Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

21 listopada 2008 r.
18:39
Edytuj ten wpis

Jak wykrywa się raka

0 0 A A

Coś cię boli, idziesz do lekarza. Tam człowiek w białym fartuchu mówi, że trzeba zrobić biopsję, pobrać kawałek tkanki i wysłać do badania. Myślisz sobie - no dobrze, ale co się dzieje z tą tkanką? Gdzie oni ją wysyłają?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po kilku dniach jest wynik. Lekarz z uśmiechem na twarzy mówi, że wszystko jest w porządku, że nie wykrył żadnych "złych” zmian. Lub wręcz przeciwnie, mówi, że coś jest nie tak…

Najmniejsza część

Pobrana tkanka trafia do pracowni patomorfologii. Tam sztab specjalistów zagląda do najmniejszej części naszego ciała. Do wnętrza komórki. Tylko tu można zobaczyć czy nie mamy raka, czy nie zaatakowały nas jakieś wirusy. Na podstawie rozpoznania patomorfologicznego lekarz, który pobrał tkankę, może podjąć szczegółową ścieżkę leczenia. Bo jak mówią patomorfolodzy: "Nie ma dwóch takich samych osób, dwóch takich samych chorób. Każdy jest inny, dla każdego jest inne lekarstwo”.

Nie wystarczy wrzucić

Zakład Patomorfologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego to jedna z najnowocześniejszych jednostek badawczych w kraju. Materiał, który trafia do zakładu, musi być najpierw przygotowany do badania. - Wszystko to trwa dość długo - wyjaśnia prof. Elżbieta Korobowicz, kierownik Katedry i Zakładu Patomorfologii Klinicznej UM.

- Niestety, niektórzy myślą, że wrzuca się fragment tkanki do maszyny, a po chwili drukuje ona wynik. Tkanka musi być pokrojona i musi przejść przez długi proces "obróbki”. Bo nie da się włożyć wycinka tkanki pod mikroskop. A w każdym razie w ten sposób nie zobaczymy tego, na czym nam zależy.

0,2 lepsze niż 0,4

Specjaliści ręcznie wycinają odpowiedniej wielkości skrawek. Ten trafia do pojemniczka, który wędruje do pokoju obok. Tam jest parafinowany i jeszcze raz krojony. Jednak to krojenie, to już wyższa szkoła jazdy. Grubość przygotowanego preparatu nie przekracza 0,4 mm, a zazwyczaj kroi się go na grubość 0,2 mm. Tak przygotowanego materiału nie można jeszcze włożyć pod mikroskop.

Trzeba go odbarwić, odparafinować i prześwietlić. Zazwyczaj na noc trafia on do autotechnikonu, w którym po kolei przechodzi do kolejnych pojemników z odczynnikami. Zanurzony jest w nich przez ściśle określony czas. Potem preparat trafia do barwiarki, nakrywarki - ta pokrywa preparaty specjalną warstwą - i wreszcie pod mikroskop.

Robota

Badanie histopatologiczne jest niezwykle pracochłonne i czasochłonne. "Wyprodukowanie” wyniku badań trwa zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście dni, z wyjątkiem tzw. badań śródoperacyjnych, kiedy rozpoznanie histopatologiczne musi być postawione w ciągu 15-20 minut. Na opisywanie dokładnie, krok po kroku wszystkich czynności, jakie wykonuje się w procesie badania tkanki, nie starczyłoby nam miejsca. A to dzięki robocie, jaką wykonują patomorfolodzy wiemy, czy mamy raka czy nie. Jak go leczyć. Patomorfolog to lekarz, można powiedzieć chodząca encyklopedia. Musi wiedzieć wszystko na temat przyczyn i następstw chorób.

Co to jest patomorfologia?

- Obecnie patomorfologia jest częścią bardziej ogólnej nauki o chorobach (patologii). Jednocześnie jest nauką stosowaną i podstawową specjalizacją lekarską, wykorzystującą szeroki zestaw metod: biopsje, mikroskopia wraz z cyfrową analizą obrazu, mikroskopia elektronowa i wirtualna, telemedycyna, cytochemia i histochemia, biologia molekularna… wylicza prof. Korobowicz. - Jest niezastąpiona zwłaszcza we współczesnej diagnostyce chorób nowotworowych.
W Zakładzie Patomorfologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rocznie wykonuje się ok. 90 tysięcy badań.

Pozostałe informacje

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium