Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 października 2022 r.
8:03

Dług szpitali marszałka to już 1 miliard 183 miliony złotych. Dyrektor COZL doczekała się nagrody

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor COZL Elżbieta Starosławska
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor COZL Elżbieta Starosławska (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

1 miliard 183 miliony złotych – tyle na koniec czerwca wynosiło zadłużenie wszystkich zakładów opieki zdrowotnej podległych marszałkowi. Połowa tej kwoty to „zasługa” Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Drugi najbardziej zadłużony jest COZL, którego szefowa – mimo minusa na koncie – w końcu dostała roczną nagrodę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już dziś radni sejmiku zapoznają się z sytuacją finansową 17 zakładów opieki zdrowotnej, których organem założycielskim jest samorząd województwa. Po pierwszym półroczu na plusie było 9 jednostek, najlepiej radził sobie Szpital Psychiatryczny w Radecznicy (+1,6 mln zł).

Ale największe jednostki są na dużym minusie. Najtrudniejsza sytuacja finansowa wciąż jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie, który pierwsze sześć miesięcy skończył 33 milionową stratą. Ale na tę stratę zapracował również wchłonięty przez WSS Szpital Jana Bożego. Połączenie miało przynieść oszczędności, ale dyrektor szpitala Piotr Matej przekonuje, że za wcześnie, aby już dało się to zauważyć.

– Pierwsze efekty będą widoczne po zakończeniu 2022 roku. A naprawdę wymierne różnice zobaczymy dopiero w 2025 roku, kiedy nastąpi pełne wdrożenie koncepcji – mówi dyr. Matej.

Szpitalom rosną koszty z powodu rosnących wynagrodzeń pracowników, za którymi nie idą odpowiednio wyższe przychody w postaci kontraktów z NFZ. Każdy ze szpitali dostaje także po kieszeni m.in. z powodu wzrostów cen energii. Dyrektor Matej przekonuje, że broni się przed nimi, jak może. – W części szpitala przy al. Kraśnickiej wprowadziliśmy inteligentny system zarządzania energią, dzięki któremu mogliśmy liczyć na 24 proc. oszczędności – mówi Matej.

Równocześnie jednak inne koszty wzrosły o 26 proc. Utrzymanie planu finansowego w ryzach będzie więc wyzwaniem.

Strata większa niż zakładana przez rok

Zaskakująco dużą stratą półrocze kończą szpitale w Białej Podlaskiej (-5,2 mln zł) oraz papieski w Zamościu (-5,5 mln zł). W tym ostatnim problemy wynikły z powodu trwającej jeszcze na początku roku pandemii oraz przestoju w pracy oddziału neurochirurgii. Nowy dyrektor szpitala ma jednak dobre prognozy. – W tej chwili już sytuacja się poprawia, widać to w wynikach za sierpień. Są dobre rokowania, że na koniec roku sytuacja się znacznie poprawi i wyrobimy plan finansowy, który zakłada roczny zysk – zapowiada Adam Fimiarz, dyrektor SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Jeszcze większe problemy po pierwszym półroczu są widoczne w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie (-11,9 mln zł). To strata już dwa razy wyższa niż przewidywał plan na koniec całego roku. Dyrektor Piotr Dreher nie odpowiedział na nasze pytania o przyczyny tej sytuacji.

Wyniki ZOZ marszałkowskich. Pierwsze półrocze 2022 r. (fot. Urząd Marszałkowski)

Nagroda dla Elżbiety Starosławskiej. Dwa miesięczne wynagrodzenia

W trudnej sytuacji wciąż jest Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Szpital w pierwszym półroczu miał 21 milionów straty. To i tak nieco mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Cały ubiegły rok szpital zakończył największą stratą spośród wszystkich marszałkowskich szpitali – aż 46 milionów złotych. Zadłużenie na koniec roku wzrosło do 179 milionów. Kiedy 27 lipca pisaliśmy o nagrodach rocznych dla dyrektorów marszałkowskich ZOZ, na liście nagrodzonych szefowej COZL Elżbiety Starosławskiej nie było. Ale już następnego dnia do marszałka wpłynął wniosek o nagrodę dla niej od Rady Społecznej COZL. 17 sierpnia zarząd województwa ją przyznał.

– Za realizację strategii rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, zaangażowanie w walkę z pandemią Sars-CoV-2, skuteczne pozyskiwanie środków finansowych ze źródeł krajowych i zagranicznych, a także inne osiągnięcia, m.in. zakończenie rozbudowy i modernizacji Centrum, w wyniku której powstała nowoczesna infrastruktura, zwiększenie wartości Planu Finansowego NFZ na 2021 rok oraz poszerzenie zakresu świadczeń realizowanych w COZL o zakres świadczeń zdrowotnych – wylicza zasługi Anna Nycz z Urzędu Marszałkowskiego.

>> COZL byłoby w D. Jedyny szpital w województwie lubelskim w tak złej sytuacji<<

Ile nagrody dostała Elżbieta Starosławska? W piątek urzędnicy marszałka nie ustalili, jaka była to dokładnie kwota. Możemy się więc tylko opierać na uchwale zarządu województwa, gdzie pada informacja o dwukrotnym przeciętnym wynagrodzeniu w roku poprzednim. Z oświadczenia majątkowego dyrektor COZL wynika, że w ubiegłym roku zarobiła z tytułu umowy o pracę 474 tysiące złotych. Dzieląc tę kwotę na 12 miesięcy otrzymujemy 39 tysiące złotych za miesiąc.

Pozbywanie się balastu. KUL przejmie dwie lokalizacje szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie po połączeniu z Jana Bożego działa w czterech lokalizacjach: przy al. Kraśnickiej, ul. Biernackiego, Lubartowskiej i Herberta. Te dwa ostatnie miejsca mogą jednak już wkrótce trafić do KUL, który w przyszłym roku akademickim utworzy kierunek lekarski na nowym Wydziale Medycznym. Żeby kształcić lekarzy, musi mieć swoją klinikę. Katolickiej uczelni pomoże marszałek, który też skorzysta na transakcji, bo pozbędzie się części szpitala przynoszącego duże straty.

– Zostałem zobowiązany do pewnych czynności w tej sprawie. Chodzi o przedłożenie obszarów i zasobów, które po ewentualnej zmianie właściciela nie ograniczą funkcjonowania naszego szpitala i nie są niezbędne do prowadzenia działalności – przyznaje Piotr Matej, dyrektor WSS im. Wyszyńskiego.

Zadłużenie ZOZ marszałkowskich (fot. Urząd Marszałkowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium