak na badaniach przesiewowych. W kolejnym etapie, który potrwa do końca tego roku, dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny zostaną objęte roczną Zintegrowaną Opieką Indywidualną lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty w zakresie aktywności fizycznej. Będą też mogły wziąć udział w warsztatach zdrowego stylu życia. Pierwsze konsultacje dla rodzin odbyły się na przełomie stycznia i lutego tego roku.
– Zdecydowaliśmy się skorzystać ze strategii wypracowanej przez Fundację, bo ma ona udowodnioną skuteczność. W obliczu zatrważających faktów z badań przesiewowych w szkołach w Jastkowie, w kompleksowej, środowiskowej interwencji widzimy realną szansę na poprawę kondycji zdrowotnej dzieci w naszej gminie – komentuje Teresa Kot, wójt gminy Jastków.
– Poprzez gminny program wzmocnimy system ochrony zdrowia dzieci. Jestem przekonany, że kształtowanie postaw i świadomości żywieniowej młodych ludzi, tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowiu, odbędzie się z korzyścią dla całej lokalnej społeczności – ocenia Edwin Gortat, wójt gminy Wólka.
Dzięki Fundacji Medicover, w województwie lubelskim w ciągu trzech edycji programów już prawie 800 rodzin otrzymało specjalistyczną pomoc. U ponad 60 proc. uczestników znacznie zmniejszył się poziom tkanki tłuszczowej. Ponad 85 proc. zauważyło zmianę w świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia.