Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

5 listopada 2008 r.
17:41
Edytuj ten wpis

Gdy w Twoim gardle płonie ogień

0 0 A A

Anginę można "złapać” nawet w środku lata, choć teraz zbliża się sezon zachorowań na nią. Powód?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie wietrzymy pomieszczeń, przebywamy w dusznych, przegrzanych pokojach. To warunki, które sprzyjają rozmnażaniu się wirusów i przenoszeniu infekcji.

- Ja zaobserwowałam, że po zjedzeniu lodów częściej boli mnie gardło - zauważa Anna Polikowska, studentka UMCS w Lublinie. - Dlatego wyrzekłam się ich, choć bardzo je lubię.

Anginom sprzyja obecna zmienna pogoda. Jest ciepło, więc rozbieramy się. Ale następuje raptowna zmiana temperatury, ochłodzenie organizmu - i choroba gotowa.

Łatwo o anginę

- To powoduje, że możemy się przeziębić, zachorować na zapalenie gardła albo anginę - ostrzega Marta Głowacka-Choina, lekarz specjalista laryngolog-alergolog. - Gdy z rozgrzanego pomieszczenia wychodzimy na zewnątrz, dochodzi do szybkiego wychłodzenia organizmu.

Organizm broni się przed utratą ciepła, reagując skurczem naczyń krwionośnych, również tych w błonie śluzowej gardła. Śluzówka jest gorzej ukrwiona i nie może optymalnie walczyć z wirusem lub bakteriami.

Kłopoty mogą mieć osoby z upośledzoną drożnością nosa - oddychają ustami. Powietrze wdychane nosem oczyszcza się, nawilża i ogrzewa. Oddychając ustami otwieramy drogę wirusom.

Anginy są rzadsze u dorosłych niż u dzieci. To choroba bakteryjna, a bakterie są rozsiewane z nosów i gardeł ludzi chorych i łatwo przenoszą się na innych. Dlatego często zauważa się większą podatność na anginę wśród członków jednej rodziny.

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani często jest chorobą wirusową, ale również może być skutkiem zbytniego obciążenia głosu. Bywa chorobą śpiewaków i nauczycieli, albo może się zdarzyć po jednorazowym nadwerężeniu głosu.

- Zapalenie krtani może wystąpić po raptownym schłodzeniu gardła - na przykład wtedy, kiedy szybko zjemy lody lub wypijemy zimny napój podczas upałów - wyjaśnia laryngolog. - To częste schorzenie w lecie. Bakteryjne zapalenie krtani występuje rzadko, bo zabezpieczają ją migdałki.

Tej chorobie towarzyszy chrypka i suchy kaszel, a także pieczenie lub drapanie oraz ból gardła i "zanikanie” głosu podczas mówienia.

Jako antidotum zalecane jest picie większej ilości płynów. Dużą ulgę przynoszą inhalacje gardła i nawilżanie pomieszczenia.

Ostre zapalenie gardła

Ostre zapalenie gardła często poprzedza katar. W większości przypadków przyczyną są wirusy, rzadziej bakterie. Chorzy skarżą się na ból gardła podczas połykania, drapanie i kłucie. Często towarzyszy temu ból głowy i lekko podwyższona temperatura. Gardło jest przekrwione, a błona śluzowa rozpulchniona. Pamiętajmy, że każdy ma większą podatność na wirusy jeśli jest przemęczony, źle odżywiony, przeżywa długotrwały stres. Te osoby będą bardziej podatne na zapalenie gardła.

Leczenie wirusowej infekcji jest tylko objawowe.

Jak sobie pomóc

Przy pierwszych objawach choroby najlepiej położyć się do łóżka. Trzeba pić np. dużo naparów z rumianku, kwiatu lipy, herbatę z sokiem malinowym. Niektórych cytryna albo miód podrażniają. Płyny nie powinny mieć skrajnych temperatur.

Trzeba unikać ostrych przypraw. Przy podwyższonej temperaturze zażyć np. aspirynę, choć nie jest ona wskazana dla osób z chorobą wrzodową.

Można kupić tabletki do ssania, mieszanki do płukania gardła i inhalacji. Działanie lecznicze ma kora dębu, rumianek, szałwia. Można stosować metodę babci i płukać gardło wodą z solą (łyżeczka na szklankę wody). Płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak temperatura ciała. Zabieg trzeba powtarzać 3-4 razy dziennie. Nie powinien on trwać długo, żeby nie podrażnił błony śluzowej.

Pamiętajmy, że w infekcjach wirusowych przyjmowanie antybiotyków mija się z celem.

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium